Klimax: ez a gyógynövény enyhítheti a menopauza panaszait
A menopauza tünetei megnehezíthetik a mindennapokat. Ezzel a gyógynövénnyel kapcsolatban egy német kutatás meglepő eredményekre jutott.
Az orbáncfű az egyik legtöbbet tanulmányozott gyógynövény. A kutatások szerint segíthet a depresszió és a szorongás kezelésében, megakadályozza a hangulatingadozást és az idegrendszerre is nyugtatóan hat.
Már az ókori görögök is az idegrendszer bajainak gyógyítására, a hangulat kiegyensúlyozására használtak. Napjainkban az egyik legnépszerűbb gyógynövény, teáját, kivonatát több millió ember fogyasztja évente, elsősorban a depresszió és a szorongás tüneteinek csökkentésére.
Az orbáncfű hatóanyagai
Az orbáncfűben található hatóanyagok, így a hypericin, a hyperforin, a rutin, a quercetin és a kaempferol nemcsak az idegrendszerre vannak jótékony hatással, de a gyulladásokat is csökkenthetik, sőt a legújabb kutatások szerint antibakteriális hatásaik is lehetnek.
Az orbáncfűben található fitonutriensek a hormonális rendszerre, a szervezet regenerációs képességére, a sebgyógyulásra is hatással lehetnek, sőt a benne lévő antioxidánsok az oxidációs stressz okozta sejtkárosodásokat is csökkenthetik.
Hormonok, menopauza és az orbáncfű
Az orbáncfüvet a legtöbben a depresszió és a szorongás egyik természetes ellenszereként ismerik, mely legalább olyan hatékony, mint a vényköteles, szerotoninra ható gyógyszerek, de jóval kevesebb mellékhatása van. A szakemberek szerint az orbáncfű befolyásolhatja az agyban „elérhető” szerotonin, dopamin, illetve norepinefrin mennyiségét, így javítja a hangulatot és kiegyensúlyozottabbá is tesz. Állatkísérletek során pedig az is kiderült, hogy az orbáncfű-kivonat védhet a stressz káros hatásaival szemben is.
Orbáncfű: stressz, depresszió, alvászavar legjobb házi gyógymódja. Kattintson!
Mivel a hangulatra és a hormonális rendszerre egyaránt kiegyensúlyozó hatással van, az orbáncfű a premenstruációs szindróma (PMS) kellemetlen tüneteit is enyhítheti, de azoknak a nőknek is érdemes lehet kipróbálni, akik a menopauzán mennek keresztül, és emiatt fizikai és lelki tüneteik vannak.
Egy német vizsgálat során kiderült, hogy a rendszeresen szedett orbáncfű-kivonat a nők 76 százalékánál teljesen elmulasztotta vagy legalábbis szignifikánsan csökkentette a változókorral összefüggő panaszokat, a szexuális egészséget viszont javította.
Sebekre, bőrbetegségre is használható az orbáncfű
Meglepő módon, nemcsak belsőleg, a szorongás és a hangulatzavarok ellen lehet hasznos az orbáncfű, de külsőleg, bőrproblémák kezelésére is alkalmazható! Állítólag már a középkori keresztes lovagok is használták a növényből készült tinktúrát, kenőcsöt a sebek kezelésére. Antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatásainak köszönhetően nagyszerű lehet a kisebb égési sérülések, az ekcémás bőr és a horzsolások ápolására.
Fontos azonban tudni az orbáncfűről, hogy befolyásolhatja más gyógyszerek vagy étrend-kiegészítők hatásait, így csak orvosi felügyelet mellett alkalmazható. Nagyon körültekintőnek kell lennie például annak, aki már szed valamilyen antipszichotikumot. mert az orbáncfű csökkentheti például a véralvadásgátlók, a fogamzásgátlók és a vírusellenes gyógyszerek hatásosságát, de felerősítheti más szerek hatását is.
Az orbáncfű mellékhatásai
Bár az orbáncfű kivonata természetes gyógyító lehet, ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy alkalmazása nem járhat együtt mellékhatásokkal. Ezek között találhatjuk a szájszárazságot, a fejfájást, a fényérzékenységet, a fáradékonyságot és koncentrációs zavarokat és a szédülést. Azt se felejtsük el, hogy legalább 4-6 hét szükséges ahhoz, hogy az orbáncfű pozitív hatásait megtapasztalhassuk!
Olvasta már?
- Kikészítik a változókor tünetei? Ezeket a mozgásformákat végezze, hogy enyhüljenek!
- Honnan tudom, hogy változókorban vagyok? A nőgyógyász válaszol
- Így előzheti meg a változókori hasi elhízást! A szívét is óvhatja vele
- Klimax: ezek az zöldségek, gyümölcsök tesznek jót változókorban
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!