Ezeket látta már?

Hirdetés

Antibiotikum helyett: ez a gyógynövény segíthet, ha felfáztunk (x)

Fotó: Shutterstock

A nőknél igen gyakori felfázást a húgyhólyagba jutó és ott elszaporodó baktériumok okozzák, a probléma kezelésére általában antibiotikumkúrát javasol az orvos. Pedig van más alternatíva: a komplikációmentes hólyaghurutot a szervezet magától is képes legyűrni – főleg, ha ehhez támogatást is kap a fertőzés korai fázisában.

Hirtelen alakulnak ki a tünetek

A hólyaghurut igen kellemetlen tünetekkel jelentkezik, ezért alaposan próbára teszi az érintetteket. A gyakori vizelési inger, az égő, csípő érzés, az alhasi fájdalom a nők jelentős részének ismerős: élete során minden második nő legalább egyszer átéli a felfázásnak is nevezett hólyaghurut tüneteit, háromból egynek pedig visszatérő problémát jelent a fertőzés. Ma már talán sokan tudják, hogy a hideg a felfázásnak nem kiváltója, csak közvetett okozója: ha az altest lehűl, csökken az immunrendszer védekezőképessége, ez pedig valóban hozzájárulhat a kórokozók elszaporodásához.

Anatómiai okok miatt gyakoribb a nőknél

A nők azért hajlamosabbak a megfertőződésre, mert a gáttájékon közel van egymáshoz a végbél, a hüvely és a húgycső nyílása, így a fertőzésért leggyakrabban felelős, a bélrendszerben normálisan megtalálható E. coli baktériumok könnyen besodródhatnak a húgycsőbe, amely ráadásul sokkal rövidebb is, mint a férfiaké. A hólyaghurut kialakulása különböző életszakaszokban, például a szexuálisan aktív időszakban vagy a változókorban nagyobb valószínűséggel jelentkezik, de oka lehet a fertőzésnek örökletes tényező, a gyenge immunrendszer, a partnerek gyakori cseréje, a nem megfelelő higiénia is.

Nem csak a rossz baktériumok pusztulnak

A hólyaggyulladást okozó baktériumok hihetetlen gyorsan képesek szaporodni: a számuk 20 perc alatt megduplázódik. A fájdalmas, kínzó tünetek gyorsan orvoshoz kényszerítik a beteget, aki általában antibiotikumot ír fel. A panaszok pár nap alatt enyhülnek is, ám a gyógyulásnak „ára” van. Az antibiotikum nemcsak a fertőzést okozó baktériumokat pusztítja, hanem a hasznos fajokat is – például a hüvelyflóra egyensúlyáért „dolgozó” Lactobacillusokat. A megfogyatkozott számú tejsavtermelő baktériumok nem képesek fenntartani a hüvely enyhén savas pH-értékét, így a lúgossá váló közegben gát nélkül szaporodhatnak a kórokozók, amelyek újabb fertőzést okozhatnak.

Az antibiotikumrezisztencia súlyos probléma

Az ismétlődő fertőzések nemcsak a szervezetet terhelik meg, de a gyakori antibiotikumhasználat hozzájárul az antibiotikumrezisztencia terjedéséhez is – ez akkor jön létre, amikor a baktériumok olyan mutációkat fejlesztenek ki, amelyek ellenállóvá teszik őket az antibiotikumokkal szemben. Ez igen veszélyes: ha csökken a hatékonyság, a fertőzések kezelése egyre nehezebb lesz. A világszerte tapasztalható folyamat mára súlyos közegészségügyi problémát jelent, ha a jelenlegi tendencia folytatódik, az antibiotikumrezisztencia 2050-re évente akár 10 millió ember halálát is okozhatja.

Több fertőzés, több gyógyszerfelírás

Antibiotikumot az esetek 26 százalékában húgyúti fertőzésekre írnak fel az orvosok. Az ilyen fertőzések száma az 1990 és 2019 közötti időszakhoz képest 60 százalékkal nőtt, ami azt jelenti, hogy a gyógyulás érdekében jóval több antibiotikumot is szedünk. Pedig van alternatíva. A komplikációmentes hólyaghurutot az egészséges immunrendszer képes legyőzni – főleg, ha támogatást is kap. Az első tünetek megjelenésétől igyunk sok folyadékot: a víz, a gyógyteák (csalán, cickafark, kamilla, aranyvessző stb.) fogyasztása serkenti a veseműködést, a fokozott vizeletürítéssel gyorsabban távoznak a baktériumok a hólyagból. Az egyik legismertebb felfázás elleni gyógynövény a medveszőlőlevél, amelyet évszázadok óta használnak a húgyúti panaszok kezelésére. A tudománynak köszönhetően ma már nemcsak tea formájában használhatjuk a növény gyógyerejét, hanem tablettaként is elérhető.

Természetes segítség az antibiotikumok helyett

A medveszőlőlevélkivonat-tartalmú Urzinol tabletta hagyományos növényi gyógyszer, amely szigorú hatósági előírásoknak megfelelően készül.

A medveszőlőlevél természetes baktériumölő hatását 74 féle, a felfázás kialakulásában szerepet játszó kórokozó ellen igazolták. A medveszőlőlevél-kivonat enyhíti a hólyaghurut korai tüneteit: csökkenti a gyakori vizelési ingert és mérsékli az égő érzést vizeléskor. Amennyiben a panaszok megjelenését követő 48 órában elkezdjük az Urzinol tabletta szedését, a terápia pár nap alatt eredményt hozhat, a növényi gyógyszer biztonságos és hatásos alternatíva lehet az antibiotikumok helyett. A patikában recept nélkül kapható Urzinol nagy előnye, hogy a medveszőlőlevél antibakteriális hatóanyagával szemben nem alakul ki rezisztencia.

Ha a tünetek pár napon belül nem enyhülnek, orvoshoz kell fordulni, hogy megelőzzük a felső húgyutakat érintő szövődmények kialakulását!

kockázatokról szürke háttér
Forrás: Phytotec Hungária Bt.
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához