Gyógynövények – a citromfű
Mai témánk is egy közismert és népszerű gyógynövény, a citromfű, amely vadon is él még , de termesztik gyógyászati célokra, sőt főként a kertekben kedvelt. Sok nektárja miatt mézelőként is számon tartják. Nyugtató hatása jellemző.
Citromfű (Melissa officinalis)
Hol él: a citromfű az ajakos virágúak családjának tagja, ma vadon már csak szórványosan fordul elő, sokkal inkább a kertekben. Kellemes, citromillatú évelő növény.
Küllemi leírás: Gyökértörzse tarackosodó, belőle föld feletti hajtások fejlődnek. Szára 1 m-re is megnőhet, bokrosan elágazik. Levelei kereszrben átellenesen állnak, lemezük 2-6 cm, széle/keskeny tojásdad, durván csipkézett széllel. A virágok 10-20-asával ún. "álörvökben" álló ajakos virágok, fehérek, júniustól nyílnak. Termése makkocska, fénylő, barna kb. 2 mm-es.
Milyen drog* készül belőle: levéldrog, és száras drog (fű).
Mit tartalmaz: illóolajakat, cseranyagot, keserűanyagot, nyálkát, kávésavat.
Mire alkalmazható a tea? A citromfű tea idegnyugtató, ideg"erősítő" hatású, egyben a szívet is nyugtatja. Elősegíti az emésztést, szélhajtó, az epeműködést is segíti. Izzasztásra is alkalmazható. Külsőleg: borogatásokban, fürdőkben és bedörzsölésre is használható.
Még mire alkalmazható? Drogjait a likőripar, illó olajait az illatszeripar alkalmazza.
(forrás: Rápóti-Romváry: Gyógyító növények, Castleman: Gyógynövény-enciklopédia)
*drog: a növény gyógyászati célra alkalmazott, beszárított része