Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Így előzhetjük meg a gyorsan terjedő HPV fertőzést

Fotó: Shutterstock

A humán papillomavírus (HPV) az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő fertőzés világszerte, amely komoly egészségi problémákat okozhat, beleértve a méhnyakrákot és más daganatos megbetegedéseket. Bár a HPV nagyon könnyen terjed, több hatékony módszer is létezik a megelőzésre.

A HPV-fertőzés megelőzésének három fontos pillére van: a védőoltás, a rendszeres szűrővizsgálatok és a biztonságos szexuális élet. Mindezek mellett elengedhetetlen az egészséges életmód és étkezés, illetve a stresszcsökkentés is, amellyel megerősíthetjük az immunrendszerünket, hogy elkerüljük a betegséget, vagy épp segítsük a vírus elleni harcban.

A védőoltás megvéd minket

Az egyik leghatásosabb módszer a HPV-fertőzés megelőzésére a védőoltás. A HPV elleni vakcina többféle vírusvariáns ellen nyújt hosszú távú védelmet, amely több mint 10 évig tart, és a jelenlegi adatok szerint nincs szükség emlékeztető oltásra. Ehhez persze az kell, hogy mind a három adagot megfelelő időben megkapják az érintettek.

Kiknek ajánlott? Az oltás akkor a leghatékonyabb, ha még a szexuális élet megkezdése előtt beadják. Ezért is kérhetik itthon a 7. osztályosok szülei ingyen a gyermeküknek. Ha azonban valaki bármilyen okból lemaradt volna erről, az oltás később, akár felnőttkorban is elérhető, és még akkor is ajánlott, ha valaki már megkezdte a szexuális életet.

Mennyire hatékony? A védőoltás közel 100%-os védelmet nyújt a HPV 16 és 18 típusok ellen, amelyek a méhnyakrák-esetek többségéért felelősek. Emellett jelentősen csökkenti a genitális szemölcsök előfordulását, különösen a HPV 6 és 11 típusok esetén.

A rendszeres szűréssel időben felismerhető a baj

A rendszeres, éves nőgyógyászati kontrollon elvégzett méhnyakrák-szűrés (Pap-teszt) és a külön igényelhető HPV-teszt segítenek abban, hogy időben felfedezzék azokat az elváltozásokat, amelyek kezelés nélkül súlyosabb problémákká alakulhatnak. A nemi élet megkezdése után éppen ezért minden nőnek ajánlott évente nőgyógyászati szűrésen részt venni, a kifejezett HPV-tesztet pedig 30 éves kor felett érdemes rendszeresen elvégeztetni. Ez utóbbi nem része a rutinvizsgálatnak, csak külön kérésre vagy akkor végzik el, ha a citológiai eredmény eltér a normálistól.

Légy biztonságban!

Mivel a HPV elsősorban szexuális úton terjed, jó, ha időben megtanítjuk gyermekeinknek a biztonságos szexuális magatartást és az intimhigiénia alapelveit, és persze mi magunk is betartjuk ezeket.

1. A kevesebb néha több! A fertőzés kockázata annál nagyobb, minél több partnerrel kerülünk intim kapcsolatba. Ez nemcsak a HPV-re, de minden nemi úton terjedő betegségre igaz. A tartós, monogám kapcsolat a legjobb védekezési módszer.

2. Mindig használjunk óvszert! Az óvszer használata – különösen egy új partner esetén – még akkor is ajánlott, ha a teherbeesés ellen valamely más módszerrel védekezünk. Azt azonban fontos tudni, hogy még az óvszer sem nyújt teljes védelmet a HPV-fertőzés ellen, hiszen a vírus bőr-bőr kontaktussal is terjedhet.

3. Beszéljünk őszintén! Ne féljünk beszélni az intimegészséggel kapcsolatos kérdésekről még egy új kapcsolatban sem, és saját érdekünkben mindig jelöljük ki a határokat. Nem lehet tabu sem a védekezés, sem az, ha a partnerek bármelyike szokatlan tüneteket észlel magán. Ez utóbbi esetén ne várjunk, keressük fel az orvosunkat, hogy minél előbb azonosítani lehessen a kiváltó okot.

4. Segítsd az immunrendszeredet! Ha szervezetünk megkapja, amire szüksége van, hatékonyabban tudja felvenni a harcot a vírusokkal szemben. A kiegyensúlyozott, vitamindús étkezés, a rendszeres mozgás, az alkohol és a dohányzás mellőzése mind hozzájárul immunrendszered egészségéhez.

5. Vigyázz a mentális egészségedre is! A stresszes, pörgős mindennapokban ugyanolyan fontos odafigyelni lelkünk egészségére, mint a fizikai jóllétünkre. A stresszcsökkentés, a tudatosság, az önmagunkra figyelés és a megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés nemcsak a megelőzés kulcsa, de a vírus elleni küzdelemben is támogathatjuk vele szervezetünket.

Forrás: Phytotec Hungária Bt.
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához