Hirdetés
Vaspótlás: mutatjuk, mikor, hogyan, mivel (x)
Legyen szó a sejtek oxigénellátásáról, vérképzésről, az immunrendszer, a váz- és a szívizomzat vagy éppen az agy működéséről, egy biztos: mindegyikhez elengedhetetlen a vas. A testünk vasszükségletének biztosítására a kiegyensúlyozott, vegyes étrend nem mindig elég – mutatjuk, mikor lehet szükség gyógyszeres vaspótlásra.
Vashiány: a fejlett országok leggyakoribb hiánybetegsége
Nem gondolnánk, de a fejlett országok lakosságának 60-80 százaléka legalább egyszer megtapasztalta életében, mi történik, ha nincs elegendő vas a szervezetünkben. A vashiánynak négy fő okát különböztetjük meg: állhat mögötte elégtelen vasbevitel (például egy túl szigorú diéta), a vasfelszívódás zavara (például gluténérzékenység vagy más autoimmun betegség miatt), esetleg megnövekedett vasigény (rendszeres, intenzív sport, várandósság vagy szoptatás esetén) vagy fokozott vasvesztés is (itt egy vérző aranyértől a gyomorfekélyen át egy nagyobb műtét során bekövetkezett vérvesztésig sok mindenre gondolhatunk). Általánosságban elmondható, hogy a nők veszélyeztetettebbek – ennek oka a menstruációval járó, rendszeres havi vérvesztés.
Ezek a vashiány tünetei
A vashiányos állapot szerteágazó tüneteket okozhat. Ilyen lehet egyebek között a sápadtság, gyengeség, fáradékonyság, koncentrációs nehézség, szapora szívverés, nehézlégzés (hiszen a szervezet oxigénhiányos állapotban van), lemezessé váló, repedező körmök, hajhullás (mert a hajhagymák vérellátása romlik), az ajakzug berepedése vagy a nyugtalan láb szindróma. Ezek a tünetek már enyhe vashiánynál is jelentkezhetnek. A vashiány legsúlyosabb szövődménye a vashiányos vérszegénység, amely kezelés nélkül súlyos, az életet veszélyeztető állapottá is fajulhat.
Sok kicsi sokra megy
Mivel a szervezetünk nem képes vasat előállítani, nekünk kell azt pótolni a táplálékkal vagy vaskészítménnyel, hogy megelőzzük a vasraktárak kiürülését, illetve, hogy feltöltsük a hiányos készleteket. A vasraktárak kiürülése lassú folyamat, de a visszatöltésük is időigényes. Ha tartósan nem pótoljuk azt napi 1-2 milligramm vasat, amelyet a széklettel, vizelettel, verejtékkel, hajhullással, a bőr hámlásával vagy körömvágással veszítünk, olyan mértékű hiány állhat elő, amelyet nem tudunk már csak az étkezéssel visszapótolni. Gondoljunk csak bele, milyen mértékű vasvesztés csak maga a menstruáció: az átlagosan 30-40 ml vérrel 12-20 mg vasat veszíthetünk egyetlen menstruációs ciklusban. A bevitt vasnak a töredéke, nagyjából 10%-a szívódik fel, ezért magas vastartalmú vaspótló gyógyszerre is szükségünk lehet.
Így juthat vashoz a szervezetünk
A vaspótlás legelemibb szabálya: enni kell. Az étrend tartalmazzon belsőségeket és vörös húsokat, mert az állati eredetű élelmiszerekből a szervezet könnyebben hasznosítja a vasat, mint a szintén magas vastartalmú növényekből. A B- és C-vitamin, illetve a cink fokozza a vasfelszívódás hatékonyságát, a magnézium és a kalcium viszont oldhatatlan elegyet alkot a vassal. A kávéban, teában található csersav és a teljes kiőrlésű gabonakészítményekben előforduló fitátok szintén gátolják a vas hasznosulását.
Maltofer: pótoljuk a vasat magas elemivas-tartalmú gyógyszerrel
Már enyhe vashiány esetén sem elég a vasban gazdag étrend: ilyenkor gyógyszeres vaspótlásra van szükség. A Maltofer rágótabletta hazánkban a vezető, recept nélkül kapható vaspótló gyógyszer* vashiány megelőzésére, kezelésére.
A Maltofer rágótabletta 100 mg elemi vasat tartalmaz, és étkezéssel együtt is bevehető, mert nem lép reakcióba a leggyakoribb étel- és italösszetevőkkel. C-vitamin nélkül is jól hasznosul. A kellemes, csokoládéízű tablettából szabályozottan szívódik fel a vas, és a vashiány mértékétől függően tölti fel a vasraktárakat. Szedése ritkábban okoz gyomor- és bélpanaszokat, mint más típusú vaspótlók.
*IQVIA OLA Pharmacy Sell-in adatok alapján, a Maltofer rágótabletták együttes eladásait tekintve az OTC vaspótlók (04F2) csoportban, a 2022. január – 2023. május időszakban.