ACE-gátlót szed? Ezekre érdemes odafigyelnie
Ha valaki magas vérnyomással küzd, gyakran kell szednie ACE-gátlókat. Tudja, hogy miként hatnak?
Az ACE-gátlók - angiotenzin-konvertáló enzim gátlók- , a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek egy csoportja. Ezek a készítmények széles körben elterjedtek és számos szív- és érrendszeri betegség kezelésére használják őket. Íme, néhány fontos tudnivaló róluk:
Így működnek az ACE-gátlók
Az ACE-gátlók úgy működnek, ahogy a neve is sugallja: blokkolják az angiotenzin-konvertáló enzimet (ACE), ezáltal az angiotenzin I nem képes angiotenzin II-vé alakulni.
Az angiotenzin II többféle módon emeli a vérnyomást:
- Keringési rendszer: az angiotenzin II összehúzza és szűkíti az ereket, ami növeli a vérnyomást.
- Vesék: megakadályozza a nátrium és a víz kiválasztását, ezzel növelve a vér mennyiségét és így a vérnyomást.
- Endokrin rendszer: serkenti a mellékvese aldoszteron kiválasztását, egy hormont, amely szabályozza a nátrium és a kálium szintjét a szervezetben.
Az ACE-gátlók előnyei
Az ACE-gátlók számos előnnyel rendelkeznek, így gyakran alkalmazzák magas vérnyomás és más szív- és érrendszeri betegségek kezelésében. Az egyik legfontosabb előnyük amellett, hogy valóban hatékonyak az az, hogy nemcsak a meglévő problémák kezelésére alkalmasak, hanem preventív (megelőző) hatásuk is van, így különböző súlyos állapotok fellépését. Az ACE-gátlók igen jól kombinálhatók más típusú vérnyomáscsökkentő gyógyszerekkel, ami fokozva ezzel a terápia sikerességét. Jó oldaluk még az, hogy az ACE-gátlók mellékhatásai általában csekélyek a súlyos mellékhatások különösen ritkák.
Erre figyeljen, ha ACE-gátlót szed
Érdemes tudni, hogy bár biztonságosnak tekinthetők, ám van néhány szabály, melyre nem árt figyelni alkalmazásuk során. Az ACE-gátlók ugyanis néhány gyógyszerrel kölcsönhatásba léphetnek, ami súlyos következményekkel járhatnak. Például, a nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok) csökkenthetik a hatékonyságát, illetve a vesefunkciók romlását okozhatják.
Az ACE-gátlók hatással vannak a nátrium és a kálium szintjére a szervezetben. Ezért olyan gyógyszerekkel együtt alkalmazva, amelyek befolyásolják ezeket (pl. az angiotenzin-receptor-blokkolók (ARB-k), növelheti a veseműködési zavarok, a veszélyesen alacsony vérnyomás kockázatát.
Emellett a vesére ható gyógyszerek, amelyek a renin nevű enzimet gátolják (pl. aliszkiren) szintén kölcsönhatásba léphetnek az ACE-gátlókkal, és súlyos mellékhatásokat okozhatnak.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
A gyógyszerész elmagyarázza, hogyan hatnak különböző vérnyomáscsökkentők