Ezeket látta már?

Köhögés ellen ezeket ajánlja a szakgyógyszerész

Gyógynövények
2024. november 04. 13:54
gyógynövény, köhögés, száraz köhögés, hurutos köhögés, tea, vírus

Mást kell használni hurutos és mást száraz köhögésre.

Más-más gyógynövények vethetők be ingerköhögés, valamint a váladék- vagy köpetürítéssel járó hurutos köhögés esetén. Vagyis, más gyógynövények alkalmazandók köhögéscsillapításra, mint hurutoldásra vagy köptetésre.

Hurutos köhögés és száraz köhögés - mi a különbség?

Lényeges, hogy elkülönítsük száraz vagy hurutos köhögés kínoz. Tudni kell, hogy jelen van-e már a felszakítandó váladék a légutakban. A megkönnyebbüléssel nem járó, száraz köhögés, vagy ahogy sokan nevezik ingerköhögés esetén nincs felszakítható váladék a légutakban.

A köhögésnek ez a típusa jellemzően allergiás megbetegedéseknél, asztma esetén vagy kezdődő légúti betegségeknél jelentkezhet. Mivel az ingerköhögés a szervezet számára megterhelő, a megfelelő alvásminőség és a jobb közérzet érdekében fontos a csillapítása.

Gyógynövények, gyógymódok száraz köhögésre

Olyan gyógynövények és növényi kivonatok alkalmazhatók, amik egyfajta géles védőréteggel bevonják a nyálkahártyát, és csökkentik annak az érzékenységét, ingerlékenységét. A gyógynövények közül orvosizilizgyökér, kamilla, lándzsás útifű levele, izlandi zuzmó javasolható azoknak, akiket a száraz köhögés kínoz.

A gyógynövények komplex összetételüknél fogva – a köhögés csillapításán túl – számos egyéb előnyt is kínálnak. A kamilla például gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, de akár a betegséggel összefüggő alvási zavarok kezelésében is szerepet kaphat.

A felsorolt nyálkatartalmú gyógynövényi részekből úgy kell köhögéscsillapító teát készíteni, hogy a gyógynövényt az áztatás végén alaposan ki kell nyomkodni, így a hatóanyagok belekerülnek a teába.

Érdemes megemlíteni a méz jótékony hatását. Magában is fogyaszthatjuk egy-egy kanállal vagy teába is keverhetjük. Néhány éve született USA-beli vizsgálat arra mutat rá, hogy a méz legalább olyan hatásos lehet a száraz köhögés enyhítésében, mint a szintetikus patikaszerek. Ráadásul a méz nemcsak enyhíti a száraz köhögést, hanem abban is segít, hogy pihentetőbb legyen az alvás az ingerköhögéses időszakban.

Hurutoldók és köptetők hurutos köhögésre

Gyakori, hogy a száraz köhögés néhány nap elteltével átcsap hurutos köhögésbe. A hidegebb évszakokban számos vírus – például a náthát okozó rhinovírus – okozhat fokozott mennyiségű orr- és garatváladék képződésével járó fertőzést.

A hurutos vagy nyákürítéssel járó úgynevezett produktív köhögés megnövekedett mennyiségű és/vagy túl nagy viszkozitású váladék képződésére vezethető vissza. A bőséges mennyiségű váladék miatt a légutak beszűkülnek és a légzésfunkció romlik. Emellett a sok váladék, a kórokozók szaporodásának melegágya is. Lényeges tehát, hogy a váladék felszakítását és felköhögését elősegítő készítményeket alkalmazzunk, azaz indokolt a hurutoldók és köptetők használata.

A gyógynövények közül a borostyán, a kakukkfű, a kankalin, a hársfavirág, illetve a jellegzetes illatú eukaliptusz- vagy mentaolaj használata javasolható a légutakban lerakódott kóros mennyiségű váladék feloldására. Ezeket a gyógynövényeket használhatjuk tea, kanalas szirup, fürdőadalék vagy mellkas bedörzsölő krém formájában is.

A gyógynövényes szerek, különösen az illóolaj tartalmúak (mentol, eukaliptusz) a köptető hatásukon kívül a légutak átjárhatóságát is érezhetően javíthatják, vagyis levegőhöz juthat a hurutosan köhögő beteg. A hársfa izzasztó hatása pedig hozzájárulhat a náthás panaszok gyorsabb enyhüléséhez.

Összegezve

  • A különböző köhögésfajtákhoz más gyógynövények alkalmazandók.
  • Az ingerköhögés esetén olyan gyógynövények javasoltak, amelyek bevonják a nyálkahártyát és csökkentik az ingert.
  • Kamillából, lándzsás útifű levélből és egyéb gyógynövényekből lehet teát készíteni száraz köhögésre.
  • A méz enyhítheti és pihentetőbbé teheti az alvást száraz köhögés esetén.
  • Hurutos köhögés esetén a borostyán, kakukkfű, kankalin, hársfavirág és eukaliptusz- vagy mentaolaj használata javasolt a váladék feloldására.
Gyakori köhögés? Ilyen gyomorproblémák is okozhatják
Ez a cikk is érdekelheti

Gyakori köhögés? Ilyen gyomorproblémák is okozhatják



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# hurutos köhögés # száraz köhögés # gyógynövény # köhögés # köhögés ellen # tea # nátha # Megfázás # influenza

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés