Ezeket látta már?

Hirdetés

Csak óvatosan az intim tisztálkodószerekkel! Ezeket a hibákat semmiképp ne kövessük el! (x)

Fotó: Shutterstock

A bakteriális hüvelyfertőzés (bakteriális vaginózis) az egyik leggyakoribb hüvelyi panasz, amellyel a nők felkeresik szakorvosukat. A megelőzésben kulcsfontosságú az intimhigiéné, azonban a tisztálkodásra szolgáló készítmények használata kapcsán gyakran merül fel a kérdés: vajon tényleg segíthetnek elkerülni a fertőzést, vagy éppen hozzájárulnak annak kialakulásához?

Ezt jelenti a bakteriális vaginózis

Bakteriális hüvelyfertőzés akkor alakul ki, amikor a hüvelyflóra természetes egyensúlya felborul. Normál esetben a Lactobacillusok dominálnak benne, amelyek tejsavat termelnek, így savas környezetet hoznak létre, szabályozva a hüvelyflórát, gátolva a káros baktériumok szaporodását. Ha valami miatt sérül ez a hüvelyt védő Lactobacillus-flóra, akkor elszaporodhatnak a máshonnan oda került baktériumok. A bakteriális hüvelyfertőzés jele a bőséges, szürkésfehér, tejszerű, halra emlékeztető szagú hüvelyi folyás.

Az intimhigiéné szerepe

A kozmetikai ipar számos készítményt kínál a kellemetlen szagok semlegesítésére: mosakodógéleket, törlőkendőket, illatosított spray-ket és fertőtlenítő szereket. Sok nő használja ezeket a termékeket, mert szeretné „frissnek” érezni magát és megőrizni az intimegészségét, ám helytelenül használva ezek a készítmények megkönnyíthetik a bakteriális hüvelyfertőzés kialakulását.

Lássuk, mit okozhatnak a nem megfelelően használt tisztálkodószerek!

Felborul a hüvely pH-egyensúlya. A hüvely természetes pH-ja enyhén savas, ami gátolja a hüvelybe jutott kórokozók szaporodását. Számos intimhigiénés készítmény tartalmaz azonban olyan vegyszereket, amelyek megváltoztathatják a hüvely pH-értékét, ezzel megzavarva a természetes flórát, és utat nyitva a fertőzést okozó baktériumok számára.

Irritációt okozó illatanyagok. Az illatosított termékekben (például tisztasági betétekben) található mesterséges illatanyagok és tartósítószerek irritálhatják az intimrészeket, ezáltal elősegíthetik a fertőzések kialakulását.

Felesleges fertőtlenítés. Bár a fertőtlenítő szerek elsőre jó megoldásnak tűnhetnek a baktériumok elpusztítására, valójában azok is megzavarhatják a hüvely természetes egyensúlyát, mivel nemcsak a káros, hanem a jótékony baktériumokat is elpusztítják. Az irrigálással is érdemes csínján bánni, ugyanis azzal nemcsak a kórokozókat, hanem a hüvelyt védő Lactobacillusokat is eltávolítjuk.

Válasszunk okosan!

Ha szeretnénk elkerülni a bakteriális hüvelyfertőzést, érdemes olyan intimhigiénés termékeket választani, amelyek illatmentesek, de jobb megoldás, ha az intimtájék tisztán tartására csak tiszta vizet használunk a külső lemosáshoz, ugyanis a hüvely öntisztuló rendszer. Számít az alsónemű is: a műszálas anyagok, illetve a tangák egyaránt növelik a fertőzés kockázatát. Ha mégis azt tapasztaljuk, hogy felborulhatott az intim egyensúlyunk, érdemes gondolni a hüvelyflóra helyreállítására.

Vitagyn C: regenerálja és táplálja a hüvelyflórát

Bakteriális vaginózis esetén általában antibiotikumkúrát ír elő az orvos. A kezelés kiegészítésére, illetve a fertőzés kiújulásának megelőzésére alkalmazható a vény nélkül kapható, hármas hatású Vitagyn C hüvelykrém.

A Vitagyn C hüvelykrém tejsav- és aszkorbinsav-tartalma révén helyreállítja a hüvely élettani pH-ját, gátolja a kórokozók szaporodását, prebiotikumtartalma pedig táplálja a saját Lactobacillus-flórát, segíti annak regenerációját.

kockázatokról szürke háttér
Forrás: Phytotec Hungária Bt.
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához