Ezeket látta már?

H-vitamin, B7-vitamin, R koenzim, D-Biotin, W faktor

Biotin a rák ellen? Feltételezett előnyök, objektív hatások és mellékhatások

biotin, hatása rák ellen, előnyök, objektív hatás, mellékhatás

Sokan úgy vélik, hogy a "természetes" címkével ellátott termékek mindig biztonságosak és csakis jót tehetnek velünk. Ez nem feltétlenül igaz. Lássuk, mi a helyzet a biotinnal?

Mi a biotin?

A biotin egy olyan vitamin, amelyre a szervezetnek szüksége van a cukor és a zsírok feldolgozásához. Olyan élelmiszerekben található meg, mint a

  • belsőségek (például máj vagy vese)
  • tojás
  • mandula
  • édesburgonya
  • szójabab
  • földimogyoró
  • teljes kiőrlésű gabonafélék
  • sörélesztő és zöldségek
  • tejtermékek.

A biotin-kiegészítők tabletták, lágy gélek vagy gumicukrok formájában kaphatók. Önmagukban vagy más vitaminokkal kombinálva szedhetők az egészséges bőr, köröm és haj érdekében.

A biotin feltételezett feltételezett felhasználási előnye

A biotint a következőkre használják:

  • törékeny körmök megerősítése
  • szebb, egészségesebb haj elérésére
  • bőrkiütések kezelésére
  • szklerózis multiplex kezelésére.
  • Cukorbetegség okozta idegfájdalom kezelésére

Bár a biotin számos felhasználási lehetőséggel rendelkezik, több kutatásra van szükség annak bizonyítására, hogy segít ezekben a problémákban.

A biotin általában biztonságos. Az étrend-kiegészítők azonban kölcsönhatásba léphetnek egyes gyógyszerekkel, és befolyásolhatják azok hatását.

Az androgén alopecia, azaz a férfias típusú hajhullás genetikailag meghatározott és hormonfüggő, általában a férfiakra jellemző, de ritkán nőknél is előfordulhat. A biotin szervezetünk működésében fontos szerepet tölt be, ismert H-vitamin és B7-vitamin néven is. A biotint gyakran emlegetik bőr- és hajvitaminként is. Forrás: shutterstock.com

Fontos tudnivaló

Nagyon fontos! Mindig tájékoztassa a kezelő orvosait az Ön által szedett, vagy használni kívánt étrend-kiegészítőkről, gyógynövényekről, vitaminokról, ásványi anyagokról és természetes vagy otthoni gyógymódokról a saját biztonsága, és a kezelése hatékonysága érdekében!

Klinikai összefoglaló

A biotin egy esszenciális B-vitamin, amely fontos koenzimként működik a szénhidrát- és lipidanyagcserében. Gyakran szedik önmagában vagy más vitaminokkal kombinálva a bőr, a köröm és a haj egészsége érdekében. Úgy gondolják, hogy a cukorbetegségben és neuromuszkuláris rendellenességekben szenvedő betegek számára is előnyös.

A biotin bőségesen megtalálható olyan élelmiszerekben, mint a hús, a zöldségek és a tojás. A valódi hiány ritka, de genetikai rendellenesség (13) vagy felszívódási zavar okozhatja. Bizonyos görcsoldó gyógyszerek hosszú távú alkalmazása szintén biotinhiányt okozhat (11). Ezek pótlással kezelhetők.

A biotin alacsony szérumszintjét egyes nőknél hajhullással hozták összefüggésbe (16), de a haj növekedésére vagy a törékeny körmök erősítésére vonatkozó bizonyítékok korlátozottak (3) (23) (24).

A biotin egy olyan vitamin, amelyre a szervezetnek szüksége van a cukor és a zsírok feldolgozásához. Legjobb biotinforrásaink a máj, a vese, a tojássárgája, az élesztő, a karfiol, a dió- és mogyorófélék. A gabonafélék - főleg a búza - szintén tartalmaznak biotint, de ez kötött formában van jelen, és nem szívódik fel. A gyümölcsök és a húsfélék igen keveset tartalmaznak ebből a vitaminból. Forrás: shuttertock.com

Bár az előzetes adatok szerint a nagy dózisú biotin előnyös a szklerózis multiplex esetében (17), egy nagyobb, jól megtervezett vizsgálat nem, de a pontatlan laboratóriumi vizsgálati eredményekből eredő káros következmények lehetőségét találták (37). Egy áttekintés szintén elégtelen bizonyítékot említett ennek az alkalmazásnak az alátámasztására (30).

Feltáró vizsgálatok szerint a biotin előnyös lehet a súlyos diabéteszes perifériás neuropátiában szenvedő betegeknek (4), és javíthatja a glikémiás kontrollt, ha krómmal együtt szedik (5). Véletlenszerű vizsgálatokra van szükség e megfigyelések validálásához. Néhány esetleírás szerint a biotin segíthet a kemoterápiával összefüggő bőrkiütések csökkentésében (18), de összességében nincs bizonyíték a bőrgyógyászati rendellenességekben való alkalmazására (31).

Pontatlan diagnosztikai teszteredményekkel kapcsolatos eseteket hoztak összefüggésbe a biotin-kiegészítők fogyasztásával. Az American Association of Clinical Chemistry (Amerikai Klinikai Kémiai Szövetség) kiadott egy útmutató dokumentumot, amely segít a biotin interferencia azonosításában és kezelésében a laboratóriumi vizsgálatok során (32), és az újabb generációs tesztek már megakadályozzák a biotin interferenciát a hsTnT és TSH vizsgálatoknál (38).

Az biotin hatásmechanizmusa

A biotin a szénhidrát- és a lipidanyagcsere nélkülözhetetlen összetevője. Szabad aktív formájává a biotinidáz enzim alakítja át (1).

Vizsgálatok kimutatták, hogy a biotin indukálja a mikrotubulusok képződését a neuronokban (7), és hiánya lassítja a mielinizációt (8), ami neuropátiát eredményezhet. A biotin csökkentheti az interleukinok és az interferonok aktivitását is, csökkentve a leukociták számát (9).

Figyelmeztetés!

Bár a biotin általánosságban biztonságos, a jelentések szerint a szupplementáció befolyásolhat bizonyos laboratóriumi vizsgálatokat, ami elfedhet betegségeket, túlbecsülheti a terápiákra adott választ, vagy a betegeket további szükségtelen diagnosztikai eljárásoknak vetheti alá (29). Az újabb generációs tesztek már megakadályozzák a biotin interferenciáját a hsTnT és a TSH vizsgálatában (38).

daganat, rák, száj, szájüregi daganat Biotin hiányában bőr és az ajkak gyulladásos megbetegedése lép fel, illetve megfigyelhető a szőrzet kihullása és a nemi vágy csökkenése is. Általánosan jellemző a lehangoltság, étvágytalanság, vérszegénység, érzészavarok, koleszterinsznt-emelkedés. Forrás: Getty

Gyógynövény-gyógyszer kölcsönhatások

A nagy dózisú biotin-pótlás okozta immunvizsgálati interferencia: Sclerosis multiplexben és Hashimoto thyreoiditisben szenvedő 54 éves nőbeteg rutinszerű követése során kapott téves vizsgálati eredmények (29).

Pontatlan troponin vizsgálati eredmények: Nagy dózisú biotin fogyasztása miatt (22), bár az újabb generációs tesztek ma már megakadályozzák a hsTnT és a TSH vizsgálatában a biotin interferenciáját (38).

Szabad tiroxin és pajzsmirigy-stimuláló hormon (FT4/TSH) vizsgálat: A hamisan magas értékeket egy újszülött magas szérum biotinszintjének tulajdonították (12). Az újabb generációs tesztek már megakadályozzák a biotin interferenciát a TSH-vizsgálat során (38).

Minőségi vizelet hCG-tesztek: A biotin-pótlás egyes terhességi teszteknél érvénytelen teszteredményt okozhat (25).

Immunpróba interferencia: A mérsékelt vagy nagy dózisban bevitt biotin hamisan magas vagy alacsony értékeket eredményezhet (19).

Klinikailag jelentős laboratóriumi hibák: Egy 67 éves nőnél, akinek a kórtörténetében többszörös endokrinológiai problémák jelentkeztek a biotin-pótlást követően. A vérvizsgálatok alacsony TSH-t, alacsony PTH-t és enyhén emelkedett kalciumszintet mutattak ki, amelyek a biotin abbahagyása után normalizálódtak (34). Az újabb generációs tesztek ma már megakadályozzák a biotin interferenciáját a TSH-vizsgálat során (38).

A pajzsmirigy-funkciós tesztek összhangban vannak a pajzsmirigy túlműködéssel és pozitív radioaktív jódfelvétel (RAIU) vizsgálat: Egy 34 éves nőnél, akinek a kórtörténetében szorongás és depresszió szerepelt, miközben biotin-kiegészítőket szedett. Laborértékei a biotin abbahagyása után normalizálódtak (35).

Néhány kereskedelmi forgalomban kapható szérum 25-hidroxi-vitamin d (25OHD) vizsgálat téves emelkedése: A biotin-kiegészítés miatt (36).

