Szponzorált tartalom
Ez az oka, ha gyakran tapasztalunk hólyaghurutot az együttlét után
A felfázás nemcsak a hideg, hanem az igazán forró pillanatok következménye is lehet. Mutatjuk, mit kell tudni a nemi együttlétek során kialakuló hólyaghurutról, és hogyan tehetünk ellene.
Honeymoon cystitis: derűre ború
A felfázásnak is hívott hólyaghurutot a tévhitekkel ellentétben nem közvetlenül a hideg okozza, hanem baktériumfertőzés. Az esetek nagy részében az egészséges bélflórában is jelen lévő E. coli nevű baktérium hólyagba kerülése és elszaporodása váltja ki a hirtelen jelentkező, fájdalmas tüneteket. A ritka vagy halogatott vizeletürítés kockázati tényező, hiszen a hólyagban pangó, meleg folyadék ideális közeg a kórokozók szaporodásához. És valljuk be, hajlamosak vagyunk a halogatásra, ha éppen egy szenvedélyes együttlét után pihenünk a szerelmünk karjaiban. A szex önmagában is kockázati tényező: a végbél-, a hüvely- és a húgycsőnyílás közelsége miatt baktériumok sodródhatnak a húgycsőnyílás környékére az örömteli pillanatok során. Emiatt nevezik a szexuális együttlétek után jelentkező hólyaghurutot „honeymoon cystitisnek”, azaz nászutas betegségnek is.
Így jelentkeznek a hólyaghurut tünetei
Jó tudni, hogy ha nem mi törjük meg a varázst azzal, hogy felkelünk és elmegyünk mosdóba, könnyen lehet, hogy a felfázásos panaszok fogják tönkretenni a pillanatot. A betegséget okozó baktériumok száma ugyanis 15-20 perc alatt megduplázódhat a szaporodásukhoz ideális, meleg, nedves közegben. A kezdődő hólyaghurut tünetei igen kellemetlenek lehetnek: ilyen a hirtelen jelentkező, sürgető vizelési inger, a vizeletürítést kísérő égő, csípő érzés, továbbá az alhasi görcsök és a zavaros, kellemetlen szagú vizelet. Már az első panaszoknál érdemes sok folyadékot (vizet vagy gyógyteát) inni, és gyógynövénykivonat-tartalmú készítményekhez folyamodni, hogy megelőzzük a panaszok súlyosbodását, és lehetőség szerint elkerüljük az antibiotikumhasználatot.
Így védekezhetünk a nászutas betegség ellen
A problémát néhány óvintézkedés betartásával meg is előzhetjük. Az óvszerhasználattal nemcsak a nemi úton terjedő betegségek és a nem kívánt terhesség ellen védekezhetünk: a „nászutas betegség” kialakulásának kockázatát is mérsékelhetjük, mivel az óvszer megakadályozza a partner testéről származó baktériumok átjutását. Ugyanígy hasznos lehet, ha az együttlét előtt és után is kiürítjük a hólyagunkat, valamint tisztálkodunk. A tisztálkodás azonban semmi esetre se a hüvelyöblítést jelentse, hiszen azzal a hüvelyünk egészségesen savas közegét biztosító Lactobacillusokat is eltávolítjuk. A felborult hüvelyflóra miatt pedig könnyebben alakulhat ki bakteriális hüvelyfertőzés, amelynek egyebek között hólyaghurut is lehet a szövődménye.