Szponzorált tartalom
Rendellenes vérzés: komoly betegségek is állhatnak mögötte
Termékeny korú, egészséges nők esetében a menstruációs ciklus 21-35 naponta rendszeresen jelentkezik, a vérzés 3-5 napig tart, nem jár lényeges fájdalommal és vörösbarna színű. Minden ettől eltérő jelenség kórosnak tekinthető, és érdemes utánajárni a kiváltó okoknak, illetve rendezni a cikluszavart.
A vérzési rendellenesség mindig valamilyen alapbetegség tünete, a kezelés tehát annak feltárásával kezdődik, és a gyógyítás is ettől függően zajlik. A kiváltó okok között leggyakrabban az elmaradó tüszőrepedés, a hormonális egyensúly megbomlása, esetleg fizikai elváltozások (petefészekciszták, endometriózis, daganat stb.) állnak. A rendellenességeket különböző mutatók – a vérzés gyakorisága, hossza, erőssége – alapján csoportosíthatjuk.
- Polimenorrhea: túl gyakori menstruáció, amikor a havivérzés 21 napnál rövidebb periódusokban jelentkezik.
- Oligomenorrhea: túl ritka menstruáció, amikor a havivérzés 38 napnál ritkábban jelentkezik.
- Hipermenorrhea: túlságosan elhúzódó (5 napnál tovább tartó), erős, élénk színű és/vagy alvadékos vérzés.
- Hipomenorrhea: túl rövid, 1-2 napig tartó, barnás, pecsételő vérzés.
- Amenorrhea: tartós, 3 hónapnál tovább húzódó vérzéskimaradás.
A menstruációt kísérő rendellenességek: PMS és fájdalmas havivérzés
A premenstruációs szindróma (PMS) olyan tünetegyüttes, amely a menstruáció előtt általában 8-10 nappal jelentkezhet. A tünetek egyénenként és ciklusonként is változhatnak, és több mint 150-et tartanak számon belőlük. Bár pontos statisztikai adatok nem állnak rendelkezésre, de a nők 60 százaléka biztosan találkozik rendszeresen ezekkel. Szerencsére csak kevesen vannak, akik ennek a súlyosabb megjelenési formájától, a PMDD-től szenvednek (premenstruációs diszfóriás betegség). A legjellemzőbb PMS-es panaszok között szerepel a hangulatingadozás, a puffadás, a mellfeszülés, a testsúlynövekedés, a libidócsökkenés, amelyek nemcsak az érintett nők, de a környezetük mindennapjait is megnehezíthetik. A PMS-en kívül a vérzést kísérő rendellenességnek számít a fájdalmas havivérzés (dismenorrhea) is, amely az átlagosnál erősebb görcsökkel, fájdalommal járó menstruációt jelenti. S bár sokan hajlamosak ezt a két betegséget „női hisztinek” titulálni, ezek hátterében a hormonális egyensúly zavara állhat, amelyet életmódbeli változtatásokkal és szükség esetén akár gyógyszeres kezeléssel enyhíteni lehet.
Az életmódváltás és a gyógynövények segíthetnek
A vérzési rendellenességgel érdemes orvoshoz fordulni, aki egy alapos nőgyógyászati kivizsgálással, illetve hormonszintméréssel tisztázni tudja a kiváltó okokat. Ha ez kizárja a fizikai elváltozásokat (endometriózis, ciszta, daganat stb.), akkor a hormonális egyensúly helyreállításával és helyes életmóddal nagy eséllyel csökkenthetők a panaszok. Ez nemcsak a teherbe esést tervező nők esetében fontos, hiszen a tünetek akár a munkavégzésre, a családi és párkapcsolatra, illetve a mentális és lelki egészségre is kihatással vannak. Az orvos szükség esetén fogamzásgátló tablettát vagy egyéb hormonterápiát írhat elő, ám ha hormonmentesen szeretnénk enyhíteni a panaszokat, érdemes megfogadni az alábbi tanácsokat:
- Mozogjunk rendszeresen! A sport segít a stresszcsökkentésben, és a fizikai aktivitás hozzájárul testünk-lelkünk egészségéhez. A jóga vagy az intimtorna pedig erősíti a medencefenék izmait, amely csökkentheti a fájdalmat.
- Étkezzünk egészségesen! A kiegyensúlyozott étkezés segít a PMS-tünetek kezelésében: a csökkentett sóbevitellel a vízvisszatartás mértéke enyhíthető, a B6-vitamin, a kalcium és a magnézium szintén mérsékeli a tüneteket.
- Kezeljük a stresszt! Bár hajlamosak vagyunk bagatellizálni a stressz szervezetre gyakorolt hatását, a tartós feszültség hatással van a hormonális folyamatainkra is, és ez bizony cikluszavarokat okozhat, illetve fokozhatja a PMS-tüneteket. Ezért fontos megtalálni a számunkra megfelelő stresszkezelési