Emelkedett tesztoszteron a laboratóriumi immunpróba interferenciája miatt: Egy 15 éves lánynál, akinél a Denys-Drash-szindróma szokatlanul jelentkezett, végstádiumú veseelégtelenséggel, súlyos genitális rendellenességekkel, hyperandrogenizmus jeleivel és dysgenetikus gonádok gyanújával. A klinikai anamnéziséből kiderült, hogy biotint fogyasztott (40).

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



Hivatkozások

  1. Mason P. Dietary Supplements. London: Pharmaceutical Press; 2001.
  2. Keipert JA. Oral use of biotin in seborrhoeic dermatitis of infancy: a controlled trial. Med J Aust. 1976;1:584-5.
  3. Hochman LG, Scher RK, Meyerson MS. Brittle nails: response to daily biotin supplementation. Cutis 1993;51:303-5.
  4. Koutsikos D, Agroyannis B, Tzanatos-Exarchou H. Biotin for diabetic peripheral neuropathy. Biomed Pharmacother. 1990;44:511-4.
  5. Albarracin CA, Fuqua BC, Evans JL, et al. Chromium picolinate and biotin combination improves glucose metabolism in treated, uncontrolled overweight to obese patients with type 2 diabetes. Diabetes Metab Res Rev. Jan-Feb 2008;24(1):41-51.
  6. Debourdeau PM, et al. Life-threatening eosinophilic pleuropericardial effusion related to vitamins B5 and H. Ann Pharmacother. 2001;35:424-6.
  7. Braguer D, Gallice P, Yatzidis H, et al. Restoration by biotin of the in vitro microtubule formation inhibited by uremic toxins. Nephron. 1991;57(2):192-196.
  8. Desai S, Ganesan K, Hegde A. Biotinidase deficiency: a reversible metabolic encephalopathy. Neuroimaging and MR spectroscopic findings in a series of four patients. Pediatr Radiol. Aug 2008;38(8):848-856.
  9. Zempleni J, Helm RM, Mock DM. In vivo biotin supplementation at a pharmacologic dose decreases proliferation rates of human peripheral blood mononuclear cells and cytokine release. J Nutr. 2001;131:1479-84.
  10. Said HM, Redha R, Nylander W. Biotin transport in the human intestine: inhibition by anticonvulsant drugs. Am J Clin Nutr. 1989;49:127-31.
  11. Mock DM, et al. Disturbances in biotin metabolism in children undergoing long-term anticonvulsant therapy. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 1998;26:245-50.
  12. Henry JG, Sobki S, Arafat N. Interference by biotin therapy on measurement of TSH and FT4 by enzyme immunoassay on Boehringer Mannheim ES700 analyser. Ann Clin Biochem. 1996;33 (Pt 2):162-3.
  13. Raha S, Udani V. Biotinidase deficiency presenting as recurrent myelopathy in a 7-year-old boy and a review of the literature. Pediatr Neurol. 2011 Oct;45(4):261-4.
  14. Singhi P, Ray M. Ohtahara syndrome with biotinidase deficiency. J Child Neurol. 2011 Apr;26(4):507-9.
  15. Komur M, Okuyaz C, Ezgu F, Atici A. A girl with spastic tetraparesis associated with biotinidase deficiency. Eur J Paediatr Neurol. 2011;5(6):551-3.
  16. Trueb RM. Serum Biotin Levels in Women Complaining of Hair Loss. Int J Trichology. Apr-Jun 2016;8(2):73-77.
  17. Tourbah A, Lebrun-Frenay C, Edan G, et al. MD1003 (high-dose biotin)for the treatment of progressive multiple sclerosis: A randomised,double-blind, placebo-controlled study. Mult Scler. Nov 2016;22(13):1719-1731.
  18. Ogawa Y, Kiba T, Nakano K, et al. [Prospective study of biotin treatment in patients with erythema due to gefitinib or erlotinib]. Gan To Kagaku Ryoho. Apr 2014;41(4):517-522.
  19. Elston MS, Sehgal S, Du Toit S, et al. Factitious Graves’ Disease Due to Biotin Immunoassay Interference-A Case and Review of the Literature. J Clin Endocrinol Metab. Sep 2016;101(9):3251-3255.
  20. Siddiqui U, Egnor E, Sloane JA. Biotin supplementation in MS clinically valuable but can alter multiple blood test results. Mult Scler. Apr 2017;23(4):619-620.
  21. Institute of Medicine Standing Committee on the Scientific Evaluation of Dietary Reference I, its Panel on Folate OBV, Choline. The National Academies Collection: Reports funded by National Institutes of Health. Dietary Reference Intakes for Thiamin, Riboflavin, Niacin, Vitamin B6, Folate, Vitamin B12, Pantothenic Acid, Biotin, and Choline. Washington (DC): National Academies Press (US), National Academy of Sciences; 1998.
