Ezeket látta már?

Hirdetés

Elképesztő, de ez a kellemetlen tünet minden második nőnél jelentkezik (x)

Fotó: Shutterstock

A posztmenopauzában állandósul az alacsony ösztrogénszint, amelynek egyik legzavaróbb, tartósan fennmaradó tünete a hüvelyszárazság. A panasz sok nőt érint, a többség mégsem kér segítséget, bár a tünetek évtizedeken át fennállhatnak, a kezeletlen hüvelyszárazság pedig hosszú távon szövődményekkel járhat.

Minden második nőt érint a változókorban

Égő, viszkető érzés a hüvelyben, fájdalommal kísért intim együttlétek – a hüvelyszárazság tüneteivel minden második nő szembesül a változókorban. A negyvenes évek közepén beköszöntő klimax hormonális változásai sokféle tünettel – hőhullámok, izzadás, alvás- és koncentrációzavar, hangulatingadozás, hízás – teszik nehézzé a nők életét. Az ösztrogéntermelés csökkenése, majd a ciklus végleges elmaradása után a posztmenopauzában a hormon tartósan alacsony szintje a vaginát különösen megviseli. Az idősödés és a vele járó hormonhiány miatt kevesebb, a szövetek rugalmasságáért felelős kollagén és hialuronsav termelődik a szervezetben: a hüvelyhám nemcsak szárazabb, érzékenyebb lesz, de rugalmasságából is veszít.

Beszéljünk a hüvelyszárazságról, ne mondjunk le az intimitásról!

A feszítő, viszkető érzés a mindennapokban is problémát okozhat, de a hüvelyszárazság a hálószoba békéjét is veszélyezteti. A hüvely és szeméremtest sorvadása (atrófia) a posztmenopauzában állandósul, tartósan alacsony szinten marad a hüvely vérellátása és a libidó is – ami érthető, hiszen az érzékeny hüvelyhám fájdalmassá teszi a nemi érintkezést. A nők életük egyharmadát is eltölthetik a hormonhiányos állapotban – nem kell, hogy a panaszok miatt kihaljon az életünkből az intimitás. Ne szégyelljünk beszélni a tünetekről a partnerünkkel és az orvosunkkal sem!

Kezeletlenül hosszú távú következményekkel járhat

A hüvelyszárazság kezelés nélkül hosszú távú egészségi kockázatokkal járhat. A tartós ösztrogénhiány a hüvelyflóra egyensúlyára is hatással lehet. Ha az egészséges hüvelyi mikrobiom enyhén savas pH-értékének fenntartásáért felelős Lactobacillusok száma csökken, és a hüvelyi pH lúgos irányba tolódik, ez „kaput nyithat” a hüvelyi és a húgyutakat érintő fertőzések előtt. Az elvékonyodott, rugalmatlan hüvelyhám érzékennyé, sérülékennyé válik, apró repedések alakulhatnak ki benne, amelyek szintén növelik a fertőzések kockázatát. A hormonhiány meggyengítheti a hüvely falának izmait is, ami vizeletcsepegéshez, inkontinenciához vezethet. Mindezek okán elengedhetetlen, hogy figyeljünk a tünetekre, enyhítsük ezeket, támogassuk a hüvelyünk egészségét.

Cikatridina: igazoltan hatásos, hormonmentes segítség

Az intim együttléteket alkalmanként megkönnyítheti a síkosítók használata, ám ezek nem hoznak tartós eredményt. A tüneteket enyhítésére – orvosi ellenőrzés mellett – alkalmazhatunk ösztrogén-tartalmú hüvelyi készítményeket, ezek azonban nem mindenki számára megfelelőek. Hormonmentes segítséget jelent a változókorban kúraszerűen, de szükség szerint hosszabb távon is használható Cikatridina hüvelykúp és kenőcs.

A patikában recept nélkül kapható készítmények hialuronsavat, gyógynövények kivonatát és ápoló olajokat tartalmaznak. Összetevőiknek köszönhetően nedvességgel töltik fel, és regenerálják az irritált hüvelyhámot, ezzel nem csak az intim együttlétekre vannak jó hatással, de a fertőzések kockázatát is csökkentik. A hüvelykúpot a hüvelyben, a kenőcsöt külsőleg használhatjuk önállóan vagy egymással kombinálva. A készítmények klinikai vizsgálatokkal igazoltan is hatásosnak bizonyultak. Hosszantartó kezelésre nagyobb, gazdaságosabb kiszerelésben is kaphatók.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT,VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT
Forrás: Phytotec Hungária Bt.
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához