Baj, ha kinyújtott lábbal nem tudja megérinteni a lábujjait? Ezt mondják erre a fizikoterapeuták
Vajon mindenkinek meg kéne tudnia érinteni a lábujját anélkül, hogy behajlítaná a lábát?
Gyerekként a testnevelés órákon, illetve edzések előtt, bemelegítéskor, nyújtáskor gyakori mozdulat az, hogy nyújtott lábbal megérintjük (vagyis megpróbáljuk megérinteni) a lábujjainkat. Az idő múlásával, illetve, ha nem gyakoroljuk, egyre kevésbé tudunk így lehajolni. Ez vajon mit árul el az általános egészségünkről? Baj ez egyáltalán?
Nem csak a rugalmassághoz van ennek köze
Ha nem sikerül megérinteni a lábujjakat, sokan csak legyintenek, hogy ők bizony (már) nem annyira hajlékonyak. Pedig a dolog nem csak ezen múlik.
- Nagyon sok tényező befolyásolja azt, hogy meg tudjuk-e érinteni a lábujjainkat, nem csak a hajlékonyság vagy a combizom hossza számít- mondta Amanda Sachdeva, fizikoterapeuta.
Ez bár nagyban a vádli izomzatának és a hát alsó izmainak rugalmasságának kérdése, de ezen túlmenően az ízületek mozgékonyságával és erejével is összefügg. Ha nem tudja stabilizálni az izmokat a különböző izomcsoportok teljes összehúzódásával, akkor ez befolyásolhatja a mozgásképességét.
- A combhajlító izmok feszessége és feszültsége természetes módon támasztja az ízületeket, de problémát jelenthet, ha ez nagyban befolyásolja az ízületek mozgását és a mozgékonyságát – mondta Sachdeva. Ez röviden azt jelenti, ha a mozgása, mozgékonysága nem korlátozott, nem fáj, akkor nem gond, ha nem képes elérni lábujjait - sokkal fontosabb kérdés az, hogy megvan-e a hétköznapi élethez szükséges mozgástartomány.
Mindenki más
Jó hír: a rugalmasság személyenként változó, melyet több minden is befolyásol.
- Vannak bizonyos fizikai tényezők is, amelyek akadályozhatják a rugalmasságot- mondta Jason Bracco , az UofL Health fizikai terapeutája a HuffPost-nak. - A sok zsírszövettel vagy sok izomszövettel rendelkező emberek rugalmassága korlátozott lehet.
De ugyanúgy befolyásolja a hidratáltság (az izmoknak szükségük van megfelelő mennyiségű folyadékra) és az ülő életmód is.
Ne egyetlen mozdulatra fókuszáljon
A szakértők azt tanácsolják, hogy inkább az általános mozgékonyságára összpontosítsunk, ne pedig egy konkrét mozdulatra, például a lábujjak megérintésére.
Sokkal fontosabb az, hogy a mindennapi élethez szükséges mozgásokat el tudjuk végezni (pl. felállni a kanapéról, valamit felszedni a padlóról, a lépcsőn fel-le menni). Gondoljon bele, az nem életszerű, hogy úgy vesz valamit, hogy közben nyújtva van a lába, ahogy az sem, hogy így akarja megérinteni a lábujjait.
- Azt mondanám, hogy a jó guggolás és a megfelelő emelési technika jóval fontosabb, mint az, hogy megérintsük a lábujjainkat - tette hozzá Sachdeva.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Ha ennyit mozog naponta, tovább élhet - állítják a kutatók