Szponzorált tartalom
Hasznos tippek, amikkel nem kell többé a szemfáradtság miatt aggódnunk
A szemfáradtság gyakori jelenség, mégsem tulajdonítunk neki akkora jelentőséget, mint amekkorát kellene. Számtalan tényező vezethet a kialakulásához, például az egész napos képernyő előtt végzett munka, nyáron a légkondicionált helyiségben töltött órák, a rendszeres stressz, sőt, minden olyan hobbi, ami megerőlteti a szemünket.
Napjainkban 1,4 milliárd embert érint ez a probléma világszerte, amit a sűrű pislogás, a homályos látás, és a szemeknél jelentkező, égő-viszkető érzés kísér. Ha az alábbi tanácsokat betartjuk, búcsút mondhatunk a szemszárazságnak!
Mi áll a szemszárazság hátterében?
Amikor huzamosabb ideig fókuszálunk egy adott pontra, például több órás vezetés, vagy olvasás során, szemünk hamar szárazzá válhat. Ennek hátterében a könnyhiányból vagy könnyvesztésből kialakult könnyfilm-károsodás áll.
Tudta? A könnyfilm feladata a szemünk kórokozókkal szembeni védelme, valamint a szaruhártya és a kötőhártya nedvesen tartása.
A szemszárazság tünetei
A szemszárazságot egyszerűen felismerhetjük sajátos tüneteinek köszönhetően. Az alábbiakban felsoroltuk a legjellemzőbb tüneteket, amik az egyszerű mindennapokat hamar kellemetlenné tehetik:
- homályos, kettős látás
- piros és száraz szemek
- idegentest érzése a szemben
- szemgolyók mögött nyomás érzése
- fájdalom és fokozott érzékenység
- gyakori hunyorgás és pislogás
- égő és viszkető érzés
- könnyezés
- szédülés
A szemfáradtság okai
- A szemfáradtság okai közül a nem megfelelő szemüveg és lencsék viselése az egyik. A rendszeres látásvizsgálat segítségével mindig a szemünknek megfelelő dioptriával szemlélhetjük a világot, és nem maradunk le semmiről! Ha 1-2 évente elmegyünk, a látásproblémákat már korán ki tudják szűrni.
- A szemeink huzamosabb ideig való erőltetése és az ebből következő kevés pislogás is egy gyakori ok. Ez különösen akkor jelenthet problémát, ha irodai munkát végzünk, ahol egész nap a képernyőt kell figyelnünk.
- Ahogy közeledünk az idős korhoz, a szemeinkben lévő könnymirigyek egyre jobban sorvadnak, ami szintén hozzájárul a szemszárazság kialakulásához.
- Ezeken felül, a különböző krónikus betegségek, mint a pajzsmirigyproblémák és cukorbetegség és a hormonális változások is befolyásoló tényezők.
4 hasznos tipp szemfáradtság ellen
- Érdemes szakorvossal konzultálnunk, hogy a szemeinknek és látásunknak megfelelő lencsét válasszuk.
- A szemcsepp kis helyen is elfér és bármikor használható, napszaktól függetlenül. Segít szemünk nedvesen tartásában és csökkenti az irritáció érzését. Amikor úgy érezzük, hogy szemeink elfáradtak, vagy szárazak, ne féljünk alkalmazni!
- A nagy munka hevében ne felejtsünk el kisebb szüneteket tartani. Szemeink kevésbé fáradnak el a nap végére, ezáltal munkavégzésünk is hatékonyabbá válik. A 20-20-20-as szabály lényege, hogy ha hosszabb ideig nézzük a képernyőt, 20 másodpercen keresztül nézzünk egy 20 lábra, azaz körülbelül 6 méterre elhelyezkedő tárgyat.
- A megfelelő munkakörnyezet kialakítása elengedhetetlen szemünk egészségének megőrzéséhez! A monitor legyen szemmagasságban, törekedjünk az ideális fényviszonyok kialakítására és a betűméretet állítsuk nagyobbra.
Egy szemüveg minden tevékenységhez
A megfelelő lencse választása elengedhetetlen szemünk egészségének megőrzéséhez. Sokaknak komoly problémát jelent, hogy idővel már nem csak távolra, hanem közelre sem látnak. Az olvasószemüveg pedig egy bizonyos kor után elkerülhetetlen. Mi tévők legyünk, ha nem szeretnénk állandóan a szemüvegünket cserélgetni? Ha a közelre és távolra nézéshez is szükségünk van egy-egy szemüvegre, a multifokális lencse a tökéletes megoldás.
Fontos, hogy szemeinket ne erőltessük meg rossz szemüvegben. Például, ha olvasó szemüvegben próbálunk távolra nézni, szédülést, fókuszvesztést és fejfájást is tapasztalhatunk. Azonban a multifokális szemüveggel szinte észre sem fogjuk venni, hogy rajtunk van a szemüveg. Komfortosabbak és egyszerűbbek lesznek a mindennapjaink. Látszólag nem különbözik a hagyományos lencséktől, érzésben és funkcióban viszont számottevő a különbség. A lencse felső részébe kerülnek becsiszolásra a távoli látást segítő, középre a köztes dioptriák és alul az olvasáshoz szükséges dioptriák, ezért minden távolságra éles képet ad. A régebbi, bifokális lencséhez képest ez egy modern megoldás, amin nincs látható választóvonal. A vékonyított lencsével és különböző kényelmi bevonatokkal ellátott szemüvegek pedig a szemfáradtság ellen is hatásosak.
Források:
Ofotért
EgészségKalauz