Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Ezt ajánlják a szakorvosok a felfázásra az új irányelvek szerint

Fotó: Shutterstock

A baktériumfertőzés okozta hólyaghurut kezelésének hagyományos módja az antibiotikumkúra, amely azonban elkerülhető, ha a felfázás korai szakaszában természetes gyógymódokat alkalmazunk – erre vonatkozóan két hazai szakorvosi társaság egyetértésével született ajánlás.

A hólyaghurut (cisztitisz), közismert nevén a felfázás az egyik leggyakoribb betegség a nők körében, ugyanis minden második nőt érint legalább egyszer, háromból egynél pedig a betegség visszatérő probléma lehet. A gyakoriságot a női test felépítése magyarázza: a gáttájékon közel van egymáshoz a hüvely, a végbél és a húgycső nyílása, így a fertőzést legtöbb esetben kiváltó E. coli baktériumok – amelyek a bélflórában természetesen megtalálhatók – könnyen besodródhatnak a végbél környékéről a húgycsőbe. A nők húgycsöve rövidebb, mint a férfiaké, így a kórokozók gyorsan eljutnak a hólyagig, amelynek falán megtapadva gyulladást okoznak.

Ellenálló, rezisztens baktériumok

A betegség kezelésének hagyományos módja az antibiotikumkúra. Az antibiotikumok azonban nemcsak a hólyaghurutot okozó kórokozókat pusztítják el, hanem a hasznos baktériumokat (például a hüvelyflóra egyensúlyát biztosító Lactobacillusokat) is megtizedelhetik.

A húgyúti fertőzések kezelése során az antibiotikumok feltétel nélküli alkalmazása ellen szól az a tény is, hogy túlzott és a kellő ismeretek hiányában sok esetben helytelen használatuk jelentősen hozzájárul az antibiotikumrezisztencia terjedéséhez. A megváltozott szerkezetű baktériumok ellenállóvá válnak az antibiotikumok hatóanyagával szemben, ez a folyamat pedig már napjainkban is komoly terhet ró a közegészségügyre.

Antibiotikum helyett fitoterápia a korai tünetektől

Van azonban más mód a hólyaghurut kezelésére. A betegség korai szakaszában (az első 48 órában) a természetes gyógymódok is segíthetnek. A Magyar Nőorvos Társaság és a Magyar Urológusok Társasága 2023 áprilisában született konszenzusdokumentumában új ajánlásokat fogalmaztak meg a felfázás kezelésére vonatkozóan. Ezek lényege, hogy a mellékhatások elkerülése és az antibiotikumrezisztencia terjedésének akadályozása érdekében a fertőzés korai szakaszában bőséges folyadékfogyasztással (legalább 2-3 liter víz vagy gyógytea), gyulladás- és fájdalomcsillapítókkal, gyógynövénytartalmú készítmények alkalmazásával enyhítsük a tüneteket.

Tünetfelismerés, tudatos választás

A két szakorvos társaság közösen megfogalmazott ajánlásai szerint a hólyaghurut kezelése során kiemelt figyelmet kell fordítani a következő elvekre:

1. Korai tünetfelismerés. Fontos, hogy a betegek felismerjék a hólyaghurut tüneteit: gyakori, sürgető, nem múló vizelési inger; csípő, égő érzés vizeléskor; alhasi fájdalom. Ha tisztában vagyunk a tünetekkel, az lehetővé teszi, hogy a fertőzés korai szakaszában elkezdjük a kezelést.

2. Fitoterápia. Az ajánlások szerint a komplikációmentes hólyaghurut kezelésében az első 48 órában javasolt a fitoterápiás készítmények használata. Ezek a természetes alapú, gyógynövénykivonatokat (például tőzegáfonya, medveszőlőlevél) tartalmazó készítmények enyhítik a felfázás tüneteit, növényi hatóanyagukkal szemben nem alakul ki rezisztencia.

3. Tudatos választás. Lényeges, hogy a betegek tudatosan válasszanak a készítmények közül. Érdemes ellenőrizni a termékek hatóanyagtartalmát, a gyártási körülményeket, hogy biztosak lehessenek a készítmények minőségében, biztonságosságában, hatásosságában.

4. Megelőzés. Fontos az is, hogy a betegek a tudatában legyenek, melyek a fertőzést kiváltó okok. A hólyaghurut nagyobb valószínűséggel jelentkezik a szexuálisan aktív nőknél, illetve a hormonális változások miatt a változókorban, de a felfázás hátterében állhat öröklött hajlam, gyenge immunrendszer, a szexuális partnerek gyakori cseréje és a nem megfelelő higiénia is.

Forrás: Phytotec Hungária Bt.
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához