Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Tudta? Ez a női test titkos védelmi rendszere, amely segít elkerülni az intimfertőzéseket

Fotó: Shutterstock

A hüvely nem steril közeg: baktériumok és gombák népesítik be, amelyek között az egyensúlyt a tejsavtermelő baktériumok tartják fent. Mivel a hüvelyflóra összetétele pont olyan egyedi, mint az ujjlenyomatunk, ezért megerősíteni, regenerálni is személyre szabottan kell, ha meg akarjuk előzni a bakteriális hüvelyfertőzést.

Napjainkban egyre több egyéni azonosításra alkalmas eljárással találkozunk. Az ujjlenyomatvétel mindennapos rutin, és az íriszszkennelés vagy a hangazonosítás sem csak a sci-fikben fordul elő. Oda azért valószínűleg nem fogunk eljutni, hogy az egyik egyedi azonosítónk a hüvelyflóránk legyen, de zajlottak már arra vonatkozó kutatások, hogy lehet-e a hüvelyflóra összetételéből következtetni az illető személy életkörülményeire, párkapcsolati státuszára, iskolai végzettségére. Az eredmények szerint a hüvelyflóránk nagyon is sok mindent elárul rólunk.

Az intimegészség őrzői

A tejsavtermelő baktériumok, azaz a Lactobacillusok olyan pálcika alakú mikroorganizmusok, amelyek a hüvelyhám glikogénjét alakítják át tejsavvá, és csíraölő hatású hidrogén-peroxidot is termelnek. Működésük miatt a kórokozók nem, vagy csak átmenetileg tudnak megtelepedni a környezetükben, és szaporodni sem képesek.

Bakteriális vaginózis: ha felborul az egyensúly

Ha a hüvelyben csökken a Lactobacillusok száma, és nem termelődik elegendő tejsav, a hüvely savas pH-ja lúgos irányba tolódik, ami kedvez a sarjadzógombák, valamint a fertőzést okozó baktériumok megtelepedésének és szaporodásának. Így hüvelygomba vagy bakteriális vaginózis is kialakulhat. Utóbbi bőséges, szürkés, kellemetlen szagú folyással és néha a hüvelybemenetnél jelentkező enyhe égő érzéssel jár, kezeletlenül pedig olyan szövődményei lehetnek, mint a kismedencei szervek gyulladása, meddőség, várandósoknál pedig koraszülést vagy akár vetélést is okozhat.

Számít az életkorunk is

Az egészséges nők szervezetében akár 5-8 különböző Lactobacillus-törzs is előfordulhat. Nincs két szervezet, amelyben pont ugyanolyan arányban lennének jelen, sőt, életszakaszonként is eltérő lehet a hüvelyflóránk összetétele, amelyre az életmódunk és a hormonszintünk egyaránt hatással van.

Ilyenkor bomolhat meg az egyensúly

Egyebek között a magas ösztrogénszint is árthat a hüvely természetes védelmének. Az ösztrogénszint emelkedése esetén – például a menstruációs ciklus első felében és az ovuláció idején, várandósság során –, továbbá a változókorban hajlamosabbakká válhatunk a hüvelyi fertőzésekre. Az antibiotikumszedés is visszahathat a hüvelyflóra állapotára, mégpedig azért, mert a megcélzott kórokozók mellett a hüvelyt védő baktériumokat is megtizedelheti.

Óvjuk a saját flóránkat!

A saját baktériumflóra védelme az egészségmegőrzés kulcsa. Megfelelő intimhigiénével, ruházattal, a kockázatos magatartások (például védekezés nélküli, intenzív nemi élet) kerülésével sokat tehetünk magunkért. Kialakult bakteriális hüvelyfertőzés esetén kiegészítő kezelésként használhatunk olyan tejsavtartalmú készítményeket, amelyek segítenek helyreállítani a hüvely élettani pH-értékét, prebiotikum összetevőikkel pedig táplálják a testünk saját baktériumait, és nem módosítják az egyénre jellemző egészséges hüvelyflóra összetételét.

Forrás: Phytotec Hungária Bt.
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához