Ezeket látta már?

Hirdetés

Gondok vannak a ciklusával? - ekkor kell orvoshoz fordulni (x)

Fotó: Shutterstock

Az egészséges női ciklus „tankönyvi” definíció szerint 21-35 napos, a vérzés 4-8 napig tart, nem jár jelentős fájdalommal, az átlagos vérveszteség pedig 30-60 ml között van, amely napi 3-5 betét- vagy tamponcserét jelent. Az ettől eltérő jelenségek azonban nem minden életkorban számítanak kórosnak.

Rendszertelen menstruáció

Rendszertelen menstruációról akkor beszélünk, ha a menstruáció túl gyakran, azaz 21 napnál rövidebb periódusokban (polimenorrhea), ha túl ritkán, azaz 38 napnál hosszabb periódusokban (oligomenorrhea) jelentkezik, vagy tartósan, azaz 3 hónapnál tovább kimarad (amenorrhea).

Mi okozhatja?

Serdülőkorban: nem feltétlenül jelent kórosat, hiszen akár több év is eltelhet, mire a hormonrendszer elég éretté válik ahhoz, hogy szabályozni tudja a vérzést. A háttérben a tüszőrepedés elmaradása is állhat, de helytelen életmódi szokások – stressz, túl intenzív (verseny)sport, kóros soványság – szintén okai lehetnek.

Felnőttkorban: amennyiben a terhesség ténye kizárható, valószínűleg valamilyen betegség az oka. Ez lehet szervi elváltozás (gyulladás, petefészekciszta, daganat), vagy a hormonális egyensúly megbomlása miatt kialakult probléma (magas prolaktinszint, pajzsmirigybetegség).

Változókorban: háttérbetegség hiányában normálisnak tekinthető. A premenopauzában előforduló ciklusváltozásokat, vérzéskimaradásokat az ösztrogénszint folyamatos csökkenése és a petefészekműködés fokozatos leállása okozza.

Átlagosnál erősebb vagy hosszabb vérzés

Menorrhagia az, ha a menstruáció több mint 8 napig tart, vagy átlagosan 80 ml-nél több vér távozik. Ez praktikusan azt jelenti, hogy ha több napon keresztül napi több mint 5-6 betétre vagy tamponra van szükség, esetleg nagyobb, alvadt vérdarabok távoznak a menstruáció alatt, akkor beszélhetünk erős vérzésről.

Mi okozhatja?

Kamaszkorban: ha a vérzés a kezdetektől fogva ilyen, de szabályosan érkezik, és nem áll a háttérben véralvadási zavar, lehet, hogy csak egyszerű genetikai örökségről van szó. Ennek ellenére odafigyelést igényel, nehogy vashiányos vérszegénység alakuljon ki. Ha csak néha fordul elő, az lehet a hormonális szabályozórendszer éretlenségének a következménye is.

Felnőttkorban: a megváltozott erősségű, hosszabb vérzés mögött állhat jóindulatú (mióma) vagy rosszindulatú daganat, de akár polip, gyulladás vagy méhen belüli fogamzásgátló eszköz is.

Változókorban: a premenopauzában zajló hormonális változások természetes kísérőtünete, de azért érdemes kizárni az egyéb elváltozások lehetőségét.

Az átlagosnál rövidebb, kevesebb vagy közti vérzés

Mi okozhatja?

Hypomenorrhoea esetében a vérzés csak egy-két napig tart, nagyon kevés mennyiség távozik, esetleg a színe, jellege is eltér a normálistól: barnás, pecsételő, esetleg folyáshoz hasonló. A ciklus közepén jelentkező vérzésre (metrorrhagia) általában ugyanez jellemző.

Kamaszkorban: a hormonális szabályozórendszer fejletlenségén kívül a stressz, a szorongás, a helytelen táplálkozás, egy szigorú diéta vagy egy komoly fertőzés is kiválthatja. Mivel azonban a PCOS-nek ez az egyik jellegzetes tünete, mindenképp kivizsgálást igényel!

Felnőttkorban: legtöbbször az ösztradiolszint ingadozásához van köze, de pajzsmirigy-alulműködés vagy inzulinrezisztencia is okozhatja. Fogamzásgátló-váltáskor is gyakran jelentkezik, és a korai terhességek egyik első jele is lehet. Várandósság alatti vérzés méhen kívüli terhességet, placentaleválást vagy vetélést is jelezhet – ilyenkor azonnal forduljunk orvoshoz!

Változókorban: az ösztrogénhormon mennyiségének természetes csökkenését jelzi.

Erős görcsökkel járó, igen fájdalmas menstruáció

Ha a menstruációval járó görcsök és fájdalom az átlagosnál erősebb, netán már a mindennapi feladatok elvégzését is akadályozza, akkor dysmenorrheáról beszélhetünk.

Kamaszkorban: nem feltétlenül kóros, hiszen a menstruációval járó kellemetlenségek feldolgozásához idő kell, és az egyéni fájdalomtűrő képesség is eltérő. Ugyanakkor ez az endometriózis legjellegzetesebb tünete, ezért jobb, ha minél előbb kivizsgáltatjuk, nem ez az egyre több nőt érintő, később a fogantatást is nehezítő betegség áll-e a háttérben!

Felnőttkorban: jóindulatú daganatok, adenomyosis, kismedencei gyulladásos betegségek és méhen belüli fogamzásgátló eszközök is okozhatják.

Premens tabletta: hormonmentesen segíthet rendezni a cikluszavart

Ha a felnőttkori cikluszavarok mögött a hormonális egyensúly megbomlása áll, segíthetnek a gyógynövények. A barátcserje hatóanyagai ugyanis pozitívan hatnak az érzékeny női hormonális működésre, ezért enyhíteni tudják a PMS-sel járó testi-lelki tüneteket, és segíthetnek a cikluszavarok rendezésében. A Premens olyan hormonmentes, gyógynövényi gyógyszer, amely koncentrált, feldolgozott barátcserje-kivonatot tartalmaz. Hatóanyagai normalizálni tudják a prolaktintermelődést, ezáltal segít rendezni a szabálytalan menstruációs ciklust, amely gyakran a túl magas prolaktinszinthez köthető. A terápiás hatás érdekében a Premensből napi egy tablettát javasolt szedni legalább 3 cikluson keresztül, és a menstruáció alatt sem kell abbahagyni.

kockazatokrol22
Forrás: Phytotec Hungária Bt.
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához