Szponzorált tartalom
Hihetetlen, de még ezekre a szervekre is hatással van a menopauza
A változókor nem csupán a menstruációs ciklus megszűnését jelenti a nők életében. Ahogyan az ösztrogénszint csökken, a húgy- és ivarszervi, azaz urogenitális rendszer is átalakul. A változás olyan problémákat is hozhat magával, mint a gyakoribb vizelési inger és vizelettartási problémák, hüvelyhám- és fal sorvadása (atrófia), a hüvelyszárazság. Megfelelő kezeléssel javulhat az érintettek életminősége.
Vizelettartási problémák a menopauza után
A változókor általában a nők negyvenes éveinek közepén kezdődik. Ebben az időszakban a petefészkek működése fokozatosan leáll, a progeszteron, majd az ösztrogén szintje folyamatosan csökken, a menstruáció rendszertelenné válik, majd végleg abbamarad. Az ösztrogén csökkenése sokféle tünetet okozhat: hőhullámok, éjszakai izzadás, alvászavar, ingerlékenység, hangulatingadozás, agyi köd, hízás, hüvelyszárazság. A statisztika szerint a menopauza – az az utolsó havivérzés, amelyet 12 hónapon belül nem követ újabb – után akár minden második nőnél előfordulhatnak vizelettartási gondok is, amelyekről érdemes többet beszélni, mert kellemetlen szaggal is társulhatnak, ami lelkileg is megviseli az érintetteket.
Miért történik mindez?
A női nemi szervek és a húgyúti szervek ösztrogénérzékenyek, ezért az állandósuló ösztrogénhiány jelentősen befolyásolja az állapotukat. A hormonhiány miatt csökken a szövetek rugalmasságát és nedvességtartalmát biztosító anyagok (kollagén, hialuronsav, elasztin) mennyisége. A hámszövet elvékonyodik, megváltozik a simaizomsejtek működése – a hüvely rugalmatlanabb lesz, a hüvely szárazsága miatt a hüvelyhám sérülékenyebbé válik. Mindezek következményeként, valamint azért, mert a hüvelyflóra egyensúlyának felborulása kedvező közeget teremt a kórokozók szaporodásának, megnő a hüvelyi és a húgyúti fertőzések kockázata.
Van, de nem beszélünk róla
Hüvelyszárazság, viszketés, égő érzés, vizeletszivárgás, gyakori vizelés, éjszakai vizelés, inkontinencia – az életminőséget erősen befolyásoló tüneteket a tüszőhormon, azaz az ösztrogén hiánya okozza a változókorban és az azt követő, élet végéig tartó szénium időszakában. A tüneteket összefoglaló néven menopauzális urogenitális szindrómának (GSM) hívják. Sajnálatosan a GSM is a tabutémák közé tartozik: a menopauzán átesett nők fele tapasztalja ugyan a tüneteket, de a többség mégsem fordul orvoshoz, nem kér segítséget. Van, aki azért nem beszél róla, mert szégyelli, mások pedig azt hiszik, ezek az öregedéssel járó olyan kellemetlenségek, amelyeken nem lehet segíteni.
Van segítség, enyhítsük a tüneteket!
A GSM nem múlik el magától, megfelelő, egyénre szabott kezelésre van szükség az életminőség javításához. A rossz szokások, a dohányzás és az alkoholfogyasztás elhagyása alap ahhoz, hogy jobban legyünk, emellett a megfelelő intimhigiénia kialakítása és a rendszeres nemi élet is segítheti a tünetek enyhítését. A megfelelő minőségű, természetes alapú, hormonmentes hüvelyi hidratálók – például hialuronsav-, tejsav- vagy gyógynövénytartalommal – enyhíthetik a hüvelyszárazsággal járó tüneteket, és támogathatják a hüvelyhám regenerálódását, ezen keresztül pedig a hüvelyi fertőzések kockázatát is csökkenthetik. Súlyosabb panaszok esetén orvosi javaslatra hormonkezelés vagy az intimlézer kezelés is szóba jöhet.