Miért kattog, ropog a nyakam, amikor forgatom a fejemet?
Alapesetben a nyak mozgatása nem ad ki hangot, de ha mégis, az olyan alapbetegségre utalhat, amely orvosi ellátást igényelhet.
A nyak vagy a hát mozgatásakor időnként enyhe pattogó vagy recsegő hangot észlelhet az ember. A hang gyakran az ízületek folyadékában megrekedt levegő mozgása miatt keletkezik, de előfordulhat a szalagok vagy ínak mozgásában bekövetkező enyhe változások miatt is. Ha azonban duzzanat vagy fájdalom is kíséri, az komoly egészségügyi problémára is utalhat.
Ebben a cikkben a nyaki roppanó, pattogó hangoknak a lehetséges okait tárgyaljuk, és azt, hogy mikor érdemes orvoshoz fordulni.
Ezeknek a nyaki "zajoknak" számos lehetséges oka van. Ezek közül néhány jóindulatú, nincs vele különösebb teendő, mások viszont kezelést igényelhetnek.
A ropogó nyak, nem mindig jelent nagy bajt
A nyak vagy más ízületek pattogó, reccsenő vagy ropogó hangja nem feltétlenül jelez bajt. Gyakori jelenség még fiataloknál is, akiknek a kórtörténetében nem szerepel ízületi károsodás vagy sérülés.
Két gyakori jóindulatú ok
- Levegő kiszökése az ízületeket körülvevő és kenőanyagként szolgáló ízületi folyadékból.
- A feszes szalagok "lepattannak" egyik csontról a másikra.
Ezek ellen általában nem kell semmit tenni, kivéve, ha fájdalmat vagy duzzanatot tapasztal.
Ízületi károsodások vagy sérülések
A nyaki ízületek degenerációjának és károsodásának sérülés is lehet az oka. Számos dolog okozhat nyaksérülést akár sportolás közben is.
Nyaksérülés esetén a következő tüneteket tapasztalhatja:
- váll- vagy karfájdalom
- nyakmerevség
- fejfájás
- szédülés
- arcfájdalom
Arról valószínűleg tudni fog, ha baleset miatt, netán autóbaleset során sérült meg a nyaka, - ekkor mindenképp kérjen sürgősségi ellátást, ne húzza az időt gondolkodással, hogy "elég jelentős" volt-e a behatás.
Ha se erős, se tompa behatás nem érte a nyakát, de a recsegő-ropogó hangokat fájdalom, merevség, duzzanat vagy egyéb tünetek kísérik a nyak mozdításakor, mindenképp érdemes orvoshoz fordulnia a mielőbbi diagnózis és kezelés érdekében.
Ízületi gyulladás, arthritis
Az ízületi gyulladásnak és az ahhoz köthető állapotoknak több mint 100 különböző típusa létezik, amelyek az ízületeket, az ízületek körüli szöveteket és más kötőszöveteket érintik. Az ízületi gyulladás számos típusa érintheti a nyak és a gerinc ízületeit, ilyen például a nyaki spondilózis. Ez az állapot a nyak vagy a nyaki gerinc csigolyáinak, porckorongjainak és szalagjainak romlását okozza.
A nyak fájdalmán és merevségén kívül az ízületi gyulladás csikorgó vagy kattogó hangokat okozhat a nyak mozgatásakor.
Csontsúrlódás
Jóllehet ritka oka a nyakrecsegésnek, ha a porc már elkopott, előfordulhat, hogy csont a csonthoz súrlódik -ezt az állapotot nevezzük osteoarthritis-nek. Az osteoarthritis fokozatosan alakul ki, az öregedési folyamat velejárója, ám a nyakcsigolyák traumás vagy sporttal kapcsolatos sérülése hatására a folyamat felgyorsulhat. Ez a típusú crepitus a ropogó hang mellett jellemzően fájdalommal és a nyak mozgásának korlátozottságával jár együtt, a recsegés pedig a nyak minden egyes mozdulatánál.
Rossz testtartás
Idővel a rossz testtartás a nyak kopásához, károsodásához vezethet. Amikor ez megtörténik, fájdalmat érezhet a nyakában, a karjaiban, a fejében vagy a vállában. Emellett merevséget és kattogó vagy pattogó hangokat is tapasztalhat a nyak mozgatásakor.
Nyaki meszesedés
Az évek során az izmok és a csontok elhasználódhatnak, ez okozza a meszesedést.
A tünetek lehetnek:
Így vizsgálják ki a ropogó nyak mögötti okokat
A nyaki zajok diagnosztizálásához orvoshoz kell fordulnia. Az orvos áttekinti a kórtörténetét, és fizikális vizsgálatot végez, amely során áttekinti a tüneteit, életjeleit, reakcióit, illetve felméri a nyak mozgási tartományát és a nyak mozgatásakor jelentkező fájdalom, kellemetlenség jellemzőit.
Ezenkívül kérhet néhány kiegészítő vizsgálatot is a nyaki struktúrák vizsgálatára vagy e struktúrák működésének értékelésére, segítendőn a diagnózis felállítását.
Ezek a vizsgálatok a következők lehetnek:
- röntgen
- komputertomográfiás vizsgálat (CT vagy CAT-vizsgálat)
- elektromiográfia (EMG)
- myelogram
- idegvezetési vizsgálat (NCS)
- szelektív ideggyökblokkolás
- mágneses rezonanciás képalkotás (MRI)
Kezelési lehetőségek
A kezelés az adott tüneteinek kiváltó okától függ. Az orvosok azonban valószínűleg konzervatív kezelésekkel kezdik a tünetek enyhítését.
Ezek közé tartozhatnak:
- fizikoterápia végzése
- nyaki gallér viselése
- vényköteles gyógyszerek, például izomlazítók vagy fájdalomcsillapítók szedése
- vény nélkül kapható gyógyszerek szedése a fájdalom és a gyulladás ellen
- szteroid injekciók beadása
- helyes testtartásra nevelés járás, állás, ülés és alvás közben
Egyes esetekben az orvos erőnléti gyakorlatokat javasolhat a fájdalom és a merevség enyhítésére. Ezek az erősítő gyakorlatok segíthetnek a nyak nyújtásában is.
Három nyaktorna példa:
- Döntse meg a fejét egyik oldalról a másikra úgy, hogy a fülét a vállához érinti, majd emelje vissza a fejét a normál nyugalmi helyzetbe. Mindkét oldalon 5 alkalommal ismételje meg a mozdulatsort.
- Fordítsa a fejét egyik oldalról a másikra, nézzen át a válla fölött, mindkét oldalon ötször megismételve.
- Ejtse, billentse a fejét előre úgy, hogy az álla a mellkasa felé érjen, majd emelje fel a fejét. Ismételje meg ötször.
Egyéb módszerek a nyaktünetek enyhítésére
- meleg- vagy hidegterápia
- akupunktúra vagy nyomásterápia
- csontkovács által végzett korrekciók
- pihenés
- testtartás-javító eszközök, például párnák vagy ülőpárnák
Olvasta már?
- Nyakfájás ellen ez 7 módszer beválhat
- Sokat fáj a nyaka? Innen tudhatja, hogy gerincproblémát jelez
- Nem tudja, mi okozza a nyakfájást? Így derítheti ki
- Nyakfájással ébred? Ilyen, amikor porckopás okozza
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!