Capsaicin, cayenne paprika, chili
Kapszaicin a rák ellen? Feltételezett előnyök, objektív hatások és mellékhatások
Sokan úgy vélik, hogy a "természetes" címkével ellátott termékek mindig biztonságosak és csakis jót tehetnek velünk. Ez nem feltétlenül igaz. Lássuk, mi a helyzet az kapszaicin-nal?
Mi a kapszaicin?
A kapszaicin a chiliben vagy a cayenne paprikában található vegyszer, amely fűszeressé teszi őket. A hagyományos gyógyászatban ízületi és izomfájdalmak enyhítésére használják.
A kapszaicint bőrkrémekhez, gélekhez, kenőcsökhöz, testápolókhoz adják, és vényköteles fájdalomcsillapító tapaszként kapható az izomfájdalmak enyhítésére. Orrspray-hez is adják a krónikus tüsszögés vagy az orrdugulás, orrfolyás enyhítésére.
A kapszaicin feltételezett felhasználási módjai, előnyei:
A kapszaicint a következőkre használják:
- Az ízületi gyulladás okozta fájdalom enyhítése
- Csökkentse az idegi fájdalmat
- Segítségnyújtás az izomfeszülés vagy ficam okozta fájdalom esetén
- Enyhítse a viszketést
- A pikkelysömör kezelése (bőrbetegség, amely vörös, viszkető, hámló foltokat okoz, amelyek többnyire a fejbőrön, a könyökökön, a térdén és a hát alsó részén jelennek meg)
- Enyhítse a fejfájást
Általában biztonságos a kapszaicint tartalmazó ételek, például a chili vagy a cayenne-paprika fogyasztása, de a kapszaicin-kiegészítők szedése előtt konzultáljon egészségügyi szolgáltatójával. A gyógynövény-kiegészítők erősebbek, mint a főzéshez használt gyógynövények. Egyes gyógyszerekkel is kölcsönhatásba léphetnek, és befolyásolhatják azok működését.
Mik a kapszaicin mellékhatásai?
A kapszaicin használatának mellékhatásai a bőrön a következők lehetnek:
- Égő érzés
- Vörösség
- Duzzanat
- Szárazság
- Fájdalom
- Viszketés
- Köhögés
- Kapszaicint tartalmazó orrspray irritálja a szemet és az orrot.
Nagyon fontos! Mindig tájékoztassa a kezelő orvosait az Ön által szedett, vagy használni kívánt étrend-kiegészítőkről, gyógynövényekről, vitaminokról, ásványi anyagokról és természetes vagy otthoni gyógymódokról a saját biztonsága, és a kezelése hatékonysága érdekében!
Mennyit tudunk a kapszaicin biztonságosságáról?
Viseljen kesztyűt, mielőtt kapszaicin zselét, krémet, kenőcsöt vagy testápolót alkalmazna a bőrére. Alkalmazása után mosson kezet szappannal és vízzel, hogy ne kerüljön a szemébe vagy a test más érzékeny területére.
Ha kapszaicint használ ízületi gyulladásra a kezében, kövesse a címkén található utasításokat, mennyi ideig hagyja fent.
Ne használjon kapszaicint, ha a bőre irritált, fertőzött, vagy ha sebe van.
A kapszaicin alkalmazása előtt beszéljen egészségügyi szolgáltatójával, ha magas vérnyomása, szívbetegsége vagy érrendszeri problémái vannak az agyban. A kapszaicin ronthatja ezeket az állapotokat.
Klinikai összefoglaló
A kapszaicin a paprika vagy a cayenne paprika gyümölcséből származó aktív komponens. A hagyományos orvosi rendszerekben izom- és ízületi fájdalmak enyhítésére, valamint cluster fejfájás és pikkelysömör kezelésére használták. Ebből a célból a kapszaicin egyes helyi krémek és orrspray-k hatóanyaga. Vényköteles erősségű tapaszban is kapható. A szájon át szedhető készítményeket főként emésztési és keringési problémák, rossz étvágy és fogyás miatt forgalmazzák. (Lásd Cayenne bors)
Tanulmányok alátámasztják a helyi, alacsony koncentrációjú kapszaicin készítmények előnyeit pikkelysömör (1), prurigo nodularis (2), pruritus ani (3) és urémiás viszketés (51) kezelésére. Feltételesen ajánlott osteoarthritis esetén is (4), és egy metaanalízis szerint ugyanolyan hatásos lehet, mint a helyi NSAID-ok az osteoarthritises fájdalom kezelésére (44), de rheumatoid arthritisben való alkalmazhatósága továbbra sem meggyőző (5). Egy régebbi klinikai vizsgálat azt mutatja, hogy a 0,075%-os kapszaicin krém csökkentheti a műtét utáni fájdalmat rákos betegeknél (6). Egy esetjelentés egy palliatív kezelésben részesülő betegnél, aki 0,025%-os kapszaicint alkalmazott opioid-refrakter felső végtagfájdalmakra, szintén előnyről számolt be (7).
Egy nagy koncentrációjú dermális kapszaicin tapasz biztonságosnak és hatékonynak bizonyult posztherpetikus neuralgia esetén (8), és vényköteles használatra is jóváhagyták. Az adatok azt is sugallják, hogy jobb a pregabalinnál (45) (46), és hatásos diabéteszes (36) (47) és nem cukorbeteg (48) perifériás neuropátia, heterogén neuropátiás fájdalom (37) és radikulopátiákból eredő neuropátiás fájdalom esetén (38), de nem HIV-vel összefüggő neuropátiás fájdalom (9). Egy közelmúltban készült szisztematikus áttekintés említi a posztherpetikus neuralgia és a HIV-neuropathia előnyeit a kontrollokhoz képest. A tapasz azonban akkor a legjobb, ha más terápiák kudarcot vallottak, mivel a betegek csekély száma (8-ból 1) és az ismeretlen kockázatok miatt (10) nem jár sikerrel. Az alacsony koncentrációjú kapszaicint úgy ítélték meg, hogy a klinikai gyakorlatban nem valószínű, hogy érdemben alkalmazzák ezeket az állapotokat (11). A mastectomia utáni neuropathiában szenvedő betegekre vonatkozóan is korlátozottak az adatok (12).
Az előzetes eredmények a nyelési funkció javulását sugallják dysphagiában szenvedő idős betegeknél, ha 0,025%-os kapszaicin kenőcsöt alkalmaznak a külső hallójáratra (43). A helyi kapszaicin hatásos lehet a kannabisszal összefüggő hyperemesis esetén is (39) (42) (49) (50). Csak néhány kisebb tanulmány utal arra, hogy az eltérő formájú intranazális kapszaicin hasznos lehet nátha esetén (13) (14), és a klaszteres fejfájások elleni hatékonysága nem ismert (15).
Továbbra is vita folyik arról, hogy a kapszaicin rákkeltőként, társkarcinogénként vagy antikarcinogénként működik-e (16) (17) (18). Például a kapszaicin kemopreventív és antiproliferatív hatást mutatott különböző sejtvonalakkal szemben, beleértve a mell (19), a hólyag (20), a prosztatarák sejteket (21). Ezenkívül egy kis tanulmány azt sugallja, hogy egy nagy koncentrációjú dermális kapszaicin tapasz hasznos lehet a kemoterápia által kiváltott perifériás neuropátiával (CIPN) kapcsolatos fájdalom enyhítésében (40). Azonban kimutatták, hogy a hosszú távú helyi alkalmazás növeli a bőr karcinogenezisét tumorpromoterrel kezelt egerekben (18), bár ezek a hatások koncentrációfüggőek lehetnek (22). Ezért további vizsgálatokra van szükség a kapszaicin szerepének tisztázására a rákkal kapcsolatban.
A kapszaicin hatásmechanizmusa
A kapszaicin fájdalomcsillapító hatása többtényezős. Depolarizálja a C-szálas polimodális nociceptorokat (23) (24). Ez okozza a P anyag felszabadulását, a neurotranszmittert, amely fájdalomjeleket továbbít az agyba (25), ami a fájdalom kezdeti növekedését okozza. Ismételt alkalmazás esetén a fájdalom enyhül a P anyag végső kimerülése miatt az afferens neuronokban (26). A kapszaicin ezenkívül aktiválja a tranziens receptor potenciális vanilloid alcsalád 1-es tagját (TRPV1, más néven kapszaicin receptor) (27), ami a TRPV1-et expresszáló bőr szenzoros idegvégződéseinek szelektív és reverzibilis defunkcionalitását okozza (28).
Az idős, nyelési zavarban szenvedő betegek javuló nyelési funkciója, különösen a glottális záródás és a köhögési reflex, a vagus Arnold-ideg TRPV1 által közvetített aurális stimulációjának tulajdonítható kapszaicin kenőccsel (43).
Különböző rákos sejtvonalakon végzett vizsgálatok kimutatták, hogy a kapszaicin kemoprevenciós tulajdonságokat mutat a sejtciklus leállításával és apoptózis indukálásával, vagy reaktív oxigénfajták (ROS) generálásával és a mitokondriális membránok depolarizálásával, valamint a kaszpáz aktiválásával (17) (19) (20). Alternatív megoldásként a kapszaicin társkarcinogén hatását a kémiailag kiváltott bőrkarcinogenezisre az epidermális növekedési faktor receptor (EGFR) közvetíti, a TRPV1 azonban nem (18). A gliómasejtekben a kaszpaicin által kiváltott apoptózis további feltárása az autofágia gátlását találta valószínűsíthető tényezőnek (34). Érdekes módon a kapszaicin autofágiát is indukál az LC3-II és Atg5 autofágia markerek szintjének növelésével, növelve a p62 és Fap-1 lebomlását, valamint növelve a kaszpáz-3 aktivitást, ami apoptózist indukál humán orrgarat karcinóma sejtekben (41).
Ellenjavallatok
Instabil vagy rosszul kontrollált magas vérnyomásban szenvedő betegek, vagy a közelmúltban kardiovaszkuláris vagy cerebrovaszkuláris események fordultak elő, mivel ez növelheti a káros kardiovaszkuláris hatások kockázatát (8).
Mellékhatások
Gyakori (vény nélkül kapható): Égés, csalánkiütés és kontakt dermatitisz; enyhe vagy közepes köhögés (6) (12); fájdalom és viszketés az alkalmazás helyén (40).
Átmeneti (intranazális): Égő érzés, könnyezés és orrfolyás (15).
Gyógynövény-gyógyszer kölcsönhatások
ACE-gátlók: Helyi kapszaicin által kiváltott köhögés ACE-gátlót szedő betegnél (33).
CYP450 2C19 szubsztrátok: Állatmodellekben a kapszaicin gátolja a CYP2C19-et, és befolyásolhatja az ezen enzim által metabolizált gyógyszerek intracelluláris koncentrációját (35). A klinikai relevanciát még nem határozták meg.
CYP450 3A4 szubsztrátok: Állatmodellekben a kapszaicin indukálja a CYP3A4-et, ami egyidejű alkalmazás esetén növelheti a szubsztrát gyógyszerek clearance-ét (35). A klinikai relevanciát még nem határozták meg.
Hivatkozások
- Ellis CN, Berberian B, Sulica VI, et al. A double-blind evaluation of topical capsaicin in pruritic psoriasis. J Am Acad Dermatol. Sep 1993;29(3):438-442.
- Stander S, Luger T, Metze D. Treatment of prurigo nodularis with topical capsaicin. J Am Acad Dermatol. Mar 2001;44(3):471-478.
- Lysy J, Sistiery-Ittah M, Israelit Y, et al. Topical capsaicin—a novel and effective treatment for idiopathic intractable pruritus ani: a randomised, placebo controlled, crossover study. Gut. Sep 2003;52(9):1323-1326.
- Hochberg MC, Altman RD, April KT, et al. American College of Rheumatology 2012 recommendations for the use of nonpharmacologic and pharmacologic therapies in osteoarthritis of the hand, hip, and knee. Arthritis Care Res (Hoboken). Apr 2012;64(4):465-474.
- Richards BL, Whittle SL, van der Heijde DM, et al. Efficacy and safety of neuromodulators in inflammatory arthritis: a Cochrane systematic review. J Rheumatol Suppl. Sep 2012;90:28-33.
- Ellison N, Loprinzi CL, Kugler J, et al. Phase III placebo-controlled trial of capsaicin cream in the management of surgical neuropathic pain in cancer patients. J Clin Oncol. Aug 1997;15(8):2974-2980.
- Turnbull JH, Gebauer SL, Miller BL, et al. Cutaneous nerve transection for the management of intractable upper extremity pain caused by invasive squamous cell carcinoma. J Pain Symptom Manage. Jul 2011;42(1):126-133.
- Backonja MM, Malan TP, Vanhove GF, et al. NGX-4010, a high-concentration capsaicin patch, for the treatment of postherpetic neuralgia: a randomized, double-blind, controlled study with an open-label extension. Pain Med. Apr 2010;11(4):600-608.
- Clifford DB, Simpson DM, Brown S, et al. A randomized, double-blind, controlled study of NGX-4010, a capsaicin 8% dermal patch, for the treatment of painful HIV-associated distal sensory polyneuropathy. J Acquir Immune Defic Syndr. Feb 1 2012;59(2):126-133.
- Derry S, Sven-Rice A, Cole P, et al. Topical capsaicin (high concentration) for chronic neuropathic pain in adults. Cochrane Database Syst Rev. 2013;2:CD007393.
- Derry S, Moore RA. Topical capsaicin (low concentration) for chronic neuropathic pain in adults. Cochrane Database Syst Rev. 2012;9:CD010111.
- Derry S, Lloyd R, Moore RA, et al. Topical capsaicin for chronic neuropathic pain in adults. Cochrane Database Syst Rev. 2009(4):CD007393.
- Van Rijswijk JB, Boeke EL, Keizer JM, et al. Intranasal capsaicin reduces nasal hyperreactivity in idiopathic rhinitis: a double-blind randomized application regimen study. Allergy. Aug 2003;58(8):754-761.
- Bernstein JA, Davis BP, Picard JK, et al. A randomized, double-blind, parallel trial comparing capsaicin nasal spray with placebo in subjects with a significant component of nonallergic rhinitis. Ann Allergy Asthma Immunol. Aug 2011;107(2):171-178.
- Matharu M. Cluster headache. BMJ Clin Evid. 2010 Feb 9;2010:1212.
- Bode AM, Dong Z. The two faces of capsaicin. Cancer Res. Apr 15 2011;71(8):2809-2814.
- Lin CH, Lu WC, Wang CW, et al. Capsaicin induces cell cycle arrest and apoptosis in human KB cancer cells. BMC Complement Altern Med. 2013;13:46.
- Hwang MK, Bode AM, Byun S, et al. Cocarcinogenic effect of capsaicin involves activation of EGFR signaling but not TRPV1. Cancer Res. Sep 1 2010;70(17):6859-6869.
- Thoennissen NH, O’Kelly J, Lu D, et al. Capsaicin causes cell-cycle arrest and apoptosis in ER-positive and -negative breast cancer cells by modulating the EGFR/HER-2 pathway. Oncogene. Jan 14 2010;29(2):285-296.
- Yang ZH, Wang XH, Wang HP, et al. Capsaicin mediates cell death in bladder cancer T24 cells through reactive oxygen species production and mitochondrial depolarization. Urology. Mar 2010;75(3):735-741.
- Mori A, Lehmann S, O’Kelly J, et al. Capsaicin, a component of red peppers, inhibits the growth of androgen-independent, p53 mutant prostate cancer cells. Cancer Res. Mar 15 2006;66(6):3222-3229.
- Yang J, Li TZ, Xu GH, et al. Low-concentration capsaicin promotes colorectal cancer metastasis by triggering ROS production and modulating Akt/mTOR and STAT-3 pathways. Neoplasma. 2013;60(4):364-372.
- Lynn B. Capsaicin: actions on nociceptive C-fibres and therapeutic potential. Pain. Apr 1990;41(1):61-69.
- Marsh SJ, Stansfeld CE, Brown DA, et al. The mechanism of action of capsaicin on sensory C-type neurons and their axons in vitro. Neuroscience. Oct 1987;23(1):275-289.
- Paice JA, Ferrans CE, Lashley FR, et al. Topical capsaicin in the management of HIV-associated peripheral neuropathy. J Pain Symptom Manage. Jan 2000;19(1):45-52.
- Nolano M, Simone DA, Wendelschafer-Crabb G, et al. Topical capsaicin in humans: parallel loss of epidermal nerve fibers and pain sensation. Pain. May 1999;81(1-2):135-145.
- Sobhan U, Sato M, Shinomiya T, et al. Immunolocalization and distribution of functional temperature-sensitive TRP channels in salivary glands. Cell Tissue Res. Aug 15 2013.
- Simpson DM, Brown S, Tobias JK, et al. NGX-4010, a Capsaicin 8% Dermal Patch, for the Treatment of Painful HIV-associated Distal Sensory Polyneuropathy: Results of a 52-Week Open-Label Study. Clin J Pain. 2014 Feb;30(2):134-42
- Babbar S, Marier JF, Mouksassi MS, et al. Pharmacokinetic analysis of capsaicin after topical administration of a high-concentration capsaicin patch to patients with peripheral neuropathic pain. Ther Drug Monit. Aug 2009;31(4):502-510.
- Akcay AB, Ozcan T, Seyis S, et al. Coronary vasospasm and acute myocardial infarction induced by a topical capsaicin patch. Turk Kardiyol Dern Ars. Oct 2009;37(7):497-500.
- Bleuel I, Zinkernagel M, Tschopp M, et al. Association of bilateral acute anterior uveitis with a capsaicin patch. Ocul Immunol Inflamm. Oct 2013;21(5):394-395.
- U.S. Food and Drug Administration. FDA Drug Safety Communication: Rare cases of serious burns with the use of over-the-counter topical muscle and joint pain relievers. Available at: http://www.fda.gov/Drugs/DrugSafety/ucm318858.htm. 2012. Accessed March 16, 2023.
- Hakas JF, Jr. Topical capsaicin induces cough in patient receiving ACE inhibitor. Ann Allergy. Oct 1990;65(4):322-323.
- Liu YP, Dong FX, Chai X, Zhu S, Zhang BL, Gao DS. Role of Autophagy in Capsaicin-Induced Apoptosis in U251 Glioma Cells. Cell Mol Neurobiol. 2016 Jul;36(5):737-43
- Zhu HD, Gu N, Wang M, Kong HR, Zhou MT. Effects of capsicine on rat cytochrome P450 isoforms CYP1A2, CYP2C19, and CYP3A4. Drug Dev Ind Pharm. 2015 Nov;41(11):1824-8.
- van Nooten F, Treur M, Pantiri K, Stoker M, Charokopou M. Capsaicin 8% Patch Versus Oral Neuropathic Pain Medications for the Treatment of Painful Diabetic Peripheral Neuropathy: A Systematic Literature Review and Network Meta-analysis. Clin Ther. 2017 Apr;39(4):787-803.e18.
- Mankowski C, Poole CD, Ernault E, et al. Effectiveness of the capsaicin 8% patch in the management of peripheral neuropathic pain in European clinical practice: the ASCEND study. BMC Neurol. 2017 Apr 21;17(1):80.
- Baron R, Treede RD, Birklein F, et al. Treatment of painful radiculopathies with capsaicin 8% cutaneous patch. Curr Med Res Opin. 2017 Aug;33(8):1401-1411.
- Dezieck L, Hafez Z, Conicella A, et al. Resolution of cannabis hyperemesis syndrome with topical capsaicin in the emergency department: a case series. Clin Toxicol (Phila). 2017 Sep;55(8):908-913.
- Filipczak-Bryniarska I, Krzyzewski RM, Kucharz J, et al. High-dose 8% capsaicin patch in treatment of chemotherapy-induced peripheral neuropathy: single-center experience. Med Oncol. 2017 Aug 17;34(9):162.
- Lin YT, Wang HC, Hsu YC, Cho CL, Yang MY, Chien CY. Capsaicin Induces Autophagy and Apoptosis in Human Nasopharyngeal Carcinoma Cells by Downregulating the PI3K/AKT/mTOR Pathway. Int J Mol Sci. 2017 Jun 23;18(7). pii: E1343.
- Graham J, Barberio M, Wang GS. Capsaicin Cream for Treatment of Cannabinoid Hyperemesis Syndrome in Adolescents: A Case Series. Pediatrics. Dec 2017;140(6).
- Kondo E, Jinnouchi O, Nakano S, et al. Aural stimulation with capsaicin ointment improved swallowing function in elderly patients with dysphagia: A randomized, placebo-controlled, double-blind, comparative study. Clin Interv Aging. 2017;12:1921-1928.
- Persson MSM, Stocks J, Walsh DA, et al. The relative efficacy of topical non-steroidal anti-inflammatory drugs and capsaicin in osteoarthritis: a network meta-analysis of randomised controlled trials. Osteoarthritis Cartilage. Dec 2018;26(12):1575-1582.
- Cruccu G, Nurmikko TJ, Ernault E, et al. Superiority of capsaicin 8% patch versus oral pregabalin on dynamic mechanical allodynia in patients with peripheral neuropathic pain. Eur J Pain. Apr 2018;22(4):700-706.
- Viel E, Eerdekens M, Kandaswamy P. Treatment Impact on Patient-Reported Outcomes in Peripheral Neuropathic Pain: Comparing Single Intervention With Topical High-Concentration Capsaicin to Daily Oral Pregabalin. Pain Physician. 2021 Sep;24(6):453-463.
- Hussain N, Said ASA, Javaid FA, et al. The efficacy and safety profile of capsaicin 8% patch versus 5% Lidocaine patch in patients with diabetic peripheral neuropathic pain: a randomized, placebo-controlled study of south Asian male patients. J Diabetes Metab Disord. 2021 Jan 19;20(1):271-278.
- Freynhagen R, Argoff C, Eerdekens M, Engelen S, Perrot S. Progressive Response to Repeat Application of Capsaicin 179 mg (8% w/w) Cutaneous Patch in Peripheral Neuropathic Pain: Comprehensive New Analysis and Clinical Implications. Pain Med. 2021 Oct 8;22(10):2324-2336.
- Lee A, Coralic Z. Use of Capsaicin Cream in Cannabinoid Hyperemesis Syndrome in Patients Presenting to the Emergency Department. Ann Pharmacother. 2022 Feb;56(2):151-154.
- Dean DJ, Sabagha N, Rose K, et al. A Pilot Trial of Topical Capsaicin Cream for Treatment of Cannabinoid Hyperemesis Syndrome. Acad Emerg Med. 2020 Nov;27(11):1166-1172.
- Yeam CT, Yo TE, Tan YLC, et al. Complementary and alternative medicine therapies for uremic pruritus - A systematic review of randomized controlled trials. Complement Ther Med. 2021 Jan;56:102609.
- Trin K, Perino J, Allouchery M, et al. Second-degree burn induced by high-concentration topical capsaicin with mobility sequelae: A Rare cases of serious burns with the use of OTC...