Ezeket látta már?

Hirdetés

Segít a fogamzásgátló a menstruációs tüneteken, vagy nem? (x)

Fotó: Shutterstock

A hormonális fogamzásgátlót sokszor írják fel az orvosok annak érdekében, hogy a PMS tünetei enyhüljenek. Van azonban, akinél még ez sem segít, sőt, akár a tünetek felerősödése is előfordulhat.

Vannak azonban olyan gyógynövények, illetve gyógynövényalapú gyógyszerek, amelyek segíthetnek csökkenteni a premenstruációs szindrómával járó kellemetlen panaszokat, és fogamzásgátló mellett is alkalmazhatók.

Több mint négyszáz menzesz az élet során

A nők életéből összesen mintegy 5-6 év telik el csak azzal, hogy menstruálnak. A 4-5 napig tartó menzesz átlagosan négyszáz-négyszázötven alkalommal jelentkezik egy felnőtt nő élete folyamán, és kora tizenéves kortól akár az ötvenes évek közepéig is eltart a termékeny időszak. Ezt végiggondolva még szabályosan működő ciklus mellett is érthető az igény arra, hogy a menstruációs időszak minél kevesebb problémát okozzon a hétköznapokban. Ráadásul sokan szenvednek cikluszavaroktól, amikor a vérzés kiszámíthatatlanul, vagy a normálistól eltérő mennyiségben jelentkezik. A nők 20-40 százaléka küzd világszerte középsúlyos vagy súlyos panaszokkal a menstruáció utolsó szakaszában, 7-10 nappal a vérzés előtt.

A PMS komoly tüneteket is okozhat

Sokan még mindig azt gondolják, hogy a havivérzés előtti napok panaszkodása egyszerűen csak női szeszély, pedig a premenstruációs szindróma (PMS) nagyon is valós jelenség. A PMS-sel járó testi-lelki tünetek pontos kiváltó okát még nem ismerjük, de az bizonyos, hogy kialakulásuk nem független a női ciklus működését meghatározó hormonok egyensúlyától, illetve annak megbomlásától. A tünetcsoport több mint 150 panaszt foglal magában a mellfeszüléstől és a puffadástól kezdve a fejfájáson át az ingerlékenységig, lehangoltságig, de előfordulhat alhasi görcs és fájdalom, valamint farkasétvágy is. Az érzékenyebbeknél a panaszok egészen addig fokozódhatnak, hogy nem tudnak teljesíteni a munkahelyükön, és a személyes kapcsolataikat is megterhelheti ez az állapot. A PMS a fogamzóképes korú nők háromnegyedét érinti, és tízből négy nőnek kezelésre is szüksége van a tünetei miatt.

Fogamzásgátló és PMS

A termékeny korú nők körében a nem kívánt terhesség megelőzésére az egyik leggyakoribb módszer a hormonális fogamzásgátló szedése. Ezeknek a gyógyszereknek számos pozitív hatása lehet: rendezhetnek egyes bőrproblémákat, segíthetnek a ciklus szabályozásában, továbbá enyhíthetik a PMS-t is. Ez utóbbi azonban nem általános, sőt: megtörténhet, hogy a fogamzásgátló szedése mellett még fel is erősödnek a tünetek.

A Premens a fogamzásgátló mellett is enyhíti a panaszokat

A barátcserjekivonat-tartalmú, vény nélkül kapható Premens tabletta fogamzásgátló mellett is alkalmazható a PMS-tünetek további enyhítésére. A barátcserje gyógynövényi összetevői pozitívan hatnak a női hormonális szabályozórendszer működésére, segítenek a PMS tüneteinek mérséklésében és a cikluszavar rendezésében.

A Premens jelenleg az egyetlen, recept nélkül kapható barátcserje-tartalmú gyógyszer hazánkban, amely ellenőrzött körülmények között termesztett és feldolgozott gyógynövényből készült, állandó összetételű és minőségű kivonatot tartalmaz. Elérhetőek ugyan barátcserje-tartalmú étrend-kiegészítő készítmények is, ugyanakkor ezek terápiás célú használata nem engedélyezett. A Premenst a kívánt hatás érdekében legalább 3 cikluson át ajánlott szedni, a menstruáció alatt is. Szedése a ciklus bármelyik napján elkezdhető, szükség esetén folytatható, a panaszok kiújulásakor újrakezdhető. Háromhavi terápiához elegendő kiszerelésben is kapható a patikákban.

kockazatokrol22
Forrás: Phytotec Hungária Bt.
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához