Ezeket látta már?

Ezt az 5 gyógynövényt júliusban érdemes begyűjteni

citromfű

5 értékes gyógynövényt mutatunk, amit most kell begyűjteni.

Cickafark

2022-ben az Év Gyógynövénye a cickafark, amit leggyakrabban az árokpartokon találunk meg. A nők számára az egyik leghasznosabb gyógynövény, külsőleg-belsőleg, forrázatként, tinktúrában, borogatásként, fürdővízben, ülőfürdőben, ecsetelőként, szájöblögetőként, irrigálásra, sebkezelésre is használható.

A Hellovidéknek adott tanácsában a bükki füvesember, Gyuri bácsi szerint a népi gyógyászat gyulladások ellen, sebgyógyításra, menstruáció idején görcsök ellen, puffadás ellen, aranyérre ajánlja.

Orbáncfű

Az orbáncfű idegesség és depresszió ellen hatékony, de segíthet a nikotin- és alkoholfüggőség esetén is. Erős vírusellenes hatással rendelkezik, ezért herpeszvírusnál, hepatitisz B és C vírusnál bizonyul hatásosnak. Használható még epehajtóként, görcsoldóként, vízhajtóként és nyálkaoldásra. Emésztésjavító, savcsökkentő hatása is van.

Az OGYÉI jelenlegi álláspontja szerint azonban az orbáncfű teát napi egy csészével legfeljebb 2 hétig lehet fogyasztani, majd 4 hét szünet után a 2 hetes kúra megismételhető. A napi ajánlott maximális dózis 2-4 g drog/nap.

Borsmenta

A borsmenta érösszehúzó, érvédő, vérhígító hatású. A borsmenta a vízimenta és a zöld menta kereszteződésének az eredménye. Már az ókorban is kedvelt gyógynövényként ismerték számos gyógyhatása és kellemes aromája miatt. Antibakteriális, fertőtlenítő hatásánál fogva jól kezelhető vele az ínygyulladás, herpesz. Nagyon jó görcsoldó, fájdalomcsillapító és nyugtató. A fogászati beavatkozásoktól való szorongás esetén, a kezelés előtt fél órával igyunk egy csésze mentateát. Hányingerre, fokozott garatreflexre is kiváló.

Citromfű

Idegerősítő és nyugtató hatásáról ismert a citromfű. Alvási zavarokra, kezdődő depresszióra, idegnyugtatásra, ideges eredetű szívpanaszokra használjuk. Serkenti a máj működését, emésztésjavító, puffadásgátló. Izzasztó hatása is van. Szabályozza a pajzsmirigy működését és csökkenti a túlműködésből adódó idegességet. Menstruáció előtti idegfeszültség csökkentésére is alkalmas. Herpesz ellen is jó.

Diófalevél

Szabó Gyuri bácsi szerint forrázatát külsőleg bőrkiütések, kelések, fagyások borogatására, aranyérbántalmakban ülőfürdőként, torokgyulladás ellen pedig gargarizálónak használják. Bőrkiütések ellen fürdőket is készítenek a diólevélből. Ajánlják borogatóként szemgyulladás és hályogképződés ellen is. Teáját gyomor-bélhurut, magas vérnyomás, bélférgek ellen, továbbá vértisztítónak, étvágyjavítónak isszák.

A diófalevél teát belsőleges fogyasztásra az OGYÉI jelenlegi álláspontja szerint pár perces főzéssel kell készíteni. Ehhez egy csapott evőkanál (3 g) teafüvet 2,5 dl vízben 2-3 percig főzünk, majd leszűrjük. Ne használjunk fémszűrőt.

Így gyűjtsük be: kocsány nélkül szedjük, és ha nagyon belelendülnénk, tartsuk észben, hogy a fa levélzetének legfeljebb 15%-át szabad begyűjteni, nehogy később a termés minősége bánja. A leveleket vágódeszkán egy nagyobb konyhakéssel felaprítjuk, aztán szárítjuk.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához