Szponzorált tartalom
Milyen tüneteket tapasztal menstruáció előtt? Megmondjuk, melyik PMS típusba tartozik
Több mint százötven tünetet foglal magában, és akár átmeneti munkaképtelenséghez is vezethet, de a ciklus első napjaiban magától elmúlik: mutatjuk, mit kell tudni a számos nő életét havonta megkeserítő premenstruációs szindrómáról!
A menzesz előtt 7-10 nappal jelentkező és a vérzés kezdetekor megszűnő panaszokat összefoglaló néven premenstruációs szindrómának, azaz PMS-nek nevezzük. Ezek az enyhe puffadástól az egészen kínzó belső feszültségig változó jellegűek és erősségűek lehetnek: valakinek minimális kellemetlenséget jelentenek, másoknak egészen felforgathatják a mindennapjait. A panaszok pontos oka nem ismert, de bizonyítottan összefüggenek a női hormonális szabályozórendszer, konkrétan két hormon, az ösztrogén és a progeszteron egyensúlyának megbomlásával.
Padlóra küldheti a PMS
Az érzékeny női hormonális rendszer egyensúlyának megbomlása változatos panaszokat okoz. Vannak, akiknél mellfeszülés és haspuffadás formájában jelentkezik, esetleg farkaséhség kínozhatja őket, mások komoly hangulati problémákkal küzdhetnek a PMS miatt, amely átmeneti munkaképtelenséghez is vezethet. A hirtelen és intenzív panaszok komoly szenvedést okozhatnak, feszültséget teremtve a párkapcsolatban, hátrányosan befolyásolva a munkahelyi teljesítőképességet is. Általános tapasztalat, hogy a panaszok az életkor előrehaladtával súlyosbodhatnak, és a terhesség alatt is csak átmenetileg szűnnek meg.
PMS típusok: ezt kell tudni róluk
A PMS több mint százötvenféle tünetet foglal magában, amelyek többféleképpen is csoportosíthatók. A legkézenfekvőbb lehet fizikai (például hasi görcs, mellfeszülés, puffadás, fáradtság, migrén vagy emésztőrendszeri panaszok), pszichés (egyebek között hangulatingadozás, ingerlékenység, szorongás, depresszió) és viselkedési tünetek (étvágy- és libidóváltozás, alvászavar, döntésképtelenség) szerint különíteni el a panaszokat. Egy másik osztályozás öt PMS típust nevez meg: léteznek a vízvisszatartásra, a hangulatzavarra, a szorongásra vagy a sóvárgásra utaló tünetek, de természetesen kevert típusú PMS-sel is találkozunk. Abban, hogy önnek van-e PMS-e, illetve melyik PMS típusba tartozik, a következő két kérdés megválaszolása segíthet.
1. Milyen gyakori, hogy kellemetlen tünetei vannak a menstruációt megelőző 7-10 napban?
Ha minden hónapban jelentős szenvedést okoz a menzeszt megelőző 7-10 nap, és olyan is előfordult már, hogy otthon kellett maradnia miattuk, igen valószínű, hogy PMS-sel küzd. Ha csak évente egy-két alkalommal érzi meg a menzesze közeledtét, és a tünetei is elviselhetőek, az a PMS enyhébb formáját jelezheti. Ha nincsenek panaszai a menzeszt megelőzően, akkor önt jó eséllyel nem érint a PMS.
2. Milyen panaszok jellemzőek önre a leggyakrabban és legintenzívebben a menstruációt megelőzően?
1. Megduzzad a kezem, lábam, és feszül a mellem is. (H típus, amelyben a vízvisszatartás okozza a kellemetlen panaszokat.)
2. Ilyenkor mintha nem önmagam lennék, elviselhetetlen vagyok szinte magam számára is: hiszti, levertség, ingerültség, sírás, mikor melyik. (A típus, amelyben a szorongásos tünetek dominálnak.)
3. Nagyon levert és kedvetlen vagyok, sokszor álmatlanság kínoz. (D típus, amelyben hangulatzavarokat tapasztalhatunk.)
4. Rendkívül kívánós vagyok, sós vagy édes, mindegy, csak legyen. (C típus, amelynek fő motívuma a sóvárgás.)
5. Sokféle, kellemetlen tünetet észlelek, gyakran fáj a fejem, görcsöl a hasam, nem jól alszom. (K típus, azaz kevert típus, amelyben vegyesen jelennek meg a panaszok.)
PMS-napló: nem csak a nőgyógyásznak hasznos
Ha úgy érezzük, tehetetlenek vagyunk a PMS-ben tapasztalható panaszainkkal szemben, az első lépés a tüneteink megismerése lehet. Vezessünk PMS-naplót, és jegyezzünk fel mindent, amit fontosnak tartunk: a tapasztalt tüneteket, az elfogyasztott ételeket, italokat, hogy mennyit mozogtunk, milyen a hangulatunk, illetve, hogy szedtünk-e gyógyszert! Érdemes a ciklus első napján kezdeni a naplóírást, azaz akkor, amikor megjön a menzeszünk. A rendszeresen és pontosan vezetett napló segítségével olyan visszatérő tünetekre is felfigyelhetünk, amelyek felett addig elsiklottunk, és arra is jobban ráláthatunk, hogyan kapcsolódnak a panaszaink az életmódunkhoz. Mindez a nőgyógyászunknak is értékes információ lehet.
Tünetenyhítés: életmódváltás, mozgás, gyógynövények
Általánosságban elmondható, hogy az egészséges életvitel, a dohányzás mellőzése és az alkoholfogyasztás mérséklése, bizonyos ételek kerülése, a rendszeres testmozgás mind segíthetnek enyhíteni a PMS-es panaszokat. Mindezek mellett több gyógynövény is a segítségünkre lehet: ilyen egyebek között a cickafarkfű, a ligetszépe vagy a barátcserje.