Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Ki gondolta volna: ezért olyan gyakoriak a húgyúti fertőzések a változókorban

Fotó: Shutterstock

A változókor számos testi és lelki változást hoz a nők életébe. A kellemetlen tünetek mellett azzal is szembe kell nézniük, hogy a hormonszint csökkenése miatt gyakoribbá válhatnak a húgyúti fertőzések, közöttük is különösen a hólyaghurut.

A klimaxként is emlegetett változókor a női termékenység időszakának lezárulását jelenti. Jellemzően a negyvenes évek közepén kezdődik, van, akinél néhány évig, másoknál 15 évig is eltarthat. Az utolsó havivérzés időpontja a menopauza, amelyet visszamenőleg állapíthatunk meg: ez az a menstruáció, amelyet 12 hónapon át nem követ újabb. A klimax hormonális változásai természetes folyamatként zajlanak a nők életében, a hormoncsökkenés azonban számos tünettel jár: hőhullámok, alvás- és memóriazavarok, fáradékonyság, hangulatingadozások, hüvelyszárazság, hízás – mindezek mellett a klimaxban gyakoribbá válhat a hólyaghurut is.

Legtöbbször az E. coli a fertőzés okozója

A felfázás vagy hólyaghurut oka nem a hideg, az csak közvetetten játszik szerepet a kialakulásában: ha a medencetájék lehűl, gyengül a helyi védekezőképesség, ami kedvez a betegség kialakulásának. A felfázás kínos tüneteit legtöbbször baktériumfertőzés váltja ki. Az esetek 70-90 százalékában az E. coli a ludas: ez a baktérium a bélrendszerben megtalálható és ott hasznos – ám ha a húgycsőbe, majd a hólyagba kerül, ott elszaporodik és gyulladást okoz. A felfázás tipikus női betegség, ennek oka, hogy a végbél, a húgycső és a hüvely nyílása igen közel van egymáshoz, így a végbél környékén megtelepedő baktériumok a rövid húgycsövön át könnyen eljuthatnak a hólyagig.

Az ösztrogén hiánya a húgyutak szöveteit is megviseli

A baktériumok akkor szaporodnak el, ha a hüvelyflóra egyensúlya felborul, a savas pH lúgos irányba tolódik. Ennek oka lehet a hormonszintcsökkenés, amely a változókorban természetes folyamatként jelentkezik. Az ösztrogénszint a menopauza előtt fokozatosan csökken, majd utána alacsony szinten állandósul. Az ösztrogén hiánya nemcsak a női nemi szervek, hanem a húgyutak egészségére is hatással van: a hormon hiányában a szövetek kiszáradnak, elvékonyodnak, elvesztik rugalmasságukat – a sérülékeny szövetek kevésbé képesek ellenállni a kórokozóknak, gyakrabban alakulnak ki a hüvelyi és húgyúti fertőzések is.

Csípjük el időben, gyógyuljunk antibiotikum nélkül!

A hólyaghurut jellemző tünete az igen gyakori vizelés inger, amely nem csillapodik, a vizelés sem hozza el a megkönnyebbülést. A pisilést égő, csípő érzés kíséri, a betegek sokszor panaszkodnak alhasi fájdalomra, súlyosabb esteben láz is jelentkezhet. Ha időben elcsípjük, a fertőzés antibiotikum nélkül is kezelhető. Fontos a bőséges folyadékfogyasztás, hogy a fokozott vizelettermeléssel távozásra bírjuk a baktériumokat. Jó szolgálatot tehetnek a vizelethajtó gyógyteák (csalán, mezei zsurló, kukoricabajusz stb.), és a gyógynövény (tőzegáfonya, medveszőlőlevél) tartalmú patikai készítmények is segíthetnek legyőzni a fertőzést.

Előzzük meg a hólyaghurutot!

A női intimegészség változókorban különösen sérülékeny, tartsunk be néhány szabályt, hogy megóvjuk. Fontos, hogy mindig legyünk hidratáltak, igyunk elég folyadékot, napi 2-3 liter az ajánlott mennyiség. A megelőzést szolgálja az is, ha nem halogatjuk a vécéhasználatot, a pangó vizelet ugyanis ideális közeg a baktériumok szaporodásához. Ugyanezért fontos az intim együttlétek után a nőknek elmenni pisilni. Szükség van a megfelelő higiéniára: alap a kézmosás, a legjobb vécéhasználat előtt és után is megtenni. Válasszunk természetes anyagú, lehetőleg pamut, kényelmes alsóneműket, és bár a felfázást nem a hideg okozza, a lehűlt kismedence lassult keringése gyengítheti a helyi immunvédelmet, amit kihasználhatnak a kórokozók.

Forrás: Phytotec Hungária Bt.
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához