Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Szédülés: nemcsak a kánikula, hanem vashiány is okozhatja

Sokszor nehéz eldönteni, mi okozza a szédülést / Fotó: Shutterstock

„Amikor felállok, meg kell kapaszkodnom valamiben, mert úgy érzem, mintha forogna velem a világ, és félek, hogy elesek és megsérülök.” A szédülés igen kellemetlen tünet, amely egyebek mellett vashiányra is utalhat.

„Állítsátok meg a világot!”

Amikor körhintáról szállunk le, vagy a táncpartnerünk alaposan megforgat bennünket, jóleső szédülést tapasztalunk. A vidámparkokon és a romantikus filmek világán túl, a valóságban azonban korántsem kellemes érzés a szédülés. Olyankor úgy érezzük, mintha forogna velünk a világ, és időre van szükségünk, hogy megtaláljuk az elvesztett egyensúlyunkat. A jelenségnek számos különböző oka lehet, beleértve a belső fül problémáit, az alacsony vérnyomást, szív- és érrendszeri betegségeket, de akár vashiány is állhat a háttérben.

Az okok sokaságába is beleszédülhetünk

Az egyensúlyérzetért a belső fülben található, úgynevezett vestibuláris rendszer felel. Ha ennek működését valamilyen belső fülben lezajló fertőzés, gyulladás megzavarja, az okozhat egyebek között szédülést, egyensúlyzavart is. Az alacsony vérnyomással élőknél a szédülés szintén gyakori panasz, de az elégtelen szívverés vagy az érszűkület is vezethet szédüléshez. A nagy nyári melegben könnyen dehidratálttá válhat a szervezet, amit szintén jelezhet ez a kellemetlen neurológiai panasz. De nem csak forróságban szédülhetünk: olyankor is megtántorodhatunk a hirtelen mozdulatoknál, például gyors felálláskor, ha alacsony a szervezetünk vasszintje.

Ezért szédülnek a vashiányosok

A vas egyebek között a hemoglobin, azaz a vörösvértestekben található oxigént szállító fehérje fontos alkotóeleme. Amikor a szervezetben nincs elég vas, nem tud elegendő hemoglobin termelődni. Ennek egyik következményes tünete lehet, ha pár pillanatra elsötétül előttünk a világ.

Fontos: A szédülés sok esetben a magasabb fokú vashiány jele. A csökkent hemoglobinszint miatt az agy és más szervek nem jutnak elegendő oxigénhez, ami szédülést, fáradtságot, gyengeséget és koncentrációs nehézségeket okozhat.

A szédülés veszélyei

A szédülés a legtöbb esetben csak pár másodpercig tart, mégis komoly problémát okozhat. Az egyensúlyvesztés miatt könnyen eleshetünk és megsérülhetünk, ami a magasban, gépekkel dolgozóknál, a csontritkulásban szenvedőknél és az időseknél is veszélyes lehet. A szédülés mögött komolyabb egészségi problémák is meghúzódhatnak, amelyeknek a figyelmen kívül hagyása hosszú távon súlyos következményekkel járhat, ezért feltétlenül vizsgáltassuk ki magunkat, ha szédülünk!

Kánikulai vagy vashiányos szédülés: ez a különbség

A rekkenő hőség és a vashiány is okozhat szédülést, de néhány különbség segíthet a kiváltó ok azonosításában.

A kánikula miatti szédülést

  • gyakran kíséri erős izzadás, szomjúság, valamint a kiszáradás jelei,
  • általában akkor jelentkezik, amikor hosszabb ideig tartózkodunk a napon, vagy nem iszunk elegendő folyadékot,
  • pihenés és folyadékpótlás után gyorsan javulhat a közérzetünk.

A vashiány okozta szédülés

  • tovább tarthat, gyakran kíséri fáradtság, gyengeség, sápadtság és légszomj,
  • nem feltétlenül függ az időjárástól vagy a folyadékbeviteltől,
  • általában hosszabb idő alatt alakul ki, és gyógyszeres kezelést igényel a vas szintjének normalizálásához.

Figyeljünk a testünk jelzéseire!

A szédülés összetett tünet, amelynek hátterében számos ok húzódhat meg, beleértve a vashiányt is. Fontos, hogy figyeljünk testünk jelzéseire, és ha tartós vagy súlyos szédülést tapasztalunk, keressük fel az orvosunkat a pontos diagnózis és kezelés érdekében. Különösen kánikulában ügyeljünk a megfelelő folyadékbevitelre és a dehidratáció elkerülésére, hogy csökkentsük a szédülés kockázatát.

Forrás: Phytotec Hungária Bt.
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához