Ezeket tanulják most egy elsősegély-tanfolyamon Lvivben
Háborús helyzetben nagy szükség van azokra a civilekre, akik tudják hogyan kell szakszerűen újraéleszteni vagy az érszorítót felhelyezni.
Lvivben szakszerű újraélesztést és vérzéscsillapítást is tanulnak azok az önkéntesek, akik nem akarnak fegyvert ragadni - írja a Telex. Leszja Vovk, a Lembergi Orvosi Óvodai Főiskola igazgatója szerint, aki önkéntesként koordinálja a foglalkozásokat, a háború kezdete óta naponta 300-400 ember vesz részt a képzésen.
A myanmaritv.com szerint a képzésen a résztvevők az alapszintű újraélesztést és az elsősegélynyújtás szabályait sajátítják el. Megtanulják többek között, hogyan kell elállítani a vérzést vagy felhelyezni az érszorítót.
Elsősegély vegyi támadás esetén
Az ukrán egészségügyi minisztérium korábban kitért arra is, hogy milyen elsősegélyben kell részesíteni a vegyi támadás áldozatait. Hogy mire kell figyelni az attól is függ, hogy milyen vegyi anyag okozta bajt.
1. Klór
- Az áldozatot azonnal a szabadba kell vinni, jól letakarva, és hagyni kell, hogy 15 percig vízgőzt vagy 0,5%-os aeroszolos szódaoldatot lélegezzen be.
- A sérült önállóan nem mozoghat.
- A sérültet csak fekvő helyzetben lehet szállítani.
2. Ammónia
- Az áldozatot azonnal a szabadba kell vinni, és hanyatt fekvő helyzetben kell szállítani.
- Fontos a szennyeződés eltávolítása a sérült ruhájáról, bőréről.
3. Foszgén
- A sérültet azonnal friss levegőre kell vinni.
- A szemét langyos vízzel érdemes átöblíteni.
- A foszgénnek kitett személyt 48 órán keresztül megfigyelés alatt kell tartani, mivel ez idő alatt tüdőödéma alakulhat ki.
4. Foszfin
- Az áldozatot azonnal friss levegőre kell vinni.
- Szükség esetén a sérült kapjon oxigént és 1 gramm aktív szenet testsúlykilogrammonként.
NNK: ezért ne szedjen "sugárvédő" jódtartalmú készítményeket - olvasson tovább!