Szponzorált tartalom
Miért fázunk fel a hidegben, holott a fertőzést baktérium okozza?
A népi bölcsességeken rég túllépett a tudomány, ismerjük a húgyúti fertőzések, így a főként a nőket kínzó hólyaghurut kialakulásának hátterét: a bajt baktériumfertőzés okozza. A felfázásnak csak közvetett oka a hideg, de azért ne feledjük a jó tanácsot: öltözzünk okosan a hidegben!
A felfázás vagy hólyaghurut, orvosi nevén cisztitisz, az egyik leggyakoribb nőket érintő betegség. A statisztikák szerint minden második nő életében legalább egyszer találkozik vele. Ennek egyik fő oka az anatómia: egyrészt az, hogy a gáttájékon közel van egymáshoz a végbél, a hüvely és a húgycső nyílása, másrészt, hogy a női húgycső jóval rövidebb, mint a férfiaké. Ez azt jelenti, hogy a fertőzést kiváltó kórokozók sokkal könnyebben juthatnak fel a húgyhólyagba. Bár a fertőzés okozói a baktériumok, a hideg kedvezőtlen hatása szintén jelentős szerepet játszik a probléma kialakulásában.
Alkalmazkodjunk a hőmérséklethez!
A téli hidegben nem mindegy, milyen ruhában túrázunk, síelünk, korcsolyázunk, de még egy séta közben is fontos a megfelelő öltözék. Ha nem alkalmazkodunk a kinti hőmérséklethez, és az altest, a medencetájék, a lábfej lehűl, meggyengül a helyi immunvédekezés: a keringés lassul, a szövetek vérellátása romlik, megnövekszik a fertőzések, így a húgyhólyaggyulladás kockázata is. Ha hosszabb ideig vagyunk kitéve a hidegnek, jelentkezhetnek a felfázás tünetei: a csípő, égő érzés pisiléskor, a sürgető és gyakori vizelési inger, az alhasi fájdalom. Ha a tüneteket nem kezeljük időben, a fertőzés könnyen továbbterjedhet a húgyhólyagból a vesékbe, ahol szövődményeket, például vesemedence-gyulladást is okozhat.
Legyen meleg, de réteges, légáteresztő is
A megfelelő öltözékkel megelőzhetjük a bajt. A réteges, meleg, de légáteresztő ruházat biztosítja, hogy a testünk hőmérséklete állandó maradjon. A medencetájék élvezzen kiemelt figyelmet, a rövid kabátok, az alulról „szellős” pulóverek, a vékony nadrágok nem nyújtanak elegendő védelmet. A téli sportokhoz, túrázáshoz vagy síeléshez kifejlesztett ruházatot úgy alakították ki, hogy egyszerre védjen a hidegtől és biztosítsa a bőr szellőzését is. Érdemes inkább ezeket a technikai anyagokat választani, hiszen a pamut alsóneműk vagy nadrágok a nedvességet magukba szívják, ami tovább fokozza a lehűlés veszélyét. Fontos, hogy a lábunkat is védjük, mert a talp hajszálerei gyorsan reagálnak a hidegre, és a test egész hőháztartására hatással vannak: a bélelt, vízálló cipők és a vastag, hőtartó zoknik elengedhetetlenek a hideg időszakban.
Lépjünk időben: sok folyadék, gyógynövények
Tény, hogy a felfázást nem a hideg okozza, de a nedves, áthűlt ruházat hozzájárulhat a betegség kialakulásához. Ha nem akarunk antibiotikumot szedni, már az első tünetek jelentkezésekor lépni kell. Az egyik legjobb házi módszer, hogy fokozzuk a folyadékbevitelt: a víz, a vizelethajtó gyógyteák bőséges fogyasztásával serkentjük a vizeletürítést, ezzel „átmossuk” a húgyutakat, a többszöri pisilés – még ha kellemetlenséggel jár is eleinte – segít kiüríteni a kórokozókat. Emellett a tőzegáfonyát, d-mannózt vagy medveszőlőlevelet tartalmazó készítmények is segíthetnek a fertőzés kezdeti szakaszában, hiszen képesek megakadályozni a baktériumok megtelepedését a hólyagban. Ha a tünetek nem enyhülnek, mindenképpen orvoshoz kell fordulni, mivel a hólyaghurut súlyosabb fertőzéssé alakulhat.
Így előzhetjük meg a felfázást
A legjobb persze megelőzni a fertőzést. Az öltözködés mellett ebben segíthet, ha figyelünk a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztásra. Sosem szabad halogatni a pisilést: ha jön az inger, ürítsük ki a hólyagot, a meleg, pangó vizelet ugyanis ideális közeg a baktériumok szaporodására. Ez különösen igaz az intim együttlétek után: nem ciki a pisi, hanem a megelőzést szolgálja. Fontos a megfelelő általános és intimhigiénia, ezzel összefüggésben az is, hogy vécéhasználatkor a helyes irányban, mindig elölről hátrafelé töröljünk.