Köhögés elleni szirup házilag: most szüretelheti le ezt a fontos gyógynövényt hozzá
Egy erdei sétával egybekötve a gyűjtést akár ingyen elkészítheti télire a legjobb köptető szirupot.
A friss fenyőrügyet jellemzően április elejétől május végéig érdemes szüretelni. Az idei szeszélyes és hűvös tavasz miatt most minden hetekkel eltolódott, így például a Nyugat-Dunántúlon csak most indult be a szezon. A fenyőrügy elnevezés sokakat megtéveszthet, ugyanis ez a kifejezés a fenyőfák friss ágvégeit jelentik. Sokan a kis tobozocskákkal tévesztik össze - nem az a rügy, s bár állítólag abból is remek szörp készíthető, ne keverjük össze!
Így gyűjtsön friss fenyőrügyet
Míg számos örökzöldnek vannak hasznos tulajdonságai, addig akadnak köztük mérgező fajták is, ilyen például a tiszafa. A lucfenyő és az erdei fenyő, a jegenyefenyő, a vörösfenyő, az ezüstfenyő hajtásait azonban biztonsággal fogyaszthatóak. Gyógyászati célra még felhasználható: a lucfenyő, a jegenye-, a vörösfenyő, a törpefenyő és az ezüstfenyő.
A rügyek gyűjtésénél figyeljünk arra, hogy a szennyeződéseket elkerülve mindig tiszta közúttól és városi környezettől távol gyűjtsük. A 3- és a 7-cm-es hosszúságú zsenge rügyek a legalkalmasabbak a gyűjtésre. Fontos: ne tarolja le az egész fát, mindig több fáról gyűjtögessen rügyet, hogy ne okozzon nagy kárt egy-egy fa fejlődésében!
Az erdei fenyőrügy hatása
- A tűlevél tartalmaz gyantát, cserzőanyagokat, ásványianyagokat, vitaminokat (C-, B2-, K-vitamin) karotinoidokat, illóolajokat.
- A tűlevélben 6x több C-vitamin van, mint a citromban vagy narancsban.
- Mint általános erősítőszert is számon tartották.
- Napjainkban a fenyő fiatal tűleveleinek, rügyeinek főzetét ajánlják légúti problémák, megfázás, köhögés, torokfájás esetén.
- Az idült hörghurut “gyógyítója”.
- Reumás betegek panaszait enyhítheti oldata.
- Illóolaja fertőtlenítő, nyákoldó, köptető, erősítő, élénkítő, antimikrobiális, gyulladáscsökkentő. ( Forrás: Dr. Babulka Péter)
A szirup használata: hurutos köhögés esetén étkezések előtt együnk belőle egy teáskanállal. Langyos teába is tehetjük, citrommal ízesíthetjük.
Bronchitis: ezek a hörgőgyulladás legjellemzőbb tünetei - olvasson tovább!
Hozzávalók
1,7 dl-es üveg elkészítéséhez
- 1 kg kristálycukor
- 3-4 marék fenyőrügy
- 1/2 dl víz
A szirup készítése
- Egy tiszta üveg aljára 2.3 cm magasságig cukrot szórunk, és ezután ráhelyezünk egy sor fenyőrügyet.
- Ha tiszta környezetből gyűjtöttük nem szükséges megmosni. Kicsit nyomkodjuk meg, és folytassuk az előző műveletet, egészen addig, amíg a tele nem töltöttük az üveget.
- Zárjuk le, és tegyük meleg helyre, kitehetjük a napra is (bár ekkor jobban bebarnul).
- Néhány nap múlva a cukor olvadni kezd (ha 2-3 nap múlva sem tenné, akkor tegyünk hozzá néhány kanál vizet), ha gondoljuk tovább rétegezhetjük friss rüggyel az üveget.
- Keverjük össze, és hagyjuk tovább érni. 2-3 hét után, amikor a rügyek kifakultak, szűrjük le, és lezárva, hűvös helyen tároljuk.
A szirup használata
hurutos köhögés esetén étkezések előtt együnk belőle egy teáskanállal. Langyos teába is tehetjük, citrommal ízesíthetjük. Finom ízt ad a teának (nem lesz fenyőgyanta ízű tőle), ugyanakkor jótékony hatásait is kifejti a szervezetben. Vigyázni kell azonban, hogy a tea ne legyen túl forró, amikor a fenyőrügy szirupot beletesszük, mert a magas hőtől a benne lévő vitaminok és ásványi anyagok jelentős része elveszhet.
Remekül fogyasztható akár önmagában kanalazva, vízzel felengedve szörpként, és akár teába téve is. Gyermekeknek 2 éves kortól adható, és külön öröm, hogy édes íze miatt ők is szívesen fogyasztják. Cukorbetegeknek azonban magas cukortartalma miatt nem ajánlott!
Köhögés és légúti megbetegedések esetén leghatékonyabb önmagában, napi 3×1 teáskanálnyit bevenni belőle étkezések előtt fél órával. A szirup sűrű, így könnyen megtapad a torok nyálkahártyáján, mintegy bevonatot képezve rajta. Óvja a kiszáradástól és a további kórokozók megtapadásától. Helyileg kifejti gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatását, segít a letapadt váladék feloldásában.
Köhögés: oka, típusai, kóros tünetei és kezelése
Szörpként és jeges teaként: Ízlés szerinti vízmennyiség hozzáadásával finom üdítő ital készíthető belőle, de ezt inkább a nyári hőségben alkalmazzuk és ne a téli megfázásos időszakban. Citrommal, mentával ízesíthetjük, hogy üdítő és szomjoltó hatását fokozzuk.