Szponzorált tartalom
Ma már nem kell feleslegesen szenvedni a klimax tünetei miatt
A mai középkorú nők nagyanyái, de még anyái is annak idején némán szenvedve tűrték a változókorral járó tüneteket. Ha szóltak is róluk, a környezetük hisztériának vélte a panaszokat. Mostanra a helyzet változott: a negyvenes-ötvenes nők személyre szabott segítséget kaphatnak ahhoz, hogy könnyebb legyen elviselni a klimaxszal járó kihívásokat.
A természet ellen nincs mit tenni: az évek múlásával minden nő megtapasztalja a változókor tüneteit. A negyvenes évek közepe táján a petefészkek működése fokozatosan leáll, egyre kevesebb ösztrogént termelnek, a ciklus rendszertelenné válik. Érdemes feljegyezni a menzeszek időpontját, ha egy kimarad, kezdjünk el számolni: amikor eltelt egy év anélkül, hogy az utolsót újabb követné, tudni fogjuk, mikor következett be a menopauza. Az átlagot nézve azt mondhatjuk, hogy a nők többségénél 51 éves kor körül érkezik el ez az állapot.
A tünetek akár egy évtizeden át meghatározhatják a hétköznapokat
Hőhullámok, éjszakai izzadás, szapora szívdobogás, alvászavar, fejfájás, váratlan hangulatingadozások, ingerlékenység, memóriagondok, libidócsökkenés, hüvelyszárazság, súlyproblémák – a tünetek már a menopauza előtti években is megjelenhetnek, és utána is meghatározhatják a hétköznapokat. A testi és lelki tünetek hosszú évekig, akár 10-15 évig is kihívások elé állíthatják az érintetteket. A klimax változást hoz a szexualitásban: a szépség elvesztésétől való félelem, a pluszkilók elbizonytalaníthatják a nőket, a hüvelyszárazság miatti fájdalmas intim együttlét hatással lehet a párkapcsolatra – fontos, hogy a nők megosszák az érzéseiket, beszéljenek arról, mit élnek át, ez segíthet, hogy a partner megértse a problémáikat. A középkorú nők jelentős arányban vannak jelen a munkaerőpiacon, elengedhetetlen, hogy a munkáltatók figyelembe vegyék, elfogadják a változókor sajátosságait. A támogató munkahelyi környezet egyszerre szolgálja az érintett nők és a cég érdekeit is.
Hosszú távon egészségi kockázatokkal néznek szembe a nők
A menopauza után állandósuló alacsony hormonszint hatással van az agyműködésre, az emésztésre, a bőr állapotára, a csontok egészségére – hosszú távon komoly egészségi kockázatokkal néznek szembe a nők, hiszen a várható élettartam növekedése miatt életük egyharmadát hormonhiányos állapotban töltik. A változókor nem betegség, hanem egy állapot, amelynek megélése nagyban függ attól, hogy milyen egészségi állapotban, milyen életmódszokásokkal „futunk neki”. Aki tudatosan él, rendszeresen mozog és egészségesen étkezik, az jó eséllyel könnyebben éli át a változókorral járó nehézségeket is. Változtatni persze sosem késő, a klimax időszaka különösen alkalmas az életmódreform bevezetésére. Ha egyedül nem megy, keressünk ehhez társakat – ma már számos önsegítő csoport, közösségi platform létezik, ahol a nők nemcsak válaszokat kaphatnak a kérdéseikre, de a támogató közegben megerősödve maguk is tehetnek saját jóllétükért.
Van mód a tünetek enyhítésére
A tünetek erősségétől függően az életmódváltoztatás mellett – vagy annak kiegészítésére – szükség lehet más segítségre is. Az ösztrogén pótlására hormonterápiát javasolhat az orvos, aki az egyéni kockázatokat és a várható eredményeket mérlegelve dönt a terápiáról. A hormonterápia azonban nem mindenki számára megfelelő, és vannak, akik szívesebben fordulnak a természetes módszerek felé. A tudomány mára több gyógynövény tünetenyhítő hatását igazolta, az ilyen tartalmú gyógyszerek is jó szolgálatot tehetnek a változókori panaszok ellen. Mindezek mellett fontos kiemelni a rendszeres orvosi ellenőrzések, a szűrővizsgálatok fontosságát is. A testsúlyt, a vérnyomást, a vércukorszintet otthon is ellenőrizhetjük. Ha nincs panasz, akkor is évente szükséges a nőgyógyászati vizsgálat; az anyagcsere-betegségek kizárására a laborvizsgálat, és ne hanyagoljuk el a fogaink rendbetételét sem. A rendszeres szűrések között szerepeljen a méhnyakrákszűrés, a mellrákszűrés, érdemes a csontsűrűségmérésre is odafigyelni, hiszen változókorban a csontok kalciumtartalma is csökken.