Gyógynövények – a borsmenta
A fűszer- és gyógynövényként is ismert ajakos virágú borsmenta már az ókori leírásokban is szerepelt. Felhasználása igen sokrétű, iparszerűen is termesztett növényfaj.
Név: Borsmenta, borsosmenta (Mentha piperita)
Hol él: Jellemzően nem vadon él, elsősorban kultiváció, termesztés révén szaporodó, jellemző illatú, évelő növény.
Küllemi leírás: Gyökértörzse vékony, elfásodó, szára 60-80 cm magasra megnőhet, egyenes, elágazó, négyoldalú, gyengén szőrös. Levelei keresztben átellenesen állnak, lemezü 2-8 cm, lándzsa alakú, fűrészes szélű. Virágzat álörvökből áll füzér, kékeslila, júliustól nyílik. A növény minden része jellemző, kellemes menta/mentol illatú.
Milyen drog* készül belőle: levéldrog, illóolajok előállítása
Mit tartalmaz: a levéldrog tartalma 50-60% mentol, 5-10% cseranyag, keserűanyag, mikotinsav, kávésav.
Mire alkalmazható? Teája reggeli üdítő italként, de "gyógyszerként" is értékes. Teakeverékben is használatos. Főbb hatásai: étvágyfokozás, szélhajtás, görcsoldás, epeműködés serkentése. Menstruációs zavarok. Emésztőrendszeri és húgyúti fertőtlenítés. Torokbántalmak, rekedtség, gyulladás.
Még mire alkalmazható? Illó olajainak alkalmazása: a mentaolaj a kozmetikai iparban, pl. a fog- és szájápolás területén igen elterjedt, fogkrémek, fogporok, szájvizek stb alkotórésze. A gyógyszeriparban segédanyag: külsőleges fájdalomcsillapítók, bedörzsölők része, íz- és szagjavító ágens. Az édesiparban cukorkák, rágógumik alkotórésze.
(forrás: Rápóti-Romváry: Gyógyító növények, Castleman: Gyógynövény-enciklopédia)
*drog: a növény gyógyászati célra alkalmazott, beszárított része