Hirdetés
Változókor és hólyaghurut: mutatjuk az összefüggést (x)
A menopauzával számos változáson megy át a testünk, amiről sokszor félünk beszélni. Egyebek között emiatt kevésbé köztudott tény, hogy a változókorban fogékonyabbá válhatunk a húgyúti fertőzésekre. Mutatjuk, mi áll a jelenség hátterében.
Ezt jelenti a menopauza
A termékeny életszakasz az ötvenes életévek elején zárul le, de a petefészkek működésének hanyatlása, ezzel együtt az ösztrogénszint csökkenése már a negyvenes életévekben elkezdődik. A magyar nők jellemzően 52-53 éves koruk táján érik el a menopauzát, azaz az utolsó menstruáció időpontját, amelyet 12 hónapig nem követ újabb vérzés. Az ösztrogénszint csökkenése nemcsak a menstruáció megritkulását, majd teljes elmaradását okozza, hanem számos más tünetért is felelős. A fejfájás, a hőhullámok, a koncentrációs zavarok és a hangulatingadozás mellett a szövetek állapotára is negatívan hat az ösztrogénhiány.
Jellemző tünet a hüvelyszárazság
Az egyik legismertebb változókori tünet a hüvelyszárazság, amelynek kialakulása szintén az ösztrogénszint csökkenésével függ össze. Ösztrogén hiányában a hámszövetek – köztük a hüvelyhám – sorvadni kezdenek (ezt atrófiának hívjuk), csökken a nedvességtartalmuk, ezáltal az ellenálló és regenerációs képességük is. A száraz hüvelyhám könnyebben megsérül, a sérülések pedig behatolási kapuként működnek, azaz azokon keresztül könnyebben jutnak be és okoznak fertőzést a különféle mikroorganizmusok.
A húgyutakat bélelő hám is kiszáradhat
Az ösztrogénhiány a húgyutak hámját is meggyengítheti, ami miatt változókorban hajlamosabbá válhatunk a felfázásra, azaz a hólyaghurutra. Ennek oka, hogy a meggyengült hámszöveten könnyebben tapadnak meg a kórokozók. A felfázás korai tünetei közé soroljuk a gyakori, sürgető vizelési ingert, a vizeletürítés közben jelentkező csípő, égő érzést, illetve a vizelet zavaros színű, kellemetlen szagú lehet. Tapasztalhatunk alhasi fájdalmat is, és úgy érezhetjük, hogy nem sikerül teljesen kiüríteni a hólyagunkat.
A változókori felfázásnál is cselekedjünk gyorsan!
A kezdődő felfázás enyhe tüneteit a panaszok megjelenésétől számított 48 órán belül még gyógynövényekkel is enyhíthetjük. Az orvosi medveszőlő (Arctostaphylos uva-ursi) az egyik legrégebb óta ismert húgyúti fertőtlenítő. Ha medveszőlőlevelet használnánk a kezdődő hólyaghurut tünetei ellen, a gyógynövény kivonatát vény nélkül kapható hagyományos növényi gyógyszerként is beszerezhetjük a patikából. Ilyen gyógyszer az Urzinol tabletta, amely a medveszőlőlevél kivonatát koncentrált formában tartalmazza.
Az Urzinol hagyományos növényi gyógyszerként, szigorú hatósági előírásoknak megfelelően gyártott készítmény, amely enyhíti a hólyaghurut korai tüneteit: csökkenti a gyakori vizelési ingert, és mérsékli az égő érzést vizeléskor. Az Urzinol szedése mellé fogyasszunk bőségesen folyadékot, mert a gyakori hólyagürítéssel a baktériumok ürülését is elősegítjük.