Szponzorált tartalom
Tegyünk magunkért, változókori jóllétünkért!
Korábban vagy később, de a változókor minden nő életében elérkezik, ám amíg egyesek könnyedén átvészelik, másoknak komoly kihívást jelenthetnek a vele járó tünetek. Ha megismerjük ezeket, talán nemcsak átélni, de elfogadni is könnyebb azokat a változásokat, amelyek akár 10-15 évre is meghatározzák az életünket.
A hormonhiány hatással van a szépségre is
A változókor a nők többségénél a negyvenes évek közepén „kopogtat” a sokak által ismert tünetekkel: hőhullámok, hangulatingadozások, alvászavar, hüvelyszárazság, súlyproblémák jelzik, hogy a termékenység kora lassan véget ér. A petefészkek működése fokozatosan leáll, az ösztrogéntermelés csökken, végül megszűnik. Az alacsony hormonszint hat a kollagén, az elasztin és a hialuronsav termelődésére is – a ráncok mélyebbé válnak, a nem kellően hidratált bőr elveszíti rugalmasságát, tömörségét, fénytelen, száraz és érzékeny lesz. Az ösztrogén csökkenése hajritkulást és intenzívebb hajhullást okozhat, megváltozhat a körmök állapota is. A szépség elvesztésének érzete lelkileg ugyancsak megviseli a klimaxban járó nőket.
Növekvő egészségi kockázatok
A petefészekben és a méhlepényben termelődő ösztrogén a nemi működésben játszik fontos szerepet, ám az ún. ösztrogénreceptorokhoz kapcsolódva a tüszőhormon számos más életfolyamatra is hatással van. Szerepe van a csontok szilárdságának fenntartásában, ezért a hormon csökkenése csontritkulást (osteoporosis) okozhat, ami növelheti a csonttörések kockázatát. Gyakrabban jelentkeznek a változókorú nőknél ízületi fájdalmak is, de sokan tapasztalnak fogvesztést, ínysorvadást és-gyulladást is. Az ösztrogén gátolja az artériák elmeszesedését, hiányában megnő a szív- és érrendszeri betegségek kockázata, de az ösztrogénhiány befolyással van a szénhidrát- és a zsíranyagcserére is.
Nem csak a bőr veszít a rugalmasságából
A változókor egyik nem látványos, de annál kellemetlenebb – és gyakran még ma is tabuként kezelt – „hozadéka” a hüvelyszárazság. Az ösztrogénhiány következtében a hüvelyhám elvékonyodik, érzékennyé, sérülékennyé válik, a hüvelyfal elveszti rugalmasságát. A hüvelyszárazság okozta égő, viszkető érzés nemcsak a mindennapokban zavaró, de a fájdalommal járó nemi aktus a párkapcsolatot is tönkreteheti. A problémát kezelni kell azért is, mert a sérülékeny hüvely a fertőzésekre is fogékonyabb.
Az együttlétek alkalmával a nedvesedés hiányát síkosító használatával kompenzálhatjuk. Ha tartósan szeretnénk regenerálni a hüvelyhámot, abban orvos által felírt lokális hormonkészítmények segíthetnek, akiknél pedig ez valamilyen okból nem javasolt, azoknak változatos összetételű, például gyógynövényt, hialuronsavat, tejsavat, ápoló olajokat tartalmazó hüvelyi hidratáló készítmények segíthetnek a tünetek enyhítésében.
Ne hanyagoljuk a szűréseket, változtassunk a rossz életmódszokásokon!
A számos egészségi kockázat miatt a változókorban különösen fontos a rendszeres orvosi ellenőrzéseken, a szűrővizsgálatokon való részvétel. A természetesen bekövetkező változókort nem kerülhetjük ki, de a velejáró tünetek mérsékléséért magunk is tehetünk. Sőt, kell is tennünk, hiszen a mai nők életük jelentős részét töltik el hormonhiányos állapotban. Életmódunk megreformálása szépségünk, egészségünk, hosszú távú jóllétünk megőrzésének titka. Íme, néhány jó tanács, amit érdemes megfogadni!
- Hidratáljunk! – Minden életkorban fontos, de a változókorban különösen: fordítsunk még több figyelmet a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztásra. Igyunk legalább 2-2,5 liter vizet naponta! Minden porcikánk meghálálja a hidratálást.
- Étkezzünk helyesen! – A lassabb anyagcsere miatt a súlygyarapodás sok nő számára okoz problémát. Tegyünk ellene: kevesebb kalória, zsír és szénhidrát – legyen ez az alap. A mediterrán diéta jó választás lehet, együnk több halat, zöldséget és gyümölcsöt, magas rosttartalmú ételt, de figyeljünk a megfelelő D-vitamin és kalciumbevitelre is a csontjaink egészsége érdekében.
- Mozogjunk rendszeresen! – Változókorban kötelező! A sport karbantartja az izmokat és az ízületeket, kordában tartja a testsúlyt, és gyógyír lehet a lelki bajokra: csökkenti a stresszt, a depressziót, jó hatással van a hangulatra. Mozogjunk megfontoltan, nehogy megsérüljünk, válasszunk olyan mozgásformát, ami örömöt is okoz, és közös program lehet a barátnőkkel vagy a párunkkal.