Hirdetés
Ez a gyakori nyári betegség könnyen tönkreteheti a nyaralást
Nyakunkon a strandszezon és ilyenkor azok is könnyen vízbe merészkednek, akiktől egyébként az uszodák és wellness létesítmények világa távol áll. Az önfeledt fürdőzést azonban gyakran követhetik felfázásos tünetek. A tünetek hátterében általában hólyaghurut, húgyúti fertőzés áll.
A gyakran „felfázás” -nak nevezett baktérium okozta húgyúti fertőzés főként a nőket érintő betegség, amelynek számos rizikótényezője van. Ide sorolhatóak a nőgyógyászati gyulladások, az immunrendszer működését csökkentő betegségek, a stressz, egyes gyógyszerek, a személyes higiéné hiányosságai, a közös meleg vizes medencék használata és bizonyos mértékben a láb felől érkező hideghatás is. A felfázás bármely évszakban előfordulhat és tünetei jelentős gondot okoznak az érintetteknek. Ilyenek a hólyagtáji és húgycsőfájdalom, illetve - görcs, égő érzés vizeléskor, valamint a hirtelen vagy erős vizelési inger.
A húgyúti fertőzés sokszor már a tünetei alapján diagnosztizálható, de az is igaz, hogy a ránézésre tiszta vizelet is származhat hólyaghurutos betegtől. A vizeletvizsgálat ezért alapja a diagnosztizálásnak, és más betegségtől való elkülönítésnek, mint a húgycsőgyulladás, a húgyúti kövesség vagy a hüvelyi gyulladás.
Sajnos sok esetben a hólyaghurut krónikus betegséggé alakul. Ilyenkor további vizsgálatok szükségesek, hogy kiderüljön, van-e olyan betegség, ami fenntartja a tüneteket. Ha kiderül, hogy más betegség is a kiváltó okok közé tartozik, például cukorbetegség, hólyagkő, hólyagdaganat, akkor annak kezelésével a következményes hólyaghurut is könnyebben gyógyítható.
Érdemes húgyúti fertőzésben különösen odafigyelni a bőséges folyadékfogyasztásra, (legalább napi 8 pohár víz) ami segít a salakanyagok hatékony kiürítését. Nagyon fontos a gyakori vizeletürítés, hogy a baktériumok csak rövid ideig tartózkodjanak a húgyúti szervek közelében, ezzel csökkentve a fertőzés kockázatát. Fontos emellett a megfelelő higiénia, a fokozott kézmosás, az elölről hátra irányuló vécépapír használat és a szexuális élet közbeni védekezés is.
A húgyúti fertőzések kezelésében hatékony antibiotikumok léteznek, amelyek gyorsan enyhítik a tüneteket. Visszatérő panaszok esetén célzottan rendeli az orvos az antibiotikum kúrát a vizelettenyésztés eredménye alapján. Antibiotikum szedés ideje alatt, illetve azt követően azonban érdemes a szervezet hasznos baktériumflóráját probiotikumokkal támogatni. A Protexin Balance gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmény 7-féle jótékony baktériumtörzset és az őket tápláló prebiotikumot tartalmaz a bélmikrobiom helyreállítása érdekében.
Az egészséges hüvelyflóra fenntartása is alapvető jelentőségű a hüvely, és húgyúti rendszer működésének fenntartásában. A hüvelyi lactobacillusok védőgátat képeznek a fertőző kórokozók előtt, tejsavat és a baktériumokat semlegesítő anyagokat termelnek.
A helyileg alkalmazott probiotikumokkal megőrizhető a húgyúti rendszer egészsége, vagy enyhíthetőek a húgyúti fertőzést kísérő panaszok. Különösen hasznosak a laktobacillust tartalmazó intim készítmények. A Gynophilus hüvelyi készítmények egy megerősített tejsav termelő képességű lactobacillus törzset (Lacticaseibacillus rhamnosus Lcr 35) tartalmazó orvostechnikai eszközök. Hármas összetételüknek (probiotikum, prebiotikum és tejsav) köszönhetően hatékonyan támogatják a normál hüvelyi pH fenntartását, helyreállítják a hüvelyi flórát, enyhítik a viszketést, irritációt, csökkentik a kóros hüvelyi folyást.
A mindennapos komfortérzethez a Gynophilus 14 db-os hüvelykapszula, míg az elnyújtott hatású, ezért ritkább alkalmazáshoz a Gynophilus Restore 2 db-os hüvelytablettát érdemes választani. Előnyük, hogy szobahőmérsékleten (25 C ° alatt) tartandók, hűtést nem igényelnek, így utazáskor nyugodtan betehetők a poggyászba, neszesszerbe, hogy szükség esetén kéznél legyenek.