  22. U.S. Food and Drug Administration. The FDA Warns that Biotin May Interfere with Lab Tests: FDA Safety Communication. Statement issued November 28, 2017.
  23. Patel DP, Swink SM, Castelo-Soccio L. A Review of the Use of Biotin for Hair Loss. Skin Appendage Disord. Aug 2017;3(3):166-169.
  24. Soleymani T, Lo Sicco K, Shapiro J. The Infatuation With Biotin Supplementation: Is There Truth Behind Its Rising Popularity? A Comparative Analysis of Clinical Efficacy versus Social Popularity. J Drugs Dermatol. May 1 2017;16(5):496-500. 
  25. Williams GR, Cervinski MA, Nerenz RD. Assessment of biotin interference with qualitative point-of-care hCG test devices. Clin Biochem. Mar 2018;53:168-170.
  26. Katzman BM, Lueke AJ, Donato LJ, et al. Prevalence of biotin supplement usage in outpatients and plasma biotin concentrations in patients presenting to the emergency department. Clin Biochem. Sep 2018;60:11-16.
  27. John JJ, Cooley V, Lipner SR. Assessment of biotin supplementation among patients in an outpatient dermatology clinic. J Am Acad Dermatol. Aug 2019;81(2):620-621.
  28. Frame IJ, Joshi PH, Mwangi C, et al. Susceptibility of Cardiac Troponin Assays to Biotin Interference. Am J Clin Pathol. Apr 2 2019;151(5):486-493.
  29. Mrosewski I, Neumann I, Switkowski R. Interference of High Dose Biotin Supplementation with Thyroid Parameters in Immunoassays Utilizing the Interaction between Streptavidin and Biotin: a Case Report and Review of Current Literature. Clin Lab. Jan 1 2019;65(1).
  30. Parks NE, Jackson-Tarlton CS, Vacchi L, Merdad R, Johnston BC. Dietary interventions for multiple sclerosis-related outcomes. Cochrane Database Syst Rev. 2020 May 19;5:CD004192.
  31. Thompson KG, Kim N. Dietary supplements in dermatology: A review of the evidence for zinc, biotin, vitamin D, nicotinamide, and Polypodium. J Am Acad Dermatol. 2020 Apr 29:S0190-9622(20)30744-1.
  32. Li D, Ferguson A, Cervinski MA, Lynch KL, Kyle PB. AACC Guidance Document on Biotin Interference in Laboratory Tests. J Appl Lab Med. 2020 May 1;5(3):575-587.
  33. Demas A, Cochin JP, Hardy C, Vaschalde Y, Bourre B, Labauge P. Tardive Reactivation of Progressive Multiple Sclerosis During Treatment with Biotin. Neurol Ther. 2020 Jun;9(1):181-185.
  34. Rosner I, Rogers E, Maddrey A, Goldberg DM. Clinically Significant Lab Errors due to Vitamin B7 (Biotin) Supplementation: A Case Report Following a Recent FDA Warning. Cureus. 2019 Aug 23;11(8):e5470.
  35. Latif Z, Crupie MJ. Aberrant Thyroid Function Tests in a Patient Taking Biotin Supplements. Cureus. 2019 Aug 1;11(8):e5297.
  36. Carter GD, Berry J, Cavalier E, et al. Biotin supplementation causes erroneous elevations of results in some commercial serum 25-hydroxyvitamin d (25OHD) assays. J Steroid Biochem Mol Biol. 2020 Jun;200:105639.
  37. Cree BAC, Cutter G, Wolinsky JS, et al. Safety and efficacy of MD1003 (high-dose biotin) in patients with progressive multiple sclerosis (SPI2): a randomised, double-blind, placebo-controlled, phase 3 trial. Lancet Neurol. Dec 2020;19(12):988-997.
  38. Mzougui S, Favresse J, Soleimani R, et al. Biotin interference: evaluation of a new generation of electrochemiluminescent immunoassays for high-sensitive troponin T and thyroid-stimulating hormone testing. Clin Chem Lab Med. Nov 26 2020;58(12):2037-2045.
  39. N Ridgway F, A Gold K, C Barnachea L. Biotin-induced thyroid stimulating hormone aberrations in the setting of immunotherapy. J Oncol Pharm Pract. 2021 Dec;27(8):2057-2060.
  40. Bizzarri C, Antonella Giannone G, et al. Unusual Presentation of Denys-Drash Syndrome in a Girl with Undisclosed Consumption of Biotin. J Clin Res Pediatr Endocrinol. 2021 Aug 23;13(3):347-352.
Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához