Szponzorált tartalom
Észrevétlenül jönnek, de tehetünk a kilók ellen
Alig eszem, mégis hízok – gyakori panasz a változókorban járó nőknél. A súlygyarapodás is a hormonális változásoknak köszönhető. Figyelni kell rá, nemcsak azért, hogy jó érzéssel nézhessünk a tükörbe, de amiatt is, mert az elhízás hosszú távon a szív- és érrendszeri betegségek, a diabétesz és a mozgásszervi problémák kockázatát is növeli.
A változókorban kialakuló ösztrogénhiány egyik következménye, hogy lelassul az anyagcsere, az elfogyasztott étel „túl jól” hasznosul. Az éveink számának emelkedésével sajnos hajlamosak vagyunk kevesebbet mozogni – aki tehát a változókorban nem aktív, de ugyanannyit eszik, mint korábban, az bizony hízni fog. A kilók számának gyarapodásához hozzájárulhat a kialvatlanság, a hangulatzavarok okozta stressz is, amit sokan nassolással próbálnak ellensúlyozni.
A csípő helyett a has kerekedik
A változókor előtt a nőknél a csípő- és fenéktájon raktározódik a zsír, a klimax idején viszont a hasi típusú elhízás jellemző: ez azt jelenti, hogy nemcsak a bőr alatti, hanem a hasüregi szervek körül található zsírszövet is felszaporodik, ami növeli a szív- és érrendszeri problémák (szívbetegségek, magas vérnyomás, érelmeszesedés) kockázatát. A hasi zsírlerakódás összefüggésben van az anyagcsereproblémákkal, egyebek között az inzulinrezisztencia fokozódásával, amelyet a 2-es típusú cukorbetegség „előszobájának” is neveznek – a diabétesz pedig újabb súlyos betegségek kockázatát (veseprobléma, vakság, érszűkület) hozhatja magával.
Plusz egy kiló = ötszörös terhelés a térdnek
Az ösztrogén csökkenése miatt a változókorban felerősödik a csontbontás folyamata, csontritkulás alakulhat ki, amely gyakoribb törésekhez vezethet. Ahogy a vázrendszerre, úgy az ízületeink állapotára is jelentős hatással lehet a lassan, de biztosan „begyűjtött” súlyfölösleg: minden egyes plusz kiló ötszörös terhelést jelent a térdekre és háromszorosat a csípőízületre – nem véletlen, hogy sok változókorban járó nő kénytelen megküzdeni a térd- és/vagy csípőfájdalom okozta nehézségekkel. A komolyabb tünetek megelőzése okán fontos a rendszeres ellenőrzés, a megfelelő mennyiségű D-vitamin és kalcium bevitele.
Új receptekkel az egészségért, a jó formáért
A változókori súlygyarapodás megakadályozására jó választás a mediterrán étrend, amely lassúbb, de tartós fogyást eredményez. Alapját a zöldségek, hüvelyesek, gyümölcsök, diófélék, teljes értékű gabonafélék és olajos magvak adják. Sok halat tartalmaz, a vöröshúsok szinte teljesen hiányoznak belőle, ahogyan a magas szénhidráttartalmú ételek is. Az ételeket könnyű elkészíteni, receptekért bátran forduljunk az világháló gazdag tárházához, ahol akár több hétre előre megtervezett étrendet is találhatunk. Ne csak az olasz vagy görög ételek között kalandozzunk, érdemes az arab vagy a török konyha finomságaival is megpróbálkozni.
Nem lehetetlen küldetés a fogyás
A hasi zsírt az is nehezebben adja le, akinek korábban könnyen ment – de nem lehetetlen küldetés a fogyás! Elsőként is változtassunk néhány szokáson: lift helyett használjuk a lépcsőt, ha tehetjük, menjünk a munkahelyünkre gyalog vagy biciklivel. A mozgás akkor igazán hasznos, ha rendszeresen végezzük: a napi 30-40 perc tempós séta, a kocogás, az úszás, a túrázás, a manapság divatos nordic walking 50 fölött is jó sport lehet, ahogyan a jóga vagy a pilates is, de mehetünk táncolni is, hiszen ezt akár a párunkkal közösen is gyakorolhatjuk. Jó, ha hetente egy-két alkalommal erősítünk is, a saját súlyos edzés például jó megoldás a változókorban felgyorsuló izomvesztés megállítására.
A ruhákkal is varázsolhatunk
Amíg hat a diéta és az edzés, néhány öltözködési tipp segíthet elrejteni a nemkívánatos kilókat. Válasszunk egyszerű, letisztult darabokat, az egyszínű ruhák általában előnyösebbek, kevésbé hívják fel a figyelmet a problémás területekre. A magas derekú nadrágok és szoknyák optikailag hosszabbítják a lábakat és vékonyabb derekat formálnak. Előnyösek a laza szabású felsők is, és az alakformáló fehérneműk is segítenek feszesebb alakot varázsolni addig, amíg elérjük az óhajtott és korunknak megfelelő testsúlyt.