Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Multifokális szemüveg: Hogy észrevegyük a részleteket, bármilyen távolságra is legyenek!

Vajon idővel le kell mondanunk a tökéletes látásról? / Fotó: Getty Images

Mit is jelent szemüvegesnek lenni? Nos, aki már régóta küzd látásproblémával, az tudja, milyen érzés, amikor reggelente felkel és csak homályosan látja az órát. Egyesek már viszonylag korán megtapasztalják, mit jelent szemüvegesnek lenni, de egy bizonyos kor felett az ember szinte biztosan látáskorrekcióra szorul.

Nagyjából 40-50 éves kor között szinte elkerülhetetlenné válik valamilyen látássegítő eszköz használata. Akik távolra jól látnak, azoknak a közeli távolságokra lesz szükségük szemüvegre, ám azok, akik már korábban is viseltek szemüveget, azzal szembesülhetnek, hogy szemüvegük távolra jó, de közelre már nem megfelelő. Ekkor megkezdődik a szemüvegek szüntelen cserélgetése. Azonban hamar megtapasztalhatjuk, hogy ez nem a legpraktikusabb megoldás. De akkor mégis mit tehetünk?

Miért kezd el romlani a látásunk az idő múlásával?

A látásromlást a legtöbb esetben a természetes öregedési folyamatokkal lehet összefüggésbe hozni, akárcsak az őszülő hajat vagy a megjelenő ráncokat. A presbyopia is egy ilyen, az életkor előrehaladtával jelentkező természetes folyamat, amely során a szemlencse elveszíti rugalmasságát, így a közeli tárgyakra való fókuszálás nehezebbé válik. Általánosságban elmondható, hogy a presbyopia 40-45 éves korban kezdődik és nagyjából 60-65 éves korig romlik. Mivel a folyamat sajnos nem visszafordítható, ezért szemüveggel vagy speciális kontaktlencsékkel korrigálható.

Annak érdekében, hogy szemünk egészségét megőrizzük és az esetleges látásproblémákra mihamarabb fényt derítsünk, szükségszerű részt venni évente látásvizsgálaton.

  • Először is lehetővé teszi a látásproblémák korai felismerését és kezelését, amely megakadályozhatja a további romlást.
  • Továbbá a szemvizsgálatok során olyan súlyos szembetegségeket is felfedezhetnek, mint a glaucoma, a makuladegeneráció vagy a szürkehályog, amelyek időben történő kezelése kritikus a látás megőrzése szempontjából.

Cserélgetés helyett

Mivel a presbyopia nem visszafordítható vagy gyógyítható, ezért fontos időben kifejezetten erre kifejlesztett szemüveget használni a látáskomfortunk megőrzése érdekében. Az olvasószemüveg a közeli dolgokat ugyan élessé teszi, de a távoliakat elhomályosítja, így ezekben a szemüvegekben nem lehet autót vezetni vagy TV-t nézni. Az állandó szemüvegcsere pedig egy idő után zavaró és fárasztó lehet. Ennek elkerülésére többfókuszú lencsék használata javasolt (amelyek nem csak egy, hanem több különböző távolságokra nyújtanak éles látást) – ez lehet multifokális, bifokális szemüveg vagy speciális kontaktlencse.

Mi a különbség az egyes lencsetípusok között?

A multifokális, a bifokális és egyfókuszú lencsék mind a látás különböző távolságainak korrekciójára szolgálnak, de különböző módon:

  1. Multifokális lencsék: folyamatos átmenetet biztosítanak a távoli, köztes és közeli távolságok között, zökkenőmentes látásélményt nyújtva minden távolságra. Azaz ez esetben nincsenek a lencsék látómezejét tagoló látható választóvonalak.
  2. Bifokális lencsék: Két különálló látómezőt tartalmaznak, egyet a közeli és egyet a távoli látás számára. A két mező között viszont látható, éles vonal húzódik.
  3. Egyfókuszú lencsék: Csupán egy látómezővel rendelkeznek, ezért egyetlen távolságra biztosítanak éles látást, a többi távolságra tekintve homályos képet adnak.

Válasszon multifokális lencsét, hogy mindennapjai komfortosak legyenek! A multifokális lencsék felső részébe kerülnek becsiszolásra a távoli látást segítő, középre a köztes dioptriák (amivel tökéletesen jól látjuk például a monitort), és alul az olvasáshoz szükséges dioptriák. Mindezek egy szemüvegben - így vége a szemüvegek cserélgetésének és keresgélésének!

A multifokális szemüveg segítségére lesz a mindennapok során, hogy minden pillanatot tökéletesen lásson és hogy észrevegye a bennük rejlő apróbb szépségeket, bármilyen távolságra is legyenek!

Üzletkereső | VisionExpress

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához