Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található! Igen Nem

Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Egyszerű szabályok, amelyeket betartva elkerülhetjük a felfázást

Phytotec

A nevével ellentétben a nőknél gyakori felfázás nem a hideg következménye, sőt: éppen a forró, szerelmes pillanatok után jelentkeznek leggyakrabban a hólyaghurut tünetei. Kis odafigyeléssel azonban a honeymoon cyctitis, azaz a nászutas betegség megelőzhető.

Rövid úton „célba érnek” a baktériumok

A felfázás vagy hólyaghurut tipikusan női betegség. Ezt a hölgyek testfelépítése magyarázza: a gáttájékon a húgycső, a hüvely és a végbél nyílása igen közel van egymáshoz, ezért a baktériumok könnyen bejuthatnak a húgycsőbe. A nők húgycsöve ráadásul jóval rövidebb is, mint a férfiaké, így a kórokozóknak rövidebb utat kell megtenniük a húgyhólyagig, amelynek falán megtapadva gyulladást okoznak. Az esetek 70-90 százalékában az egészséges bélflórában is jelen lévő E. coli baktérium okozza a fertőzést, amelynek tünetei nagyon hirtelen jelentkeznek. A baktériumok ugyanis rendkívül gyorsan tudnak szaporodni: húsz perc is elég, hogy a számuk megduplázódjon.

Ha sok az együttlét, gyakoribb lehet a fertőzés

A szexuálisan aktív nők körében a felfázás tüneteinek megjelenéséért jelentős százalékban a nemi aktus a „felelős”. Az intim együttlétek idején, a hímvessző mozgása közben ugyanis könnyen a húgycsőbe sodródhatnak a végbél környékén található baktériumok. A fertőzés kockázata arányban áll a szexuális aktusok gyakoriságával, ezért terjedt el angolszász nyelvterületről a honeymoon cystitis, azaz nászutas betegség elnevezés, utalva a friss házasok intenzív nemi életére. Mindez persze nem kell, hogy elvegye a kedvet a szerelmeskedéstől, a felfázás kellemetlen tüneteit – sürgető vizelési inger, égő, csípő érzés pisiléskor, fájdalom az alhasban – néhány egyszerű szabály betartásával megelőzhetjük.

Az aktus után irány a mosdó!

A legfontosabb szabály, hogy a nők számára az aktus után minden alkalommal kötelező a pisilés! Ezzel ugyanis kiürülnek az esetlegesen a húgycsőbe jutott baktériumok. Érdemes vizet is inni, hogy fokozzuk a vizelettermelődést. Alapvető természetesen a megfelelő higiénia: zuhanyozás az együttlét után, de akár előtte is, a mosakodást követően pedig fordítsunk figyelmet az intimterületek szárazra törlésére. Felejtsük el az indokolatlan irrigálást, ne használjunk illatosított, lúgos hatású tisztálkodószereket, mert azok felboríthatják a hüvelyflóra egyensúlyát, amivel a bakteriális hüvelyfertőzés kialakulását kockáztatjuk.

Ha mégis beüt a baj: sok folyadék, sok pisilés

Lehetséges persze, hogy minden szabályt betartottunk, mégis kialakul a fertőzés, van ugyanis, aki – például örökletes ok vagy betegség miatt – hajlamos a felfázásra. Ha megjelennek a tünetek, ne vegyük őket félvállról, kezdjük el minél hamarabb a kezelést! Elsőként is igyunk minél többet, még akkor is, ha fáj a pisilés: a víz és a gyógyteák fogyasztása fokozza a vizeletkiválasztást és -ürítést, ez segít kimosni a hólyagból a baktériumokat. A panaszok súlyosbodását gyógynövénykivonat-tartalmú készítményekkel is akadályozhatjuk, ha időben kezdjük ezeket szedni, elkerülhetjük az antibiotikumhasználatot.

Forrás: Phytotec Hungária Bt.
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához