Szponzorált tartalom
Bakteriális vaginózis: okok és megelőzés
Az egyik leggyakoribb intim fertőzés a kellemetlen tünetekkel járó bakteriális vaginózis. Mutatjuk, miért alakul ki, és hogyan előzhetjük meg a problémát.
Így alakul ki a bakteriális vaginózis
A bakteriális hüvelyfertőzés, vagy más néven bakteriális vaginózis (BV) gyakori nőgyógyászati probléma, amelyet a hüvelyflóra egyensúlyának felborulása okoz. Az egészséges hüvelyflórában számos baktérium- és gombafaj él együtt, amelyek között a Lactobacillusok tartják fent a rendet. Ezek a jótékony baktériumok tejsavvá alakítják a hüvelyhám glikogénjét, így segítenek megőrizni a hüvely savas pH-ját, amely akadályozza a kórokozók elszaporodását. Ha a csíraszámuk valamilyen okból lecsökken, akkor lúgosabb irányba tolódik a hüvelyi pH, ami kedvez a kórokozók elszaporodásának.
Tünetek és kezelés
A bakteriális hüvelyfertőzés legárulkodóbb tünete a bőséges, kellemetlen szagú hüvelyfolyás, amely általában szürkésfehér színű. A panaszok szexuális együttlét után felerősödhetnek. Bár ezek nem annyira kínzók, mint az erős viszketéssel és irritációval járó hüvelygombánál, mégsem szabad elbagatellizálni a kezelést. Az elhanyagolt BV felszálló fertőzésként kismedence-gyulladáshoz vezethet, várandósoknál pedig vetélést vagy koraszülést okozhat. Ha a fent említett tüneteket tapasztaljuk, érdemes felkeresni a nőgyógyászunkat. A BV általában antibiotikumokkal kezelhető, ami után minden esetben szükséges a hüvelyflóra regenerálása. Ezt érdemes olyan helyi hatású készítménnyel végezni, amely gátolja a kórokozók szaporodását, helyreállítja a savas hüvelyi pH-t, és táplálja a saját Lactobacillus-flórát, így csökkenthetjük a fertőzés kiújulásának valószínűségét.
Ezek miatt nő a BV kockázata
Több tényező is hozzájárulhat a hüvelyflóra egyensúlyának felborulásához, így a BV kialakulásához. Ilyen lehet:
- a gyakori partnercsere – előfordulhat, hogy a partner saját baktériumflórája váltja ki a kellemetlen panaszokat;
- a túlzott stressz – az állandósult feszültség immungyengítő hatású, és a hormonháztartást is felboríthatja, mindez pedig negatívan hathat a hüvelyflóra állapotára;
- egy-egy antibiotikumkúra – az antibiotikumok nemcsak a káros, hanem a hasznos baktériumokat is elpusztíthatják, ami csökkenti a védekezőképességet;
- a felületes vagy éppen a túlzásba vitt intimhigiénia – a lúgos szappanok, illatosítók, öblítők, tamponok vagy betétek is lúgosabb irányba tolhatják a hüvelyi pH-t;
- a tangahasználat: a keskeny szöveten könnyen vándorolhatnak bélbaktériumok a hüvelybe a végbél környékéről.
Ezt tehetjük a megelőzésért
A bakteriális vaginózis megelőzésében fontos szerepe van az egészséges életmódnak és a mértékletes intimhigiéniának. Íme néhány tanács, amely segíthet megőrizni a hüvely egészségét:
- Kerüljük a gyakori partnercserét, és védekezzünk a szexuális úton terjedő betegségek ellen, használjunk óvszert!
- Csökkentsük a stresszt, pihenjünk rendszeresen!
- Mondjunk le a káros szenvedélyeinkről!
- Antibiotikumkúra után használjunk hüvelyflóra-regeneráló készítményt!
- Legyünk mértékletesek az intimhigiénés készítményekkel: kerüljük az illatosított termékeket, csak orvosi javaslatra irrigáljunk! Az intim tisztálkodáshoz a legmegfelelőbb a langyos, tiszta víz.
- Éjszaka lehetőleg betétet használjunk tampon helyett!
- Mellőzzük a csipkés, műszálas tangákat, vagy csak rövid ideig viseljük azokat!