Pitypang, csalán és zsúrlófélék: ezek a legjobb csonterősítő gyógynövények
A csontjainkat nemcsak tejtermékekkel, hanem gyógynövényekkel is erősíthetjük.
Pitypang
A pitypang hajtásai (a szárak, a levelek és a virágok) nem csak az esszenciális csontképző tápanyagban – kalciumban – gazdagok, hanem bőséges mennyiségben tartalmaznak bórt is, ami az erős csontok számára létfontosságú. A pitypang így az élelmiszerek közül az egyik legnagyobb mennyiségben tartalmazza a bórt.
Hogyan használjuk gyógynövényként a pitypangot?
A gyermekláncfű szárát, virágait és leveleit szárított formában is megvásárolhatjuk, majd forró vízzel főzetet készíthetünk belőle.
Hagyjuk így legalább 10 percig, majd fogyasszuk napi 3x ezt az italt, a még hatékonyabb eredmény érdekében. Egy háromhetes kúrát azonban kövessen egy hét szünet, és csak ezután ismételjük a folyamatot.
Zsurlófélék
A lófarokhoz hasonló növény egyedülállóan vékony, hosszú levelekből álló növény, amely lószőrzetre hasonlít. Nem csak erős csontokat épít, a kutatók szerint megakadályozhatja a csonttöréssel és a csontritkulással kapcsolatos fertőzéseket is. A zsurlók ráadásul javítják az oszteoblasztok csontképző képességét is.
Az oszteoblasztok olyan sejtek, amelyek a csontok létrehozásáért felelnek egy mátrix létrehozásával, amelyhez az ásványi anyagok kötődnek, így alakulnak ki később a csontok. Egy másik tanulmány szerint a zsurlófélék hatékonyak az oszteoporózis megelőzésében is, mivel magas ásványi szilícium-dioxid tartalma, ami lényeges szerepet játszik a csontok erősségének megőrzésében.
Hogyan használjuk gyógynövényként a zsurlót?
Adjunk egy teáskanál szárított zsurlót egy csésze forralt vízhez. Hagyjuk állni legalább 10 percig. Az így készülő italt pedig fogyasszuk naponta háromszor a legjobb eredmény elérése érdekében.
Csalán
A csalán ismertek immunerősítő hatásáról, ugyanakkor elegendő mennyiségű kalciumot is tartalmaz, ráadásul könnyen felszívódik.
Hogyan használhatjuk gyógynövényként a csalánt?
Adjunk hozzá egy teáskanál szárított csalánt egy csésze forró vízhez, majd hagyjuk állni 10 percig. Naponta háromszor fogyasszuk a kívánt eredmény érdekében. A szárított csalán hozzáadható levesekhez is, így akár táplálékkiegészítőként is használhatjuk.
Réti here
Gyönyörű lila virágairól könnyen megismerhetjük, ráadásul gyakran tűnik fel szinte bárhol. A benne található formononetin nevű vegyület akadályozza meg a csontritkulást az állatoknál.
Hogyan alkalmazzuk gyógynövényként?
Készítsünk belőle teát! 1 teáskanál szárított réti here virágot forrázzunk le 1 csésze vízzel, majd hagyjuk állni 10 percig.
Naponta három csészényit bátran fogyaszthatunk belőle a kívánt hatás elérése érdekében, de friss formában hozzáadhatjuk salátákhoz, szendvicshez is, azonban kerüljük a forgalmas utaknál szedett növényeket, illetve azt is, amely permetezett helyről származik.
Ilyen hatással lehet a csontokra a rendszeres kávé- és teafogyasztás
Dobson Szabolcs gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt korábban egy tanulmányról, ami a kávéfogyasztás hatásaival foglalkozik:
"Csípőtáji csonttörés megelőzése másképp tekintve - nem szabad csőlátó módon gyógyszerközpontúnak lenni, amint ezen az oldalon sokszor mondtam: egy új angol tanulmány szerint, amelyben középértékben 22,3 éven át követtek 35.372, 35-69 éves nőt, az derült ki, hogy a napi 25 gramm fehérjebeviteli többlet 14%-kal, minden csésze tea vagy kávé 4%-kal csökkentette a csípőtáji csonttörés kockázatát. Ezek az összefüggések még jelentősebbek voltak az optimálisnál soványabb nők esetében. Az ok-okozati kapcsolatokat ez a vizsgálat nem célozta feltárni." - emelte ki a posztban.
Dobson szerint elképzelhető, hogy a fehérjebevitel (lehet növényi is) fokozása csökkenti az izomtömeg leépülését és így az elesések gyakoriságát, a tea és a kávé biológiailag aktív vegyületei pedig előnyös csonthatásokkal rendelkezhetnek.
"Ugyanakkor a napi 2-3 gramm/testtömeg kg fehérjebevitel káros lehet; Angliában az ajánlott mennyiség a 0,8 g/kg. Ismét hangsúlyozom, hogy az idős emberek gyakori túlgyógyszerelése szintén növeli az elesések kockázatát."
A csont keményebb, mint az acél - Igaz vagy kamu?
Olvasta már?
- Csontritkulás - náluk alakulhat ki nagyobb eséllyel
- Csontritkulás: ezt kell tudni a csontsűrűség méréséről
- Így is küzdhetünk a csontritkulás ellen!
- Csontritkulás: a középkorú férfiakat is veszélyezteti
- Csontritkulást is okozhat a pajzsmirigyzavar
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!