Gyöngyvirág: őseink gyógyításra használták, pedig mérgező
Elég két-három levelét megenni, és súlyos szívproblémát okozhat. A gyöngyvirág akármennyire is kedvelt és a régiek által használt gyógynövény, vigyázni kell vele.
A gyöngyvirág latin neve Convallaria majalis. Ez az alacsony növésű, évelő virág májusban virágzik, összetéveszthetetlen illattal, a kiskertek kedvelt virága.
Rendkívül mérgező növény: szívglikozidjai (convallatoxin) és szaponinjai rendszertelen és lassú pulzust, hasi fájdalmat és hasmenést okoznak. Közepes mennyiségben fogyasztása halálhoz vezet. Már 2-3 levél is súlyos szívműködés-zavarokat okozhat. Ezért is fontos, hogy a medvehagymával ne tévesszük össze.
A medvehagyma kis, fehér, csillag alakú virágai a szárcsúcson fejlődnek, s fokhagymaszagúak. A gyöngyvirág virágai egymás felett nyílnak, harang alakúak, édes, bódító illatot árasztanak. A medvehagymának hagymája van, a gyöngyvirágnak szétfutó gyökérzete.
Mire használták régen a gyöngyvirágot?
A népi gyógyászatban a leveléből készült teát szívgyengeség, magas vérnyomás, gutaütés, fejfájás ellen használták. A szesszel készült kivonatokkal pedig fájó testrészeket dörzsöltek be. Gyöktörzséből asztmásoknak is készítettek teát vagy tinktúrát.
Levelében van a hatóanyag
Drogja a lomblevele (Convallariae folium), amit a gyógyszeripar dolgoz fel különféle szívgyógyszerel alapanyagaként: szívgyengeség, érelmeszesedés, ideges szívpanaszok elleni orvosságok egyik hatóanyaga. Az elégtelen szívműködésre adott Digitálishoz és Strophantinhoz hasonló hatású.
Figyelem! A gyöngyvirág nem javallott otthoni gyógyászkodásra, erős mellékhatásai miatt!
A gyöngyvirág mellékhatásai
Mindenképp forduljunk háziorvosunkhoz, ha a gyöngyvirág okozta bármelyik lehetséges mellékhatást észleljük:
- hastáji fájdalom és görcs
- fejfájás
- rendszertelen szívverések
- égető fájdalom a szájban és torokban
- hányinger
- lebénulás
- levelekkel való érintkezés okozta bőrgyulladás
- hasmenés
- szédülés
- kitágult pupillák
- többszöri vizeletürítés
- túlzott nyáladzás
- hallucináció
Ha a gyöngyvirágot ritkítjuk vagy szedjük, mindenképp mossunk utána kezet!