WHO: ennyire károsak lehetnek a mesterséges édesítőszerek
Az Egészségügyi Világszervezet legújabb irányelve szerint jobb, ha nem cseréli le mesterséges édesítőszerekre a cukrot - helyette mást ajánlanak.
A mesterséges édesítőszerek hosszú évtizedek óta jelen vannak az életünkben, a WHO legújabb ajánlása szerint azonban mindenképpen csökkentenünk kell a fogyasztásukat, ha egészségesek szeretnénk maradni.
Nem ajánlják a mesterséges édesítőszereket
Megjelent a WHO legújabb ajánlása, ami szerint az Egészségügyi Világszervezet nem javasolja a mesterséges édesítőszereket sem fogyás, sem egészségmegőrzés szempontjából.
Kiemelték, hogy a mesterséges édesítőszerek használata nem jár semmilyen hosszú távú haszonnal a testzsír csökkentése szempontjából. Sőt, a vizsgálat eredményei arra utalnak, hogy a hosszú távú használatnak nemkívánatos hatásai lehetnek, mint például a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek és a halálozás kockázatának növekedése felnőtteknél.
A természetes cukrok mesterséges édesítőszerekkel való helyettesítése nem segít hosszú távon a súlykontrollban. Az embereknek meg kell fontolniuk a cukorbevitel csökkentésének egyéb módjait, például a természetesen előforduló cukrokat tartalmazó ételek, gyümölcsök, vagy a cukrozatlan ételek és italok fogyasztását.
- mondja Francesco. Branca, a WHO táplálkozási és élelmiszer-biztonsági igazgatója. Hozzátette, hogy a mesterséges édesítőszereknek tápértékük sincs.
A steviával is érdemes vigyázni
Az ajánlás mindenkire vonatkozik - kivéve a már cukorbetegségben szenvedőket -, és minden olyan szintetikus és természetesen előforduló vagy módosított édesítőszerre, amik nem minősülnek cukornak a feldolgozott élelmiszerekben és italokban, vagy amelyeket önmagukban árulnak az ételek, italok édesítéséhez.
A gyakori édesítőszerek közé tartozik az aceszulfám-K, az aszpartám, az advantám, a ciklamátok, a neotám, a szacharin, a szukralóz, a stevia és a stevia származékai.
Olvasta már?
- Cukorbetegség: ez az 5 korai jel utalhat diabéteszre, a gyakori vizelés az egyik
- Miért kell éjjel gyakran wc-re mennem?
- Vöröshagyma - filléres házi praktika vérrögképződés ellen
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!