Gyógynövények - a máriatövis
A fészkesek családjába tartozó növény a mediterrán vidékeken és Észak-Afrikában őshonos. Az ókorból ered, gyógyító célzatú alkalmazása: májbetegségek esetén.
Máriatövis (Silybum marianum)
Hol él: az eredetileg mediterrán növény elterjedt, nálunk is szabadon él, egyéves és évelő fajok is tartoznak a Silybum családba.
Küllemi leírás: Lágy szárú, a szár vaskos, felálló, elágazik. Szeldelt leveleit klorofillmentes szövet szegélyezi, a levelek márványozottak. Virágzata fészkes, a virágok bíborszínűek, a szár csúcsán állnak, külső fészekpikkelyei, kemény tövisekben végződnek. Termése kaszat, tojásdad alakú.
Milyen drog* készül belőle: a növény hajtása képezi a drogot
Mit tartalmaz: szilimarin (polifenol komplex), szilibinin, flavonolignánok
Mire alkalmazható a kivonata?
Ahogy utaltunk rá, belsőleg alkalmazva tradicionálisan "májvédő" hatású szer. A tapasztalatok szerint májvédő, és a májfunkciót is javítja. Alkalmazásra került májcirrózisban, krónikus hepatitiszben (májgyulladás), toxikus eredetű májártalomban (pl. gombamérgezés), epeproblémák esetén. Klinikai vizsgálatok is folytak, és toxikus májkárosodás esetén egyértelműen bizonyított a hatása. Vény nélküli gyógyszerként is kapható hazánkban.
(forrás: wikipedia, Rápóti-Romváry: Gyógyító növények, Castleman: Gyógynövény-enciklopédia)
*drog: a növény gyógyászati célra alkalmazott, általában beszárított része