Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Hajhullás? Testsúlyváltozás? Cikluszavar? Élethelyzetek, amikor az endokrinológus segíthet

Fotó: Shutterstock

Az endokrin, azaz a belső elválasztású mirigyek által termelt hormonok fontos szerepet játszanak az anyagcsere, a növekedés, a szaporodás, az immunrendszer, valamint számos más testi funkció szabályozásában. Ha ezek működésében zavar támad, az endokrinológus segíthet.

Endokrinológushoz akkor érdemes fordulni, ha valaki olyan betegségekkel vagy tünetekkel szembesül, amelyek a belső elválasztású mirigyek működéséhez köthető hormonális eltérésekkel lehetnek összefüggésben. A leggyakoribbak ezek közül a pajzsmirigy-betegségek (túl- vagy alulműködés), a cukorbetegség, a mellékvese-rendellenességek, a csontritkulás és a nemi hormonok zavarai. Ezeket a nők esetében általában cikluszavar, menstruációs rendellenességek, meddőség és egyéb testi tünetek jelzik. Lássuk ezeket!

1.Cikluszavar és PMS

A női ciklust és a petefészkek működését legnagyobbrészt két hormon, az ösztrogén és a progeszteron szabályozza. Ha ezek egyensúlya felbomlik, akkor alakulhat ki ösztrogéndominancia vagy ösztrogénhiány, esetleg magas prolaktinszint, amelyek komoly panaszokat okozhatnak. Az átlagnál erősebb PMS-tünetek – kínzó fejfájás, puffadás, ingerlékenység, hangulatingadozások, farkasétvágy – a menstruációt megelőző 7-10 napban ennek a hormonális egyensúly-eltolódásnak a tünetei, és a panaszok enyhítéséhez elengedhetetlen az egyensúly visszaállítása. A túl hosszú vagy túl rövid menstruációs ciklus, az átlagnál erősebb, fájdalmasabb vérzés és a nehezített fogantatás mögött pedig túl magas prolaktinszint, PCOS, inzulinrezisztencia, de akár a változókorban természetes ösztrogénhiány is állhat.

2.Rendellenes testsúlyváltozások

A pajzsmirigyproblémák egyik leglátványosabb jele, ha normális étkezés mellett jelentős túlsúly vagy nagymértékű fogyás tapasztalható. Emellett mellékvese-problémák és inzulinrezisztencia, illetve cukorbetegség is okozhatja a tüneteket – ezek mind az endokrin rendszer megbetegedései.

3.Fáradékonyság, hajhullás, alvási nehézségek

A változókori ösztrogénhiány miatt sokan érezhetik fáradékonyabbnak magukat, és koncentrációs nehézségeket, memóriazavarokat is tapasztalhatnak. Ám ha még előtte vagyunk, és nem csak PMS-tünetként tapasztaljuk ezeket a panaszokat (a vashiányt mint lehetséges kiváltó okot pedig szintén kizártuk), akkor nagy valószínűséggel valamilyen endokrin kórkép (pajzsmirigy-alulműködés, Cushing-szindróma, esetleg cukorbetegség) állhat ezek mögött. Az alvási nehézségek és a hajhullás gyakran járulnak társtünetként ezekhez a betegségekhez.

4.Bőrtünetek

A fokozott faggyútermelés (zsíros, pattanásos, aknés), vagy pont ellenkezőleg, a túl száraz, érzékeny, sérülékeny, pikkelyes, túl vékony vagy túl vastag bőr, a fokozott szőrnövekedés, a szokatlan elszíneződések, bőrkinövések mind endokrinológiai betegségre utalnak, hiszen a hormonális egyensúlyzavarok hatással vannak a bőr állapotára és működésére.

5.Fokozott izzadás, hőhullámok, hüvelyszárazság

A változókor legjellegzetesebb tünetei már a menopauzát megelőző 5-10 évben megnehezíthetik a hétköznapokat, és növelhetik a további egészségkockázatokat. Bár a nők hormonális működésének ez a szakasza a negyvenes évektől kezdve normális folyamatnak tekinthető, az ezzel járó panaszokat nem kell némán tűrnünk, hiszen több megoldás is létezik ezek enyhítésére.

Ha a fenti tünetek közül bármelyiket is tapasztaljuk, érdemes endokrinológushoz fordulni, aki a fizikális, labor- és képalkotó vizsgálatok (UH, MRI CT), illetve egyéb tesztek segítségével egyértelműen ki tudja deríteni a háttérben húzódó okokat. A felborult hormonális egyensúly visszaállítására többféle megoldás létezik. Nemcsak a gyógyszeres hormonterápia, de a hormonmentes, gyógynövényes készítmények, illetve az életmódváltás is sokat segíthet a panaszok enyhítésében.

Forrás: Phytotec Hungária Bt.
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához