Szponzorált tartalom
Nagyon sok várandóst érint ez a betegség, és nem érdemes halogatni a kezelést
A bőséges és kellemetlen szagú hüvelyi folyással járó bakteriális hüvelyfertőzést minden esetben komolyan kell venni, mert kezelés nélkül veszélyes szövődményei lehetnek. Mutatjuk, mit kell tudni a számos várandóst érintő betegségről.
Harmadik trimeszter: a testi-lelki felkészülés ideje
A várandósság utolsó harmadában általában összesűrűsödnek a dolgok – szó szerint és átvitt értelemben egyaránt. A célegyenesben már a szülési szabadság megkezdésével, a gyerekszoba berendezésével, a szülés körüli napok logisztikájával foglalkozunk. Arra összpontosítunk, hogy a szülés minél gördülékenyebben menjen végbe. A szervezetünk ugyancsak arra törekszik, ha eljön az idő, akkor minél könnyebben és gyorsabban tudjuk világra hozni a babánkat.
Anatómiai változások
A 30. héttől gyarapodik a legnagyobb ütemben az édesanya testsúlya, és a magzat is közel 200 grammal nyom többet hetente. A méh ránehezedik a környező szervekre, például a húgyhólyagra, emiatt tapasztalhatunk gyakori vizelési ingert. Ennek a nyomásnak igen jelentős hatása van: a torlódó szövetek miatt kissé kitágul és lerövidül a hüvely, valamint a húgycső. Ez a rövidülés nemcsak a baba külvilág felé vezető útját teszi könnyebbé, hanem megnöveli a fertőzésveszélyt is.
Megváltozott hüvelyi folyás: ilyenkor jelez fertőzést
Mivel közelebb kerül a külvilághoz a méhnyak, és a hüvely is rövidebbé válik, könnyebben telepednek meg benne a bélrendszer bacilusai, és elszaporodva bakteriális vaginózist (BV) okozhatnak. A bakteriális hüvelyfertőzés olyankor alakul ki, amikor az egészséges, enyhén savas hüvely pH valamilyen okból lúgos irányba változik. A savas közeg ugyanis védelmet nyújt a káros baktériumok térhódításával szemben. A megfelelő kémhatásról a hüvelyflórában élő tejsavbaktériumok (Lactobacillusok) gondoskodnak. Ha ezeknek a hasznos tejsavbaktériumoknak a száma valamiért lecsökken, és emiatt megváltozik a hüvelyi pH savassága, az utat nyit a kórokozók szaporodásának. A fertőzés jele a bőséges, szürkésfehér, halra emlékeztető szagú folyás. A várandósság során eleve bővebb folyást tapasztalhatunk, ami teljesen normális, amennyiben az áttetsző és szagtalan. Minden ettől eltérő folyással szakorvoshoz kell fordulni.
Nem érdemes halogatni a kezelést
Várandósság alatt megjelenő bakteriális hüvelyfertőzésnél, mint minden egyéb nőgyógyászati probléma esetén, tanácsos szakorvoshoz fordulni. A várandósság alatt kiemelten fontos a bakteriális vaginózis kezelése, ugyanis a kezeletlenül maradt fertőzés koraszüléshez vagy vetéléshez is vezethet. A kezelés után szükséges valamely flóraregeneráló készítmény használata. Ezek a szerek általában recept nélkül elérhetőek a patikákban: kizárólag olyan készítményt válasszunk, amely várandósság idején is alkalmazható, és a használatáról kérjük ki nőgyógyászunk véleményét!