Ezeket látta már?

Új antibiotikum-jelöltet találtak Jeges-tengerben a tudósok

antibiotikum Jeges-tenger antibiotikum rezisztencia

A mélytengerből jöhetnek a jövőben a legfontosabb készítmények.

Az antibiotikumok megjelenése hatalmas lökést adott az orvostudománynak és az emberiségnek is. Hiszen az egyik legjelentősebb veszélyt a baktériumok és más mikroszervezetek jelentik, hiszen ezek felelősek a legtöbb halálozásért.

Bár léteznek ellenük antibiotikumok, a kórokozók fejlődnek, mutálódnak, és azok az maradnak életben, melyek a lehető legjobban tolerálják a gyógyszerek romboló hatásait. Így alakulnak ki az úgynevezett rezisztens, vagyis az antibiotikumokra kevéssé érzékeny baktériumtörzsek (antibiotikum-rezisztens), melyek komoly gondot jelentenek az emberiségnek. Persze az antibiotikumok fejlesztése sem állt le, a tudósok igyekeznek növelni azok hatékonyságát, de egy ponton túl ez már nem lehetséges, hiszen a bennük élő, velünk szimbiózisban létező jótékony baktériumokra is hatással vannak, nélkülük pedig az életünk sem tartható fent.

A kutatók ezért más vegyületeket is igyekeznek bevonni az antibiotikumok körébe, mivel a mostani anyagok mintegy 70%-a földben élő antinobaktériumoktól származik.

Egy frissen megjelent tanulmányban két új anyagot is azonosítottak a Jeges-tengerben élő baktériumoknál, amik potenciálisan alkalmasak lehetnek az antibiotikumok új megközelítésére - írja az IFLScience.

Az egyik anyag a baktériumok életét lassítja, pontosabban a fejlődésükre van romboló hatással. Sajnos ez nem kifejezetten hatékony folyamat, de a szükségben nem lehet válogatni, az antibiotikum-rezisztens fajok tömege pedig erősen rámutat, szükségünk van az új anyagokra.

A másik sokkal ígéretesebb - ez ugyanis a baktériumok virulenciáját támadja, vagyis a fertőzőképességüket. Akadályozza, hogy a baktériumok a Tir-receptorokhoz kötődjenek, így meggátolva azok terjedését. Ez pedig remek hír, hiszen így a bennük élő baktériumok sem sérülnek, ráadásul új irányból, hatékonyan lehet küzdeni a rezisztens törzsek ellen. Az evolúciónak sincsen könnyű dolga ebből a szempontból, hiszen, ha romlik, vagy akár megszűnik a virulencia, akkor bármilyen irányú fejlődés is igen nehézkessé válik.

A most felfedezett anyagok természetesen még hosszas vizsgálatok előtt állnak, mire meg lehet kezdeni a kísérleteket, hogy gyógyszerként is alkalmazhatóak legyenek. Az irány azonban nem rossz, a lehetőség is adott, de az anyagok szervezetre gyakorolt hatásai mindenképpen tisztázni szükséges!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Gyakori antibiotikum kúra: növelheti a vastagbélrák kockázatát

Gyakori antibiotikum kúra: növelheti a vastagbélrák kockázatát

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

antibiotikum

Forrás: IFLScience
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához