Hirdetés
Ezek állhatnak a bővebb folyás hátterében (x)
Ha megváltozik a hüvelyfolyás színe, mennyisége esetleg szaga, az bizony valamilyen egészségügyi problémára utalhat. Lássuk, mi állhat a megváltozott hüvelyfolyás hátterében!
Gyulladás
Hüvelygyulladás számos okból kialakulhat, de a leggyakrabban bakteriális eredetű fertőzés van a háttérben, melynek során a hüvelyflóra egyensúlya felborul. A bakteriális vaginózis 15 és 44 év közötti nők körében a leggyakoribb, de szerencsére könnyen kezelhető. A vaginózist a természetes hüvelyi környezet felborulása okozza: a hüvelyben normál körülmények között is jelen lévő jó baktériumokat (laktobacillusok) kiszorítják a túlszaporodó rossz baktériumok, aminek következtében megváltozik a hüvely pH-ja.
Gyakori tünetek:
- Halra emlékeztető vagy kellemetlen szag
- Híg, vizes állagú folyás
- Szürkés fehéres folyás
- A fenti tünetek rosszabbodása szexuális együttlét után vagy a menstruáció idején
Trichomonas-fertőzés
A Trichomoniázis egy gyakori parazitás fertőzés, ami elsősorban szexuális úton terjed, és a Trichomonas vaginalis nevű egysejtű parazita okozza, amely kizárólag a húgy-ivarrendszerben életképes. Mivel a fertőzések 20-40%-a tünetmentes, ezért a diagnózishoz mikroszkópos kimutatásra van szükség. A fertőzés kialakulása gyakoribb a nőknél, de férfiaknál is előfordul, mely esetben húgycső gyulladás formájában jelentkezik. Terhes nőknél azonban burokrepedést és ezáltal koraszülést okozhat.
Gyakori tünetek:
- Bűzös, habos, zöldes színű hüvelyi folyás
- A szeméremtest és a hüvely érzékenysége
- A húgycső, a hüvely és a méhnyak gyulladása
Hüvelygomba
Ezt a betegséget a nők 75%-a legalább életében egyszer megtapasztalja. Bárkinél előfordulhat, függetlenül attól, hogy mennyire vagyunk alaposak a tisztálkodási szokásainkat illetően. A hüvelygombát az esetek 85-90%-ában a Candida albicans nevű élesztőgomba okozza, amely túlszaporodik, ha a hüvelyben élő jótékony tejsavbaktériumok nem tudják kontrollálni az élesztőgombák elszaporodását vagy ha az immunrendszer legyengül. Szerencsére az esetek többségében vény nélkül kapható gyógyszerekkel iskezelhető, például klotrimazol hatóanyagú hüvelytablettával vagy hüvelykapszulával., Ha gyógyszer mellett sem enyhülnek a kellemetlen panaszok, forduljunk orvoshoz!
Gyakori tünetek:
- Az intim tájék viszketése
- Sajgó érzés a hüvelybemenet környékén
- A szeméremajkak enyhe duzzanata
- Fehér, túrós állagú hüvelyváladék
A cikk a Bayer Hungária Kft. megrendelésére készült.
CH-20230815-66