Sétával a jó állóképességért...
A séta jó fizikai állóképességet biztosít, ráadásul hosszú évekig megőrizheti az emlékezőtehetséget és a kognitív funkciókat.
A Neurology szaklapban közzétett kutatásbnan 299, átlagosan hetvennyolc éves férfit és nőt vizsgáltak, akiket a kutatók kilenc évig követtek nyomon. Az alanyokat testmozgásukról kérdezték ki, amit a hetente lesétált háztömbök számában rögzítettek. A résztvevők egyhetes lebontásban 1 és 300 háztömb közötti távolságokat sétáltak. A tanulmány kezdete után kilenc évvel magas felbontású agyi képalkotó vizsgálatot végeztek az alanyokon.
Minél többet sétáltak az alanyok a vizsgálat elején, annál nagyobb volt az agytérfogatuk kilenc évvel később. Az eredmény akkor is igaznak bizonyult, amikor a kutatók más tényezőket, például az életkort, a nemet, a testtömeg-indexet és az iskolázottságot is beszámították.
Hány háztömböt kellett megtenni hetente ahhoz, hogy látható javulás következzen be? A bűvös szám 72, vagyis körülbelül 10-14 kilométer. Ha valaki ennél is többet gyalogolt, az nem fokozta jobban a szürkeállomány térfogatát.
Annak ellenére, hogy mindegyik résztvevőt kognitív értelemben egészségesnek nyilvánították a vizsgálat elején, 40 százalékuk esetében alakult ki kognitív zavar illetve demencia négy év elteltével. A legtöbbet sétálók esetében azonban az emlékezetvesztés kockázata felére csökkent.
Kirk Erickson vezető szerző, a Pittsburgh Egyetem kutatója szerint ha a középkorban végzett rendszeres testmozgás javítja az agy egészségét, a gondolkodást és az emlékezetet idősebb korban, érdemes lenne a rendszeres testedzést közegészségügyi prioritássá tenni valamennyi korosztály számára.