Szponzorált tartalom
(bemutató) Vérplazmaadással több millió embernek segíthetünk
A vérplazma számos gyógyszer gyártásához nélkülözhetetlen, azonban nem állítható elő mesterségesen, ezért szükség van donorokra.
A vérplazmaadás egy kockázatmentes folyamat, amely során a donor véréből biztonságos körülmények között nyerik ki a vérplazmát, amelyet aztán létfontosságú gyógyszerek, illetve a sürgősségi ellátásban használatos készítmények, például tetanusz injekció vagy műtétisebragasztó előállításához használnak fel. “Öt emberből négynek élete során legalább egyszer szüksége van vérplazmaalapú készítményre.”- mondja Dr. Tarcsai András, a BioLife Operations Group managere és Biolife Lurdy plazmaközpontjának vezetője.
Mi az a vérplazma?
“A vér sejtes (alakos) elemekből, illetve a vérplazmából épül fel. A vérplazma egy sárga színű folyadék, aminek a legnagyobb része víz. Ezen kívül fehérjék, immunglobulinok, antitestek találhatóak benne, illetve minimális mennyiségben különböző sók is. A vérplazmában megtalálható immunglobulinok az immunválaszban töltenek be fontos szerepet.” - mondja Dr. Tarcsai.
Tudta? Európában mintegy 30 millió embert érint az a 5000–8000 ritka betegség, amelyeket jelenleg ismerünk. Becsléseink szerint több mint egymillióan élnek olyan ritka betegséggel – például hemofíliával vagy elsődleges immunhiányos állapottal (PID) –, amelyek közül a 12 legismertebb mind kezelhető plazmaalapú terápiákkal. Egyes esetekben ezek a terápiák az egyetlen elérhető kezelési lehetőséget jelentik.
Mire használják a vérplazmát?
A vérplazma felhasználása nagyon sokrétű a gyógyszergyártásban, hiszen számos veleszületett és szerzett betegségben szenvedő beteget kezelnek vérplazma alapú készítményekkel, akiknek folyamatos kezelésre van szükség a túlélésük és életminőségük biztosításához. Világszerte több mint 57 millió liter plazmát használnak fel életmentő gyógyszerek előállítására, amelyekkel évente több millió embert kezelnek.
A vér sejtes (alakos) elemekből, illetve a vérplazmából épül fel. A vérplazma egy sárga színű folyadék, aminek a legnagyobb része víz. Ezen kívül fehérjék, immunglobulinok, antitestek találhatóak benne, illetve minimális mennyiségben különböző sók is. A vérplazmában megtalálható immunglobulinok az immunválaszban töltenek be fontos szerepet
- mondja a központ vezetője.
A plazmaalapú terápiák iránti globális kereslet az elmúlt 20 évben drámaian megnőtt, és továbbra is növekszik, ami a különféle betegségek jobb diagnosztikájának is köszönhető. Ezért is van szükség még több vérplazmadonorra.
Ki adhat vérplazmát?
Vitális paraméterek szempontjából 50 és 150 kilogramm közötti testtömegű, egészséges nők és férfiak, 18 és 60 éves kor között. Kizáró ok lehet bizonyos gyógyszerek szedése, illetve bizonyos betegségek megléte. Terhesség és szoptatás alatt nem szabad plazmát adni, friss tetoválás esetén pedig legalább négy hónapnak el kell telnie ahhoz, hogy újra donorok lehessünk, hogy kizárjuk az esetleges fertőzés átvitelének lehetőségét. A vérplazmaadás előtt minden donornak ki kell tölteni egy hosszú kérdőívet, illetve orvosi vizsgálatra is sor kerül.
Hogyan zajlik a vérplazma adás?
A vérplazmát adni kívánó személyek telefonon, online felületen, vagy személyesen, a centrumokban jelentkezhetnek a 10 BioLife plazmaközpont valamelyikébe. Az adatok felvétele után a leendő donor orvosi vizsgálaton esik át, illetve egy hosszabb kérdőívet is ki kell töltenie, ahol az általános egészségügyi állapotát mérik fel. Ezután, ha a központ orvosa alkalmasnak találja, akkor sor kerül egy vérvételre, ezt követően, ha ennek eredményei is rendben vannak, akkor következhet maga a vérplazmaadás.
A BioLife plazmaközpont számára a vérplazma minősége mellett kiemelten fontos a donorok biztonsága és kényelme, így az ide érkező donorok kedves és vidám személyzettel találkoznak, illetve egy kellemes környezetben kerül sor a véradásra, ahol a körülbelül 45 perces folyamat nemcsak az adományozásról, hanem a pihenésről is szól.
A plazmaadás a véradáshoz nagyon hasonló folyamat, de plazmaadáskor csak a vérplazmát gyűjtik, a vér többi alkotóelemét visszaáramoltatják a donor szervezetébe. A vérplazmát a szervezet nagyon gyorsan termeli újra, ezért évente akár 45 alkalommal is lehet plazmát adni. Magyarországon nem kell választani a véradás vagy a vérplazmaadás között: rendelet írja elő, hogy minden vérplazmaadónak évente legalább egy alkalommal vért is kell adnia. Minden plazmadonornak az első plazmaadás időpontjától számítva 180 nap áll rendelkezésére, hogy igazolja a véradást.
A vérplazma adásért a donoroknak kompenzáció jár.
Miért jó vérplazmát adni?
Dr. Tarcsai elmondása szerint leggyakrabban személyes érintettség, tehát családon belüli terápiára való rászorultság a fő motiváció, de sokan pihenésre használják a vérplazma adást, illetve a donációért járó kompenzáció is fontos tényező. A vérplazmaadás egy kellemes, nem kórházi hangulatban zajló, de biztonságos folyamat, ahol a donoroknak lehetősége van kikapcsolni, pihenni, akár olvasni is.
Szintén fontos tényező a donoroknak, hogy a BioLife plazmaközpontnál a vérplazmaadás során készített vizsgálathoz 15 donációnként részletesebb vérkép is készül, ami tájékoztatja a donort az egészségi állapotáról. “Minden donáció esetén megmintázzuk a vérplazmát, és megmérjük a fehérjetartalmát. Rendkívül fontos számunkra, hogy a vérplazma jó minőségű legyen, de a donor érdeke is azt kívánja, hogy vérplazmája megfelelő mennyiségű fehérjét tartalmazzon. Ha az érték alacsonyabb, felhívjuk a figyelmét a megfelelő(fehérjedús) étkezésre, így átmenetileg kizárjuk a vérplazmaadásból, ami általában 2 hét pihenőidőt jelent.” - teszi hozzá Dr. Tarcsai.
“A BioLife plazmaközpontjaira kiemelkedően magas fokú minőségkultúra jellemző, ahol a három legfontosabb tényező a donor biztonsága, a plazma minősége és az adatok védelme.” - mondja Dr. Tarcsai.
A BioLife Plazma Hungary Kft. a Takeda-csoport tagja, jelenleg 10 plazmaközpontot működtet Magyarországon. A BioLife központok fontos hazai szereplői az életmentő vérplazmaalapú készítmények előállításához használt vérplazma gyűjtésének. A BioLife globális vezető szerepet tölt be az iparágban, több mint 270 korszerű plazmagyűjtő központtal rendelkezik az Egyesült Államokban és Európában. A BioLife a Japánban bejegyzett székhelyű Takeda vállalat része, amely egy globális, értékalapú, kutatás-fejlesztés fókuszú biogyógyszerészeti vállalat, amely más, speciális gyógyszerek mellett plazmaalapú terápiákat gyárt és szállít.
Mit mond egy donor?
Dr. Sohajda Tamás gyógyszerész és vezérigazgató, a BioLife Plazmaközpont rendszeres donorja: “Úgy gondolom, hogy az emberek jobban érzik magukat, hogyha valami olyasmit csinálnak, ami máson segít. Korábban véradó voltam, ezután lettem plazmaadó, mert ezt sokkal gyakrabban is lehet. Hetente egyszer jövök vérplazmát adni, ilyenkor felfüggesztem a munkát és olvasok. Mindenki kedves és vidám, jó a légkör. A felkészülés nem igényel komolyabb erőfeszítést, és még az egészséges étkezésre és a hidratálásra is motivál. Bátorítok mindenkit, aki örömét leli abban, hogy segíthet másokon, hogy adjon vérplazmát, mert olyan segítség ez a gyógyszeriparban, amit a gyógyszerek készítésekor máshogyan jelenleg nem lehet megoldani.”
Tennivalók, ha donor szeretne lenni:
- Nagyon fontos a megfelelő mennyiségű - legalább három liter - víz elfogyasztása a plazmaadás előtti 24 órában, de nem közvetlenül a plazmadonáció előtt.
- A szénhidrát- és fehérjedús, de zsírszegény étkezés is kiemelten fontos, hiszen ahhoz, hogy a vérplazma újratermelődjön, általában 72 óra szükséges.
- Kerülni kell a dohányzást és az alkoholfogyasztást a donáció előtti 12 órában.
- Nem szabad fáradtan, kimerülten érkezni.
- Véradás után 2 hetet kell várni.
- Tetoválás, piercing vagy egyéb testékszer készítését követően 4 hónap, továbbá komolyabb fogorvosi beavatkozás esetén 6 hónap várakozási időt kell tartani.
- Antibiotikum-kúra esetén a teljes gyógyulás, valamint az utolsó gyógyszer bevétele után egy héttel lehet plazmát adni.
