Hirdetés
Terápiás lehetőségek hüvelyszárazság esetén: intim lézer vagy hialuronsav? (x)
A változókori vagy egyéb okokból kialakuló hüvelyszárazság és más intim panaszok kezelésére több lehetőség is kínálkozik. Az igen hatékony, ám drága és kevésbé elterjedt intimlézer-kezelésen túl létezik egy sokkal könnyebben hozzáférhető, hatásos anyag, amellyel ugyanazt az eredményt érhetjük el. Ez pedig a hialuronsav.
A hialuronsav rendkívüli vízmegkötő képességgel rendelkezik, így szabályozva a szövetek nedvességtartalmát. A vegyület kiemelkedő hidratáló képességét már nemcsak a kozmetikai ipar, hanem a gyógyszeripar is kihasználja: hatását számos klinikai kísérlet igazolta. Egy 2023-as osztrák vizsgálat során (Gold D. et al; Maturitas 167 (2023) 1–7) például a hialuronsavat tartalmazó Cikatridina hüvelykúpot alkalmazták, amikor azt kutatták, hogy az urogenitális atrófiában, azaz az intim szövetek hámsorvadásában szenvedő nők számára milyen terápiás lehetőségek állnak rendelkezésre a hüvelyszárazság és egyéb intim panaszok enyhítésére.
Mitől alakulhat ki hüvelyszárazság?
A hüvelyszárazság leggyakrabban a változókor tüneteként fordul elő, amelyet az okoz, hogy csökken a szervezet ösztrogénszintje. Emiatt nemcsak a bőr, de a hüvely és a húgyutakat bélelő hámszövet is elvékonyodik, sorvadni kezd, a hüvelyváladék mennyisége pedig kevesebb lesz, amely különböző kellemetlen panaszokkal jár. Ugyanakkor nemcsak a klimaxos nők lehetnek érintettek: a nőgyógyászati daganatellenes kezeléseknek (méh- vagy petefészek-eltávolítás, kemo-, illetve sugárterápia) ugyanilyen mellékhatásai vannak, hiszen mesterséges és azonnali menopauzát idéznek elő. Ezáltal a tünetek még súlyosabbak lehetnek, mint a természetes változókori folyamatok esetében.
A hormonhiány tünetei
A hőhullámok, a hangulatingadozások mellett a klimaxszal járó gyakori, ám láthatatlan problémák közé tartozik a hüvely szárazsága is, amely a hétköznapokban égő, viszkető diszkomfortérzést okoz, fájdalmassá teheti a szexuális életet, és hajlamosít a különböző hüvelyfertőzésekre. A változókorban tapasztalható ösztrogénhiánnyal járó hámsorvadás és a húgyúti szövetek meggyengülése okozza az ekkor jelentkező vizelési panaszokat (inkontinencia, gyakori vizelési inger vagy fájdalmas vizelés) is. Ennek a hormonhiányos állapotnak és a tünetek enyhítésének kézenfekvő megoldása lehetne a hormonpótlás, ám ettől sokan ódzkodnak, illetve nem is alkalmazhatók mindenkinél. Azoknál, akiknél már előfordult nőgyógyászati daganat, esetleg a családjukban örökletesen magas ennek kockázata, ellenjavallt a hormonterápia. Az ő esetükben a hüvelyszárazság tüneteire hormonmentes megoldást kell keresni.
Ez segíthet: intim lézer vagy hialuronsav
Mind az intravaginális lézerterápia, mind a hialuronsavas kúpok hatékony kezelési lehetőséget jelentenek azok számára, akik hormonmentesen szeretnék enyhíteni a hüvelyszárazság okozta panaszokat. Melyik mit tud?
Intim lézer: A lézeres terápiával a hüvely hámszövetének kollagéntermelődését segítik elő, ennek eredménye pedig a hüvely falának megvastagodása, rugalmasabbá válása. A szövetek megvastagodásával a hüvelyhám vérellátása is javul, ez pedig a hüvelyszárazságra is megoldást jelenthet. Az eljárás azonban viszonylag drága és nehezen elérhető, ráadásul több alkalomból álló kezelési ciklusban történik, amelyet évente egyszer vagy kétszer meg kell ismételni.
Hialuronsav: A hialuronsav olyan, az emberi szövetekben is megtalálható szénhidrát-molekula, amely saját súlyához képest akár ezerszeres mennyiségű vizet képes megkötni. Emiatt kiválóan alkalmas a szövetek hidratálására és regenerálására.
Cikatridina: hialuronsavval és hormonmentesen
A bevezetőben említett vizsgálat során nem volt szignifikáns eltérés a lézer- vagy hialuronsav-terápia eredményeit tekintve: mindkét vizsgálati csoport azonos életminőség-javulásról és az intim panaszok enyhüléséről számolt be. A patikában vény nélkül kapható Cikatridina hüvelykúp tartós, kúraszerű használatával pótolni tudja a hüvelyhám elvesztett nedvességét, és az ezzel járó kellemetlen tüneteket (égő érzés, viszketés, fájdalmas együttlétek) is enyhíti.
A Cikatridina hüvelykúp a hialuronsav mellett egyéb növényi összetevőket (teafa, körömvirág, aloe vera, ázsiai gázló) tartalmaz, ennek köszönhetően segíti a szövetek hidratálását, az esetlegesen sérült szövetek regenerációját és a rugalmasságuk megőrzését. Mivel hormonmentes, így hormonterápia ellenjavallata esetén is biztonságosan használható a hüvelyhám nedvességgel való feltöltésére, a szövetek szerkezetének erősítésére és a regenerációs folyamatok serkentésére.