Hirdetés
Ezt talán ön is rosszul tudja a bakteriális vaginózisról (x)
Bár kétszer gyakoribb, mint a hüvelygomba, sokan mégis rosszul azonosítják a bakteriális vaginózis tüneteit, a téves öndiagnózis pedig a kezelés sikertelenségéhez vezethet. Sorra vesszük a leggyakoribb tévhiteket.
Minden hüvelyi panasz mögött a hüvelygomba áll
A reklámiparnak jócskán van szerepe abban, hogy számos nő hüvelygombára gyanakszik hüvelyi panaszok esetén, és hüvelygomba elleni készítményeket alkalmaz a tünetei enyhítésére. Az erős, halra emlékeztető szagú, bőséges, szürkésfehér hüvelyi folyással járó bakteriális vaginózist azonban – ahogyan a neve is mutatja – nem gombák okozzák, hanem baktériumok, ezért a kezelése antibiotikumokkal történik, ami a hüvelygomba ellen hatástalan.
Kizárólag intimhigiénés hiányosság okozza
A zavaró szagú hüvelyi folyással járó bakteriális vaginózis hátterében – a tévhitekkel ellentétben – sokszor nem a hiányos, hanem éppen a túlzásba vitt intimtisztálkodás áll. Például az illatos, lúgos tisztálkodószerek a hüvelybe jutva lúgos irányba tolhatják a hüvelyi pH-t, kedvező terepet teremtve ezzel a hüvelybe jutott kórokozók szaporodásának. Nemcsak kémiai, hanem fizikai úton is károsíthatjuk tisztálkodással a hüvelyt védő baktériumflórát: az irrigálással ugyanis kimossuk a hüvely savas kémhatásáért felelős tejsavtermelő baktériumokat, az úgynevezett Lactobacillusokat a hüvelyből. Emellett olyan tényezők, mint a dohányzás, a cukorbetegség vagy a menopauza is hajlamosíthatnak a bakteriális hüvelyfertőzés kialakulására.
Szexuális úton terjed?
A bakteriális vaginózist lényegében a hüvelyi mikrobiom egyensúlyának zavara, a hüvelyi pH lúgosabb irányba tolódása okozza. Bár a szexuális aktivitás kétségkívül növelheti a bakteriális vaginózis kialakulásának esélyét, a fertőzés nem szexuális úton terjed – ám a kezeletlen bakteriális vaginózis fogékonyabbá tehet a szexuális úton terjedő betegségekre. A gyakori partnercsere és az óvszer nélküli együttlét szintén fokozott rizikót jelent.
Magától elmúlik
Az enyhe bakteriális vaginózis valóban gyógyulhat spontán, de jobb nem kísérletezni, mert a kezeletlen fertőzésnek hosszú távú szövődményei lehetnek. Gyakran alakul ki hólyaghurut (más néven felfázás) a kezeletlen bakteriális vaginózis talaján, és megnőhet a meddőség, a terhességi komplikációk és más egészségi problémák kockázata. A bakteriális vaginózis felszálló fertőzésként a kismedencei szervek gyulladását is előidézheti.
Lépjünk túl a tévhiteken!
A bakteriális vaginózis nem tabu, hanem olyan betegség, amely megfelelő figyelmet és kezelést igényel. A tünetek észlelésekor érdemes mielőbb orvoshoz fordulni, hiszen a korai beavatkozás segít megelőzni a szövődményeket. A kezelés alatt pedig érdemes gondolnunk a saját hüvelyflóránk támogatására és regenerálására.
Vitagyn C: helyreállít, gátol, regenerál
A hüvelyflóra egyensúlyának támogatásával elejét vehetjük a legtöbb hüvelyfertőzésnek és azok kiújulásának. Ebben segít a vény nélkül kapható, prebiotikus Vitagyn C hüvelykrém: C-vitamin- és tejsavtartalmának köszönhetően helyreállítja a hüvely élettani pH-értékét, gátolja a kórokozók szaporodását, és a maltodextrin nevű prebiotikum révén táplálja a szervezet saját Lactobacillus-flóráját.
A Vitagyn C hüvelykrémet – kezelőorvosuk tájékoztatása mellett – várandós és szoptató nők is használhatják bakteriális vaginózis és visszatérő húgyúti fertőzések kezelésének és megelőzésének kiegészítésére.
