Szponzorált tartalom
A klimax nem csak a nők „kiváltsága”
A közhiedelemmel ellentétben a hormonális változások nem csak a nők életét forgatják fel. Az évek számának növekedésével a férfiak szervezetében is csökken a nemi hormonok mennyisége – a „férfiklimaxnak” is nevezett andropauza azonban a hasonlóságok mellett sok mindenben különbözik is a női változókortól.
Míg a nőknél a menopauza gyorsabb és jelentősebb, addig a férfiklimax lassú és fokozatos hormonális változásokkal jár. Az andropauza általában 45 éves kor körül, vagy valamivel később jelentkezik, és 60-65 éves kor körül zárul. Ennek során a férfihormon, a tesztoszteron szintje lassan csökkenhet, és ezáltal számos fizikai és érzelmi tünetet – libidó csökkenése, merevedési zavarok, fáradtság, hangulatváltozások, izomtömeg-csökkenés – okozhat.
Mindketten ugyanattól szenvedtünk
„Harminc éve élünk boldog házasságban a feleségemmel. Az egyetemen találkoztunk, az első pillanattól kezdve éreztük, megtaláltuk egymásban a másik felünket: Anna a legjobb barátom is, amellett, hogy szerelmes vagyok belé, amióta megláttam. Mégis volt egy mélypont a kapcsolatunkban: az ötvenedik születésnapomat kettesben ünnepeltük egy romantikus hétvégén, amely azonban nem úgy sült el, ahogyan képzeltem. Pont ezért, mert nem »sült el«, ha érted, mire gondolok… Anna nem csinált ebből problémát, megértő volt és kedves, mint mindig – sőt, akkor jöttem rá, hogy mostanában ő is szívesebben maradt meg a csak öleljük át egymást állapotban. Volt még néhány próbálkozásom, ami szintén nem sikerült, hol miattam, hol miatta – nagyon nem éreztem jól magam ettől. Hónapokig csak kerülgettük egymást, alig beszéltünk, már a fiam meg a lányom is észrevette: valami nincs rendben közöttünk. Én nem akartam feladni ezt a kapcsolatot, pont most, amikor már a gyerekek is kirepültek, és sokkal több időnk lehetne egymásra. Esténként olvasgattam a neten, és egy orvos barátomnak is meséltem a gondjainkról. Elsőre fura volt hallani, amit mondott, de aztán amikor a feleségemmel is leültünk beszélgetni, bebizonyosodott, a nálam három évvel fiatalabb Anna ugyanattól szenved, amitől én is: egyszerre klimaxoltunk.” (András, 55)
Hasonló, de sokban különbözik is
A nőknél a menopauza, a férfiaknál az andropauza testi és érzelmi változásokkal jár. A folyamatok sok hasonlóságot mutatnak, de sokban különböznek is egymástól. Nézzük a legfontosabb különbségeket!
- A menopauza meddőséggel jár együtt, az andropauza viszont nem feltétlenül. A női változókorban a petefészkek működése fokozatosan csökken, majd leáll, így a ciklussal együtt megszűnik a női termékenység is. Az andropauza okozhat libidócsökkenést, merevedési zavarokat, ám a tesztoszterontermelés nem szűnik meg. Bár a hormonszint csökken, a férfiak akár bőven 60 év fölött is képesek a gyermeknemzésre.
- A nőknél a változókori hormonszintcsökkenés intenzívebben megy végbe, ami a nők nagy részénél a mindennapokat erősen meghatározó testi és lelki tünetekkel (hőhullámok, alvászavar, hangulatingadozás, szorongás, hüvelyszárazság) jár. A hormonszintcsökkenés a férfiaknál lassabb, sőt, kb. egyötödüknél nem is jelentkezik, így sokaknál tüneteket sem okozva zajlik a férfiklimax.
- A változókort egyetlen nő sem kerülheti el, a 40-es évek közepén természetes folyamatként köszönt be az életükben, míg az andropauza tünetei gyakran csak az alacsony tesztoszteronszintű férfiaknál jelennek meg.
A hallgatás akadályozza a kezelést
A szexuális életben zavart okozó tüneteket – erekciós probléma, libidócsökkenés – a férfiak a férfiasság elvesztéseként élik meg, szégyennek érzik, nem beszélnek róla. Az andropauza kezelésének legnagyobb akadálya éppen a hallgatás, pedig a testi tünetek akár lelkieket is magukkal hozhatnak: szorongás, depresszió alakulhat ki, amely a munkában és a párkapcsolatban is nehézségeket okoz. Az elmúlt években a nők változókori problémáiról több szó esik, ám ezen a téren is van még mit javítani. Mindkét nem esetében fontos, hogy a hormonszintváltozással járó kellemetlen tünetekkel tisztában legyenek az érintettek, beszéljenek a gondjaikról – és ha kell, forduljanak orvoshoz. Előfordulhat, hogy szükséges a hormonpótló terápia, amit csak orvos javasolhat. A tünetenyhítésben az életmódváltás, a dohányzás és az alkoholfogyasztás kerülése mellett gyógynövénytartalmú készítményekre is számíthatunk.
Az életmódváltás mindkét nem számára hasznos lehet
Az egészséges életmód, a megfelelő táplálkozás és a rendszeres testmozgás mindkét nem számára segíthet enyhíteni a klimaxszal járó kellemetlen, a mindennapokat és a magánéletet, a párkapcsolatot is zavaró tüneteket. Az életminőség javítása, a későbbi betegségek kockázatának csökkentése nem lehetetlen. Az étrendi szokások megváltoztatása akár a közös főzés élményét is elhozhatja, a rendszeres mozgás beépítése a mindennapokba szintén erősítheti az egymáshoz tartozást: a túrázás, a nordic walking, a kerékpározás, de akár a fiatalkori bulikat felelevenítő táncos programok is újraépíthetik a párkapcsolatokat, ráadásul kiváló stresszcsökkentő alkalmak is lehetnek, nem mellesleg hozzájárulhatnak az alvászavarok rendezéséhez is.